ON-LINE: Velká hra o Británii. Dohoda je na světě, oznámil Sobotka

Summit EU v Bruselu

ON-LINE: Velká hra o Británii. Dohoda je na světě, oznámil SobotkaON-LINE
David Cameron. Foto: FOTO: Shutterstock
4
Svět
Echo24
Sdílet:

Dohoda o reformě vztahů Británie se zbytkem Evropské unie je na světě. Na twitteru to dnes večer oznámil český premiér Bohuslav Sobotka. Je to podle něj kompromis, který pomůže udržet Londýn v unii. Předseda Evropské rady Donald Tusk vzápětí na twitteru uvedl, že návrh dohody má jednomyslnou podporu.

„Máme dohodu! Je to slušný kompromis, který, jak doufám, pomůže udržet Británii v EU,“ napsal Sobotka. Visegrádská čtyřka (V4 – Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) podle premiéra k dosažení dohody hodně pomohla.

„Je to důležitá chvíle. Evropa projevila obrovskou vůli pokračovat jako silné společenství. Snad to vydrží při řešení dalších problémů,“ napsal rovněž český premiér.

Už před Sobotkou o dohodě informovala litevská prezidentka Grybauskaiteová. „Dohoda je hotová. Je po dramatu,“ oznámila na twitteru. Dohodu později potvrdil i dánský premiér Lars Lökke Rasmussen.

Zmatek do informací o jednání summitu EU na okamžik vnesl Tuskův mluvčí Preben Aamann, který vzápětí po Sobotkově tweetu rovněž na twitteru uvedl, že na „britské večeři“ ještě k dohodě nedošlo. Samotný Tusk ovšem pár minut poté napsal, že návrh dohody má jednomyslnou podporu prezidentů a premiérů zemí osmadvacítky.

SLEDUJEME ON-LINE
  22:36 Tusk potvrdil shodu
Navržený text dohody o nových vztazích mezi Británií a zbytkem Evropské unie má jednomyslnou podporu prezidentů a premiérů zemí osmadvacítky, uvedl dnes večer na twitteru předseda Evropské rady Donald Tusk.
22:32 Platí dohoda?
Informaci několika lídrů zemí EU, že dohoda o novém vztahu mezi unií a Británií je na světě, popřel takřka okamžitě na twitteru Preben Aamann, mluvčí šéfa unijních summitů Donalda Tuska. Dohodu velmi krátce po začátku dnešního večerního jednání summitu EU na internetu oznámili litevská prezidenta Dalia Grybauskaiteová, český premiér Bohuslav Sobotka i jeho dánský kolega Lars Lökke Rasmussen.

22:20 Dohoda o reformě vztahu EU s Británií je na světě
Dohoda o reformě vztahů Británie se zbytkem Evropské unie je na světě. Na twitteru to oznámil český premiér Bohuslav Sobotka. Je to podle něj kompromis, který pomůže udržet Londýn v EU. Krátce před ním oznámila existenci dohody také litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová.

