Na SSSR letělo 5 hlavic. Neudělal nic, a odvrátil tak katastrofu

Muž, který zachránil svět

Na SSSR letělo 5 hlavic. Neudělal nic, a odvrátil tak katastrofuUVNITŘ VIDEO 4
Svět
Echo24
Sdílet:

Bývalý příslušník sovětské armády Stanislav Petrov pracoval na vrcholu studené války na utajené radarové základně Serpuchov-15 asi 90 kilometrů od Moskvy. Ve chvíli, kdy mu systém spustil poplach – hlásil odpal 5 balistických střel proti SSSR – musel učinit zásadní rozhodnutí. Opětovat palbu a rozpoutat jadernou válku, která by vyhladila miliony lidí na celé zemi, nebo zachovat klid? Dánský režisér Peter Anthony se rozhodl o této osudové chvilce natočit film, který by měl do evropských kinosálů vejít v průběhu roku 2015. Hlavní roli ve filmu „Muž, který zachránil svět“ si zahrál hollywoodský veterán Kevin Costner.

To, co se odehrálo 26. září 1983 na velitelském stanovišti systému včasné výstrahy před jaderným útokem Serpuchov-15, bylo tajné až do roku 1990. Až pak tento incident, kdy se svět ocitl na pokraji jaderné apokalypsy, popsal ve svých memoárech bývalý sovětský generálplukovník Jurij Votincev. 

Operační důstojník Petrov během oné zářijové služby náhle uviděl na své satelitní obrazovce letící jadernou střelu. O chvíli později se ozval hlasitý klakson, který hlásil další čtyři jaderné hlavice pohybující se stejným směrem. Petrov měl pouhých 15 minut, aby informoval sovětské velitele, jejichž kontaktování by nepochybně vedlo k protiútoku a následné atomové válce.

Instinkt mu však napověděl něco jiného. Jiný samostatný radar totiž letící rakety nezaznamenal. Mezitím už jeho 120 kolegů čekalo na jeho rozhodnutí. Petrov jim řekl, aby se vrátili ke své práci a ignorovali varování. Měl pravdu, v systému došlo k fatální chybě. Toto rozhodnutí v lese 90 kilometrů od Moskvy zachránilo dne 26. září 1983 Zemi před katastrofálním zničením.

Čtěte také: Obama: Studená válka skončila, Kuba už není hrozbou pro USA

„Na pár vteřin jsem nevěděl, co mám dělat. Viděl jsem, že se na mě všichni dívají. Stáli tam na pokraji paniky. Jedná se o skutečný, nebo falešný poplach? Bylo to 50:50. V této situaci jsem se rozhodl, že nechci začít třetí světovou válku,“ cituje britský deník Mirror  Petrova v jednom z dřívějších rozhovorů.

Děsivé je, že tu noc měl Petrov službu za svého kolegu, který potřeboval volno. Je možné, že ten by situaci vyhodnotil úplně jinak.

Za svůj „životní počin“ však Petrov svými nadřízenými odměněn nebyl. Místo toho byl pokárán za zpožděnou archivaci do deníku. O svém činu neřekl nikomu, dokonce ani své manželce. Jeho příběh vešel ve známost až po skončení studené války. Později byl oceněn v sídle OSN Asociací světových občanů.

Film dánského režiséra Petera Anthonyho „Muž, který zachránil svět“ měl premiéru v říjnu 2014 na filmovém festivalu v americkém Woodstocku. Do evropských kin film vejde v průběhu roku 2015.

Čtěte dále: V Rusku přepisují historii jako za sovětských časů

Sdílet:

Hlavní zprávy