Hledáme s Ovčáčkem. Peroutkova Přítomnost pro každého na webu

Hrad a Peroutka

Hledáme s Ovčáčkem. Peroutkova Přítomnost pro každého na webuNOVÉ
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček Foto: Reprofoto ČT
1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Zdržování je teď na Hradě osvědčená praktika. Prezident Miloš Zeman týdny odkládal jmenování premiéra. Kancléř Vratislav Mynář měsíce meškal se žádostí o bezpečností prověrku. A mluvčí Jiří Ovčáček jen zvolna hledá článek Hitler je gentleman, který Zeman lživě přisoudil Ferdinandu Peroutkovi. Archiv časopisu Přítomnost je přitom zdarma na webu. Každý tak může hledat smyšlený text a hádat předem, co Ovčáček na Peroutku zase objeví.

„Nechceme nic uspěchat. Postupujeme velmi pečlivě, a to zpětně od roku 1939,“ prohlásil v úterý prezidentův mluvčí. Úkolem najít domnělý Peroutkův text se už týdny zabývá s pověřením prezidenta především on sám.

Časopis Přítomnost vycházel v roce 1939 pouze do konce srpna, pak jeho publikování přerušil začátek 2. světové války. Ovčáček přitom v úterý poukázal na texty Dynamický život a Naše ústava, Peroutka publikoval oba v dubnu uvedeného roku. Za několik týdnů tak zvládl prezidentský mluvčí projít jen zhruba dvacet čísel poměrně útlého periodika. Které má navíc na úvodní straně obsah, ze kterého je patrné, co čtenáři mohu v jednotlivých vydáních nalézt.

Čtěte také: Pan Jiří Ovčáček byl fascinován komunismem. Máme důkazy

K textu Dynamický život z 26. dubna 1939 Ovčáček uvedl: „V tomto článku píše (Peroutka, pozn. red.) o Adolfu Hitlerovi: Německá říše oslavila 50. narozeniny svého vůdce Adolfa Hitlera způsobem, který odpovídá všem oněm pronikavým úspěchům, jež tento muž za pouhých šest let vlády svému národu přinesl. Jak dnes věci stojí, nemají Němci nikoho, koho by své Wallhale, ve své galerii národních hrdinů postavili výše.“ Podobně vypíchl článek Naše ústava z 5. dubna.

Čtěte také: Ovčáček: Kdyby Peroutka o Hitlerovi mlčel, zůstal by novinářem

„Tento a podobné články nelze než glosovat slovy: Kdyby Ferdinand Peroutka v té době mlčel, tak by zůstal novinářem,“ prohlásil mluvčí prezidenta. Text Hitler je gentleman přitom stále nenašel, nicméně slíbil, že v pátrání bude dál a pečlivě pokračovat. Důležité je podle něj totiž hledat i kontext historických událostí.

„Odpadne-li někdo od tohoto celkového našeho snažení, vetře-li se někomu do očí bezvýrazný a studený pohled tam, kde půjde o první a poslední věci národa, nechť tomu ti, kdo nás pozorují, nepřikládají velký význam: on jest snad uschlá větev národního kmene, on jest snad šmejd.“

Digitální archiv jednotlivých čísel Přítomnosti vydaných od roku 1924 je zdarma na webu pritomnost.cz. Kdokoli si tak může zalistovat výtisky, ke kterým mluvčí Hradu dojde až v následujících týdnech, možná měsících. Ale také si snadno ověřit, jaké pasáže Ovčáček v textech, které mají dokazovat Peroutkův podlomený charakter, zamlčel.

Podívejte se: Archiv časopisu Přítomnost zdarma na webu

Příkladem je článek Naše ústava z 5. dubna 1939. „Úmluva říšského kancléře s prezidentem Háchou, nařízení o protektorátu, projev protektora von Neuratha, to je nyní dohromady naše nová česká ústava, které se budeme držet s vášní, jaké Chodové se drželi svých výsad,“ zacitoval z něj hradní mluvčí.

Na dalších řádcích v něm ale Peroutka také píše: „Naším hlavním cílem jest nyní se jako národ uchovati. Odpadne-li někdo od tohoto celkového našeho snažení, vetře-li se někomu do očí bezvýrazný a studený pohled tam, kde půjde o první a poslední věci národa, nechť tomu ti, kdo nás pozorují, nepřikládají velký význam: on jest snad uschlá větev národního kmene, on jest snad šmejd. Srdce národa bije mimo tyto výjimečné případy, a kdo přiloží k němu ucho, uslyší, jak toto srdce stejným tempem, už po tisíc let, odbíjí věčnou přísahu všech národů: Chceme žít!“ Peroutka pak dodal, že se proto nechceme ani nemusíme přetvařovat.

Čtěte také: S vlky výti? Peroutka, Stránský a Zeman v turbulencích doby

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články