21:47 Summit konečně začal řešit Británii
Po mnoha hodinách odkladů se dnes večer sešli v rámci summitu Evropské unie prezidenti a premiéři všech 28 unijních zemí. Chtějí se dohodnout, jak vyhoví snaze britského premiéra Davida Camerona reformovat vztahy Británie a zbytku unie. Začátek večeře na twitteru oznámil mluvčí šéfa Evropské rady Donalda Tuska.
20:15 Dohoda stále není
Ani devět hodin po původně plánovaném termínu se všechny hlavy států a vlád Evropské unie v Bruselu nesešly. I po 20:00 SEČ tak pokračují jednání, na nichž se evropští státníci snaží dojednat návrh dohody o reformě vztahů Británie se zbytkem EU. Český premiér Bohuslav Sobotka se vpodvečer sešel s předsedou britské vlády Davidem Cameronem a další postup vyjednávání koordinoval i se zástupci visegrádské čtyřky (V4 – Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko).
17:30 Místo anglické snídaně čeká lídry zemí EU patrně britská večeře
Z dnešní „anglické snídaně“, při níž prezidenti a premiéři zemí Evropské unie měli původně řešit nové vztahy s Británií, se v důsledku vlekoucích se jednání pomalu ale jistě stává pozdní „britská večeře“. Summit Evropské unie se dnes ještě nesešel, neboť v zákulisí se „krizový štáb právníků“ spolu s diplomaty snaží o něco, co před dvěma dny nejmenovaný vysoce postavený unijní činitel přirovnal ke známému obrazu belgického malíře René Magritta.
16:45 Jednání se zřejmě protáhnou do soboty
Ani 24 hodin od zahájení nejnovějšího summitu Evropské unie nedospěli zatím účastníci jednání ke kompromisu. Situace je dokonce taková, že přes jisté posuny zatím nebyla uzavřena ani jedna ze známých sporných otázek, což vyvolává spekulace, že se vrcholná schůzka protáhne do soboty.
16: 00 Jednání všech vrcholných představitelů svolané Tuskem začalo
hlavní spor se nyní vede o otázky související se sociální oblastí a problematikou volného pohybu osob. V této diskusi jsou velmi aktivní země V4, které ale „bojují“ za zájmy přibližně celkem desítky států.
15:00 Fico: Všichni mají velkou vůli k dohodě
Všichni účastníci nynějších diskusí o nových vztazích Británie a Evropské unie mají zájem na nalezení kompromisu, řekl dnes odpoledne v Bruselu novinářům slovenský premiér Robert Fico. Například v otázce, na jak dlouhou dobu by Britové mohli spustit „záchrannou brzdu“ umožňující omezení zaměstnaneckých benefitů nově příchozích pracovníků z jiných zemí unie, se podle něj shoda najde někde mezi celkem sedmi lety, které navrhují země Visegrádské skupiny (V4 – Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko), a 13 lety, se kterými do jednání vstoupil britský premiér David Cameron.
13:00 Řecko začíná během jednání hrozit, že zabrání vytvoření dohody s Británií
Řekové začali při jednáních vyžadovat záruku ostatních států, že nechají otevřené své hranice uvnitř Schengenu minimálně do března. Evropská unie však toto garantovat nemůže, podle diplomatických zdrojů je tento slib především v rukou zemí V4 a Makedonie. tento požadavek začalo Řecko podmiňovat tím, že bude bránit ve vytvoření dohody s Británií.
12:00 Sobotka: Výhrady Česka vůči VB sdílí celkem 10 států EU
Česko v diskusi podle něj reprezentuje výhrady, které sdílí přibližně desítka států osmadvacítky. „Dali jsme na stůl solidní návrhy, možné kompromisy, které umožní posun. Ale je důležité, aby to pochopila také Británie a další země. Skládačka není jednoduchá, myslím, že nás čeká ještě několik hodin náročných jednání,“ řekl.
11:00 Jednání do pěti do rána
Britský premiér David Cameron při příchodu novinářům řekl, že přes určitý pokrok dohoda stále není a jednat se tedy bude dál. Poznamenal, že o věci jednal dnes do pěti do rána a zopakoval svá čtvrteční slova, že přistoupí jen na takovou dohodu, která bude skutečně řešit britské požadavky. „Vracím se tam a budeme jednat dál,“ dodal.
7:50 Noční dvoustranná jednání
První čtvrteční jednání na unijním summitu v Bruselu výrazný posun nepřineslo; v noci na pátek se však uskutečnila ještě čtyři dvoustranná jednání, která měla za úkol vyřešit přetrvávající spory.
01:05 Zpravodajka BBC Laura Kuenssberg cituje diplomatický zdroj, podle kterého David Cameron hovořil až o 13 letém omezení benefitů pro přistěhovalce z EU do Británie. To je podstatně více, než dosud uváděná čtyřletá doba, která se i tak nelíbí zemím V4 a pobaltským zemím. Francouzský zdroj uvádí, že Cameron požaduje nejméně sedmileté omezení, ale potvrzuje i zmíněné 13 leté období, kdy by měly být dávky omezeny.
Schůzka, na níž měla Merkelová a zástupci deseti dalších evropských zemí včetně Francie, Rakouska, Řecka nebo Švédska z takzvané koalice ochotných dnes jednat s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem, byla zrušena. Davutoglu totiž kvůli středečnímu teroristickému útoku v Ankaře do Bruselu nepřijel. Nepřijel ani prezident Erdogan.
16:45 Erdogan ani Davutoglu ani nepřijeli

