Další rána pro podnikatele.Vláda opět snižuje výdajové paušály

TVRDĚ PROTI PLÁTCŮM DANÍ

Další rána pro podnikatele.Vláda opět snižuje výdajové paušályNOVÉ 1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Současná vláda si na podnikatele připravila další změnu. Tentokrát se jedná o snižování výdajových paušálů, které s oblibou využívala řada podnikatelů. Paušály mají drobným podnikatelům pomoci při výpočtu základu daně a ulehčit jim od byrokratické zátěže. Nyní se řadě z nich nemusí vyplatit, protože je vláda snižuje na polovinu. V úterý se k daňovému balíčku, v němž je změna obsažena, vrátí sněmovna.

„Má to dvě roviny. Jedna rovina je, že je špatně, že tato vláda potřetí za sebou zhoršuje prostředí podnikatelů úpravou oblíbeného nástroje, což jsou právě výdajové paušály. Potřetí během svého funkčního období tento nástroj dělá méně atraktivním,“ uvedl pro server Echo24 poslanec a ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Výdajové paušály pro živnostníky a drobné podnikatele mají přitom ulehčit při výpočtu základu daně. Místo toho, aby dokládali jednotlivé výdaje během roku, uplatní je paušální částkou. Ta je ze zákona stanovena určitým procentem dle druhu podnikání. Zatímco například zemědělci mohou uplatnit výdaje ve výši 80 procent svých příjmů, u lékařů je to 40 procent. Výdaje prostřednictvím paušální částky mohli dosud uplatňovat u maximálních příjmů ve výši dvou milionů korun, nyní by se limit měl zkrátit o polovinu. 

Proti změnám ve výdajových paušálech dlouhodobě vystupuje i Asociace malých a středních podniků a další zástupci živnostníků a drobných podnikatelů. Ta současně také odmítá, že by omezení paušálů mělo kompenzovat znovuzavedení daňových slev na manželku a děti (pro živnostníky uplatňující paušál). „Nelíbí se nám to, že se to dává dohromady. Chápeme to s ohledem na dopady na státní rozpočet, ale nemusí se jednat o totožné skupiny podnikatelů, abychom jim to takto vykrátili,“ popsal prezident asociace Karel Havlíček.

Proti návrhu rozpočtového výboru, který vychází z koaliční smlouvy, se ve sněmovně postavila pouze pravicová opozice. Podle lídra TOP 09 Miroslava Kalouska jde o další útok kabinetu Bohuslava Sobotky na živnostníky. „Snížením stropu pro uplatnění paušálů na jeden milion korun vypadne značné množství živnostníků, kteří mohli paušály uplatnit. Vláda tak opět ztížila drobným podnikatelům podmínky pro jejich živnost,“ uvedl po třetím čtení pro deník Echo24.

Daňový balíček se do sněmovny vrací poté, co k němu měli některé výhrady senátoři. Ti do něj chtějí vložit osvobození převodu pozemků okolo staveb od daně z přidané hodnoty. Snížení limitů u výdajových paušálů v Senátu kritizoval jen Ivo Valenta a Miloš Vystrčil. „Pokládám to za naprosto špatný krok, který je další komplikací pro malé podnikatele a bezdůvodným zvýšením byrokratické zátěže pro tisíce podnikatelů,“ řekl Valenta na plénu. 

„Na druhé straně bych velmi uvítal, pokud bychom z hlediska právě těch podnikatelů byli trochu smířlivější a nesnižovali jim paušály, případně nezpůsobovali další příkoří, která jsou bohužel v těch návrzích zákonů, které budeme projednávat nebo projednáváme, obsažena,“ doplnil ho Vystrčil. Žádná změna ale v návrhu snížit výdajové paušály neproběhla. 

Finanční správa jde po každé koruně

Změna by nejspíš měla přinést více peněz do státní kasy. „Stát si myslí, že když člověk nebude využívat paušál, tak si povede účetnictví a jeho zisk před zdaněním bude vyšší a stát si sáhne na vyšší daňový výběr. Ta logika je správná, ale je otázka, jestli v realitě ten výběr větší bude a jestli to nepovede k tomu, že někteří podnikatelé pod tíhou toho neskončí,“ uvedl Skopeček, podle kterého na tom nakonec stát může spíše tratit.

Podle něj se totiž změny v posledních měsících na podnikatele jen valí. „Nejde to posuzovat jako jednorázové opatření, ale je nutné se na to dívat v kontextu dalších regulací a další zátěže, která se na podnikatele valí. Asi by naši podnikatelé přežili každou více či méně náročnou jednotlivost, kterou na ně současná vláda uvaluje. Ale tím, že těch opatření je celá řada, která je zatěžuje, tak dopad je o to horší,“ dodal Skopeček.

Současná vláda v čele s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) totiž zahájila tažení za větší výběr daní a to bez ohledu na dopady na podnikatele ale i zaměstnance. Hlavní vlajkovou lodí za vyšší výběr DPH je kontrolní hlášení, které musí podnikatelé odevzdat od loňského roku. V rámci něj přitom začaly padat také nesmyslně vysoké pokuty za zcela minimální prohřešky.

Dalším opatřením, které současná vláda zavedla, je elektronická evidence tržeb. Babiš si od ní slibuje narovnání podnikatelského prostředí, ve skutečnosti je ale pro řadu drobných podnikatelů důvodem, proč ve své činnosti nepokračovat. Náklady na pokladnu se totiž mohou vyšplhat na tisíce korun a často představují i každoměsíční zatížení. Pro řadu starších lidí je problém i obsluha pokladního zařízení. Některým také vadí to, že ministr financí v rámci reklamy na EET říkal, že živnostníci, hospodští a další podnikatelé okrádají stát na dani.

Finanční správa ale začala být také mnohem přísnější na zaměstnance. U nich začala uplatňovat nový postup u úhrad zaměstnaneckých daňových bonusů. Přibližně od poloviny loňského roku musí nově zaměstnavatel vedle žádosti o výplatu daňového bonusu ještě dokazovat, že na něj má jeho zaměstnanec skutečně nárok. Taková praxe navíc znamená ovšem výrazný nárůst administrativy.

Výdajové paušály platí od počátku 90. let, až do roku 2010 se navyšovaly. Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) se však v koaliční smlouvě zavázala, že je omezí. Místo snížení procentních sazeb se tak rozhodla zastropovat částku, ze které lze výdaje paušálem odečítat. Změny přišly ale už zkraje roku 2013, kdy se u některých paušálů nastavil dvoumilionový limit a při jejich využití se omezily také určité slevy na dani. Novelu zákona o daních z příjmů, která počítá s omezením výdajových paušálů, má začít platit od dubna. Návrh musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Senát vrátil daňový baliček sněmovně, chce změny v DPH u pozemků

Podnikatelé pod palbou. Paušály se mnohde už nevyplatí

Finanční správa jde po zaměstnancích: Velké kontroly bonusů za děti

Podnikatel nepřiznal 7 korun na dani. Finanční úřad mu napálil 30 tisíc

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články