Babiš posílí svůj byznys. V lese

Babiš posílí svůj byznys. V lese 1
Komentáře
Petr Holub
Sdílet:

V permanentním střetu zájmu není Andrej Babiš, ale celá Česká republika. Není přece chyba podnikavého majitele Agrofertu, že z něho voliči udělali nejvlivnějšího politika.

Opravdu to nemá snadné. Stačí připomenout, jaké nepříjemnosti Babiše postihly v posledním týdnu. Když ministr odpustí povinnost zavést pokladny EET ve stánkovém prodeji, hned je obviňován, že tím zajistí výhody stánkovému řetězci Parky’s, který patří pod Agrofert. Když server Neovlivni.cz napíše, že se zástupci ANO v dozorčí radě Vojenské zdravotní pojišťovny snaží vyměnit generálního ředitele, hned se začne spekulovat, že si připravuje půdu pro svůj zdravotnický byznys. A to nejhorší teprve přijde, protože dnes vyhlásí Lesy České republiky vítěze soutěže na lesnické práce na léta 2017–2021.

Vládce Krušných hor

Soutěž o lesnické práce je každoročním rituálem, při kterém se vždy draží těžba dříví v pětině státních polesí. Byznys ovládá kartel několika firem, které přes urputnou snahu různých ministrů zemědělství kontrolují čtyři pětiny zakázek. Ministr třeba některá polesí rozdělí, aby měli šanci i menší lesníci, velcí stejně konkurenci převálcují.

Jako naschvál je největším příjemcem zase Agrofert, konkrétně jeho vlajková lesnická loď Uniles a Wotan Forest, který postupně tlumí provoz. Jejich bilance se během Babišova vládního angažmá zlepšuje. Před třemi lety spravovaly 16 polesí ze sto dvaceti, letos se dostaly na třiadvacet ze sto padesáti polesí, především v Krušnohoří, zároveň na Liberecku a Českobudějovicku. Tím se dominantní role lesnické divize Agrofertu zvětšila. Před nástupem Babiše do vlády kontrolovaly těžbu ve dvanácti až šestnácti polesích další čtyři firmy, například jičínský Progles nebo Petra z Ratíškovic, jejich bilance se však za poslední dva roky nezlepšila.

Manažeři Unilesu se přesto dokázali bránit kritice, že získávají nezasloužené výhody. Například při pětatřiceti soutěžích na těžbu v letech 2016–2020 získal Uniles třetinu celkového objemu nabízených lesnických prací. Jeho ředitel Libor Vaněček však vysvětlil, že se o velké terno nejedná. Firma vyhrála jedenáct soutěží, zpravidla ale jenom obhajovala smlouvy z minulých let. A protože byla některá polesí rozdělena, tak Agrofert přišel o obrat za sto milionů. Proti tomu se dalo namítnout, že Babišova firma vyhrála v šesti ze sedmi zakázek, které Lesy ČR zadaly za nevýhodných podmínek, tedy za vyšší než poptávanou cenu. Konečný výsledek tedy byl pro Uniles výhodnější než předtím, vždy se ale proti této kritice dalo něco namítat.

Dnešek ukáže, kdo bude další

Letos to však budou mít marketingoví a PR pracovníci komplikovanější. Soutěží se o lesnické práce za tři miliardy v osmadvaceti polesích především na Jesenicku a v severovýchodních Čechách. Uniles tady nemá dosud žádnou zakázku a Wotan Forest jednu. A protože Babišovy firmy skoro nic neobhajují, mohou při jakémkoli úspěchu počítat s novým zvýšením obratu. Ke všemu může Babiš ještě posílit svou dominantní roli, protože konkurenční Progles a Petra obhajují třetinu svých lesů. Vysvětlovat v těchto podmínkách důvody, proč jsem tak úspěšný a že to nemá nic společného s tím, že zastávám místo ministra financí, nebude nic snadného.

Sám Babiš přitom za nic nemůže, protože se přece chová jako tisíce jiných podnikatelů. Jen ta Česká republika by už se sebou měla něco udělat, aby ho nedostávala do tak prekérních situací.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články