O požadavcích Británie na reformu jejího vztahu s Evropskou unií se chce Sobotka dohodnout už na tomto summitu. „Nemyslím si, že ta jednání lze nějakým zásadním způsobem protahovat. Budeme chtít dohodu tady, ale to, co je na stole, zatím České republice nevyhovuje,“ uvedl premiér.
16:47 Sobotka chce dohodu s Británií uzavřít na tomto summitu

„My jsem kritičtí – podobně jako Evropská komise – k tomu, jak funguje Řecko v schengenském systému, a chtěli bychom, aby Řecko odstranilo všechny nedostatky, které mu komise ve své zprávě vytkla,“ uvedl Sobotka. Pokud Řecko a Turecko nebudou plnit své závazky, je podle předsedy vlády třeba přistoupit k takzvanému plánu B, tedy vzniku nové schengenské hranice severně od Řecka.
16:48 Sobotka nevěří, že si Řecko plní závazky

Sociálně demokratičtí premiéři zemí EU zasedli před dnešním summitem Evropské rady v Bruselu, aby se poradili o postupu řešení migrační krize a o budoucnosti sociálního systému v EU. Český premiér informoval svůj řecký protějšek Alexise Tsiprase o výsledcích pondělního summitu V4. Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko podle Sobotky uznávají složitou situaci Řecka, trvají ale na realizaci již přijatých opatření. Jsou prý také připravené pomoci Aténám při důkladné ochraně vnější hranice Schengenu a při registraci uprchlíků, stejně jak to činí v případě dalších zemí na takzvané balkánské stezce, po které mnozí imigranti míří do Evropy.​
16:50 Sociálně demokratičtí premiéři si dali zahřívací kolo

Dalšími problémy jsou podle Tsiprase krize bezpečností a uprchlická. Potřeba je podle něj solidarita nejen na severozápadě Evropy, ale také na jejím jihovýchodě. „Řešením uprchlické krize není stavba plotů a podpora rasismu v Evropě. Budoucností Evropy nejsou zdi a xenofobie,“ uvedl řecký premiér.
Řecký premiér Alexis Tsipras novinářům řekl, že EU je nyní na velmi kritické křižovatce. „Musíme se současně vyrovnávat se třemi krizemi,“ upozornil. Řecko je nyní obviňováno, že migrační krizi nezvládá. Navíc se stále nedokázalo vyrovnat s hlubokými finančními potížemi.
16:58 ‚Budoucností Evropy nejsou zdi a xenofobie,‘ říká Tsipras

Německá kancléřka Angela Merkelová chce na summitu Evropské unie udělat vše pro to, aby Británie zůstala součástí osmadvacítky. V oblasti migrace je podle ní nutné realizovat už dohodnuté kroky. Setrvání Velké Británie v EU si přeje i francouzský prezident Francois Hollande, ovšem v rámci základních unijních pravidel. V sázce je podle něj osud celé Evropské unie, ne jen jednoho státu v ní. „Žádná země nesmí mít právo veta,“ prohlásil. Paříž se s Londýnem zatím nedokázala shodnout především v otázkách souvisejících s řízením eurozóny. Hollande​ se s Merkelovou sešli na společné schůzi ještě před začátkem summitu.
17:10 Merkelová udělá vše, aby Británie zůstala

„Polská pozice v Bruselu je jasná. Chceme dohodu, ale ne za každou cenu,“ napsala Szydlová na svůj oficiální twitterový účet.
17:16 Polská premiérka Szydlová si přeje setrvání Británie, ale ne za každou cenu

Visegrád se staví proti Angele Merkelové, píší NěmciČtěte také:

