Nečasová a Rittig dostali podmínku za vyzrazení informace BIS

KAUZA úniky z BIS

Nečasová a Rittig dostali podmínku za vyzrazení informace BISAKTUALIZOVÁNO
Jana Nečasová Foto: Reprofoto: Česká televize
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Za vyzrazení utajované zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) uložil soud někdejší šéfce premiérova kabinetu Janě Nečasové (dříve Nagyové) podmíněný trest v délce 1,5 roku, lobbistovi Ivu Rittigovi a jeho právníkovi Davidu Michalovi pak devítiměsíční podmínku. Bývalého poradce ministra zemědělství Tomáše Jindru soud obvinění zprostil. Úterní verdikt, podle nějž má Nečasová navíc na tři roky zakázáno pracovat ve funkcích s přístupem k utajovaným informacím, není pravomocný.

Rittig se podle verdiktu dověděl v roce 2012 od Nečasové a ministra zemědělství, že premiér Petr Nečas (ODS) dostal utajený materiál od šéfa BIS. Dovodil, že se týká právě jeho, a proto poslal svého advokáta na schůzku s Nečasovou, která prý právníkovi obsah zprávy sdělila. Rittig pak údajně mohl učinit kroky k zakrytí svého vlivu na státní orgány.

„Máme za prokázané, že se paní Nečasová k obsahu zprávy dostala, i když není jasné jak, a že byl obsahem jednání, které vedla s panem Michalem,“ konstatoval předseda senátu pražského městského soudu Petr Novák. „Nebyl to pan Jindra, kdo vzbudil v panu Michalovi úmysl spáchat trestný čin. Podle toho, co máme zaznamenáno, to byl výhradně pan Rittig,“ doplnil, proč Jindru jako jediného osvobodil.

Čtveřice obžalovaných vinu odmítá, Rittig a Michal se na místě odvolali. Lobbista obžalobu označil za absurdní, žádné utajované informace prý nikdy neměl k dispozici. Nečasová zdůrazňovala, že takovým postupem by ohrozila jak své zaměstnání, tak i premiéra, s nímž v té době měla už dlouholetý vztah. Od Nečase prý dostala úkol, aby zkontaktovala lidi z okolí ministra zemědělství a tlumočila jim premiérovu nelibost kvůli dění v resortu, a proto jednala s Michalem. „Nám se zdá, že to vystoupení se asi poněkud nebude úplně přesně shodovat se skutečností,“ komentoval soudce úterní závěrečnou řeč Nečasové.

Žalobce navrhoval pro Rittiga i Nečasovou několikaleté podmíněné tresty

Státní zástupce navrhoval pro někdejší šéfku premiérova kabinetu Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) tříletý podmíněný trest a pětiletý zákaz činnosti za ohrožení utajované informace Bezpečnostní informační služby (BIS). Pro lobbistu Iva Rittiga, jeho právníka Davida Michala a někdejšího poradce ministra zemědělství Tomáše Jindru pak požadoval podmínku v délce 1,5 roku a peněžitý trest od 200 000 do 300 000 korun.

„Věděli, že mohou porušit zájem státu, a chtěli takové porušení způsobit,“ řekl o obžalovaných státní zástupce Rostislav Bajger. Jednání čtveřice bylo podle něj vysoce společensky škodlivé.

Čtěte také: Soud zrušil osvobození Nečasové za sledování Nečasovy exmanželky

Soud v kauze Nagyová se odkládá. Řeší se námitky na podjatost žalobců

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články