Šéfové diplomacií visegrádské skupiny dnes po setkání v Praze odmítli negativní reakce, které v poslední době vyvolávají postoje středoevropské čtveřice k migraci. Kritici tvrdí, že země V4 neprojevují dostatečnou solidaritu a stavějí se proti EU. Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák na tiskové konferenci prohlásil, že kritiku vnímá jako nepochopení, nebo zlý úmysl. Maďarský ministr Péter Szijjártó dodal, že země Visegrádu platí za to, že v Evropě vystupují přímo a nepodléhají politické korektnosti.​
17:37 Visegrád se cítí nepochopen

Podle diplomatů bude průnik zájmů všech stran hledán dnes dlouho do noci v sérii zákulisních jednání. Lídři, kteří nyní v prvním kole představí v zásadě už známé postoje svých zemí, by potom měli debatu o britské otázce přerušit. Dnes večer se proto očekává, že summit přijme závěry k tématu migrace. Ty především zdůrazní, že k zastavení migračního toku musí udělat víc jak členské země EU, tak také Turecko, které je v této věci pro unii významným partnerem. Například německá kancléřka Angela Merkelová při příchodu zdůraznila potřebu celoevropského řešení krize.
17:51 Jednat se nejspíš bude dlouho do noci a v zákulisí

Irové dlouhodobě pracující ve Velké Británii by pravděpodobně dostali výjimku z omezení sociálních dávek, což je jeden z požadavků britského premiéra Davida Camerona, proti kterému vystupují především země Visegrádu (V4). „I nadále budeme diskutovat o této otázce, protože obě strany uznávají, že jde o konkrétní problém, který je trochu oddělený od migrace z jiných evropských zemí, což je více aktuální jev pro Británii,“ řekl irský velvyslanec ve Velké Británii Dan Mulhall pro televizi Bloomberg.
18:09 Irové by mohli mít výjimku

„Většina Němců chce, aby Spojené království zůstali v Evropské unii – nikdo v Německu si neumí představit EU bez Velké Británie. Je významným vývozním trhem pro Německo, a to zejména pro německé vozy,“ říká reportérka německé televize RTL Fabricia Josten.
18:24 Velká Británie je pro Německo významným obchodním partnerem

Pokud se v pátek přes den ale dohodu najít nepodaří, je pravděpodobné ještě další kolo diplomatických a dvoustranných jednání. Někteří informovaní diplomaté už v minulých dnech hovořili o možnosti, že summit skončí až v pátek večer či v noci na sobotu.
Někdy během pátečního dopoledne by se pak evropští lídři sešli k „britské snídani“, což de facto bude neformální jednání Evropské rady. K dispozici by měli mít text vzešlý ze série nočních jednání. Pokud bude existovat všeobecná shoda, bude téma vyřešené. Lídři pak podepíší finální verzi své právně závazné a neměnné rezoluce, která bude základem unijní reakce na čtyři podzimní Cameronovy koše požadavků. Tento dokument pak na formálním jednání Evropské rady politici zahrnou do závěrů své únorové schůzky.
Předseda Evropské rady Donald Tusk nastínil, jak by měl summit v Bruselu probíhat. Ve čtvrtek by si měli lídři zemí EU sdělit svá stanoviska a poté až do noci jednat mezi sebou o kompromisech a přijatelných řešeních.
19:16 Summit může skončit až v noci na sobotu

„Jste pomenší země s velkým vlivem,“ řekl podle twitteru redaktora ČT Bohumila Vostála předseda britské euroskeptické Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage v rozhovoru pro Českou televizi. „Cameron bude žadonit, abyste k nám byli hodní,“ prohlásil Farage v odpovědi na otázku role Bohuslava Sobotky na summitu Evropské rady.
19:27 Farage o Česku: ‚Cameron bude žadonit, abyste k nám byli hodní‘

Lídři zemí EU přerušili jednání o požadavcích Velké Británie na změny a věnují se nyní otázce migrace. K návrhům Velké Británie se ještě vrátí. Informovala o tom Česká televize.
20:35 Lídři teď jednají o uprchlické krizi

K britským požadavkům by se šéfové osmadvacítky měli společně vrátit v pátek dopoledne, kdy by mohla být k dispozici závěrečná podoba kompromisní dohody s Británií. Na té by měli přes noc pracovat diplomaté jednotlivých členských zemí. Paralelně by se měly konat i dvoustranné schůzky politiků, kteří by měli jednat o nejspornějších bodech.
Rokování, při kterém státníci představili své pohledy na požadavky Británie na reformu vztahu s Evropskou unií, bylo podle maltského premiéra Josepha Muscata konstruktivní a soustředěné. Podle informací ČTK z diplomatických kruhů se ale zatím rozdíly mezi jednotlivými členskými zeměmi překonat nepodařilo.
20:52 První kolo jednání rozdílná stanoviska nepřekonalo

Neshody podle diplomatů trvají i kvůli britskému požadavku, aby u co největšího počtu nyní dojednávaných změn získali Britové slib, že upravená pravidla budou při příští změně základních smluv EU zařazena do primárního práva unie. Informuje o tom ČTK.
21:56 Lídři se nemohou shodnout, zda zahrnout změny do primárního práva EU
Večer by měl summit přijmout závěry k tématu migrace. Ty především zdůrazní, že k zastavení migračního toku musí udělat víc jak členské země EU, tak také Turecko, které je v této věci pro unii významným partnerem. Podle poslední verze návrhu závěrů, kterou má ČTK k dispozici, summit také uvítá rozhodnutí Severoatlantické aliance podpořit Řecko i Turecko v jejich snaze omezit nelegální cesty člunů s migranty v Egejském moři.
Předpoklad nyní je, že poté, co summit probere migrační téma a uskuteční se noční tisková konference, sejde se Cameron s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem a s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, aby se dohodli na dalším postupu.
22:01 Po jednání o migrační krizi by se měla uskutečnit tisková konference
  

Diplomaté v kuloárech i novináři v tiskovém středisku a přilehlé kavárně doufají, že se věci pohnou přesto, že premiérům už bylo doporučeno rezervovat si v Bruselu hotel i na noc na sobotu. Místo jednu chvíli slibovaného „čaje o páté“, který měl nahradit „anglickou snídani“, se nakonec hovoří o „britské večeři“, a to nejspíš docela pozdní. Nejnovější informace kolem 17:00 SEČ slibovaly, že dnešní jednání summitu začne v osm večer.

Proti podobě rokování se dnes ostře ohradil slovenský ministerský předseda Robert Fico. Jednání druhou noc v řadě označil před novináři za „naprosto šílené“. Až bude Slovensko předsednickou zemí EU, tedy ve druhé polovině letošního roku, hodlá prý tlačit na to, aby se podobným způsobem summity neorganizovaly. „Je to jednoduše až nedůstojné, aby premiéři ve tři ráno formulovali nějaké texty a bavili se o tom, zda mají či nemají být někde nějaké uvozovky,“ prohlásil.

Předseda Evropské rady Donald Tusk se spolu s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem sešli s britským premiérem Davidem Cameronem, s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem, belgickým premiérem Charlesem Michelem a s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou, který zastupoval zájmy visegrádské skupiny (V4; Česko, Slovensko, Maďarsko, Polsko).

Zatímco Francie se s Londýnem nedokázala shodnout na otázkách souvisejících s řízením eurozóny, Belgičanům vadí britská snaha vyvázat se z možných právních důsledků formulace o „stále těsnější unii“ v úvodu základní unijní smlouvy. V4 se s Cameronem rozchází především v otázkách indexace přídavků na děti a zaměstnaneckých benefitů pro občany jiných unijních zemí pracujících v Británii.

Cameron požaduje reformu vztahů s EU v souvislosti s referendem o setrvání země v unii. Pokud se dnes podaří její podmínky dojednat, mohlo by se hlasování v Británii konat již na konci června.

Podle britského premiéra je důležitější uzavřít dohodu o novém nastavení vztahů mezi EU a Británií ve vyhovující podobě než ji uzavírat ve spěchu. Cameron to prohlásil při příchodu do bruselského paláce Justus Lipsius. V této chvíli je ale jasné, že pro všechny přijatelný kompromis se zatím najít nepodařilo.

„Dnes a zítra nás čeká důležitá práce a bude to tvrdé. Budu bojovat za Británii. Pokud se nám podaří dosáhnout dobré dohody, přijmu ji. Ale nepřijmu dohodu, která neřeší to, co potřebujeme,“ řekl britský ministerský předseda.

Stojíme před klíčovým jednáním

Předseda Evropské rady Donald Tusk, který na počátku února předložil první návrh kompromisu dnes po poledni před novináři připustil, že politici jsou v britské otázce stále „uprostřed velmi složitých a citlivých jednání“. Jasné podle něj je, že nynější summit je pro věc klíčovou chvílí. Už ve středu v dopise, kterým lídry na jednání pozval, uvedl, že ke kompromisu nikdy nebyla lepší chvíle než nyní a že neschopnost se dohodnout by byla geopolitickým vítězstvím sil, které se snaží EU rozdělit.

Základem dohody má být právně závazná deklarace šéfů vlád a států, jejíž původní text navrhl předseda summitů Donald Tusk na počátku února. O textu se stále jedná, poslední kompromis s určitými změnami dostaly členské státy v noci na dnešek. Některé sporné body ale budou muset být vyřešeny přímo na summitu, předpokládá se tedy dlouhé jednání.

Německá kancléřka Angela Merkelová chce na summitu Evropské unie udělat vše pro to, aby Británie zůstala součástí osmadvacítky. V oblasti migrace je podle ní nutné realizovat už dohodnuté kroky. „Chceme řešení, které by bylo řešením celé osmadvacítky,“ uvedla Merkelová, která dlouhodobě prosazuje evropské řešení migrační krize. Prioritu má podle ní spolupráce s Tureckem, prosazovat chce na summitu ale i lepší ochranu vnějších hranic unie.

Sobotka ještě změny očekává

„Dnešní návrh dohody s Británií, který přišel v noci na dnešek, obsahuje pozitivní posuny. Ještě to není to, co si Česká republika přeje,“ uvedl Sobotka. „Jedním posunem je to, že Evropská komise ujistila státy Evropské unie, že se změna sociálních dávek nebude vztahovat na jiné věci než na přídavky na děti. To znamená, že se indexace nebude v budoucnu vztahovat na důchody,“ dodal český premiér.

„Debata o dohodě EU s Velkou Británií bude ještě hodně komplikovaná,“ přiznal Bohuslav Sobotka na twitteru po úterním jednání s Donaldem Tuskem.

Sobotka před odletem zmínil, že problémy se současnou podobou návrhu mají nejen státy ze středu a východu Evropy, ale také další země. Přesný počet „spojenců“ bude podle něj zřejmý po prvním kole diskuse. Vyjádřil také své obavy spojené s možným Odchodem Velké Británie z Evropské unie. Obavy z odchodu Velké Británie z Evropské Unie a z tzv. dominového efektu vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka. „Samozřejmě, že jednou z alternativ je další štěpení Velké Británie. Já si myslím, že by to v zásadě byla taková vlna, která by prošla Velkou Británií, ale prošla by i Evropou, protože v Evropě máme různé regiony, které úplně nejsou spokojeny se svým postavením v rámci jednotlivých států,“ řekl ke svým očekáváním Sobotka, který z dalších regionů zmínil španělské Katalánsko.

Čtěte také: Visegrád chce prosadit plán B, pokud by selhalo Turecko

Migrační krize až na druhém místě

Druhým velkým tématem nadcházejícího summitu je migrační krize, kde premiéři a prezidenti osmadvacítky ale především zdůrazní potřebu plnit už dohodnuté kroky, včetně intenzivní spolupráce s Tureckem.


Čtěte více: Brexit by vyvolal vlnu nacionalismu a dominový efekt, obává se Sobotka

V4 se stále nelíbí, že Londýn chce omezit dávky přistěhovalcům

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články