ON-LINE: Zeman a Konvička na jednom pódiu. Zpívali hymnu

Akce k 17. listopadu

ON-LINE: Zeman a Konvička na jednom pódiu. Zpívali hymnu17. LISTOPAD ON-LINE 22
Domov
Echo24
Sdílet:

Česká republika si připomíná výročí 17. listopadu – jak v souvislosti s událostmi roku 1939, tak 1989. Letošní výročí se nese i ve stínu uprchlické krize a zvláště pak teroristických útoků z Paříže. Odpoledne proběhla vzpomínková akce v Praze na Albertově, kde prezidenta Zemana podpořili i odpůrci islámu včetně šéfa Bloku proti islámu Martina Konvičky. Události sledujeme on-line, vybrané zpracováváme zvlášť.

ON-LINE

19:25 Shromáždění Setkání dobré vůle před Hradem skončilo

Několik stovek účastníků se začalo rozcházet. Policie je informovala o tom, ze se z Hradčan přes zámecké schody nedostanou. Cesta je kvůli potyčkám extremistů s policisty před Úřadem vlády uzavřena.

 

19:20 Policie před Úřadem vlády zatýkala demonstranty, kteří nechtěli odejít 

Policie zasáhla proti demonstrujícím proti migraci u Úřadu vlády. Několik set lidí odmítalo více než hodinu po oficiálním konci akce opustit navzdory výzvám prostor. Těžkooděnci podle zpravodaje ČTK rozdělili demonstranty na dvě skupiny a vytlačují je pryč. Již dříve policisté několik lidí zadrželi.

18:52 Demonstrace před Úřadem vlády byla oficiálně rozpuštěna

Zástupkyně pražského magistrátu demonstraci před úřadem oficiálně rozpustila. Demonstranti odmítají odejít a křičí, že chtějí mluvit s premiérem a že požadují demisi.

18:44 Tisíce lidí před Úřadem vlády. Házeli dýmovnice a světlice

Před Úřadem vlády demonstrovaly tisíce lidí. Skandovaly hesla typu „Čechy Čechům“, „Zavřít hranice“ nebo „Sobotko vylez“. Protestující požadovali mimo jiné i demisi současné vlády. Situaci na místě kontrolovaly desítky policistů i těžkooděnců. Oblast byla uzavřena. Někteří z demonstrantů házeli před budovu Strakovy akademie světlice a dýmovnice. Policisté v reflexních vestách je hasili hasícími přístroji. V davu se pohybovali i policisté v utajení. Docházelo také k drobným potyčkám, které vyvolávala zhruba dvacítka protestujících v kapucích – tlačili se na zástup těžkooděnců, informovala reportérka ECHO24.cz.

18:20 Pochod prouprchlických demonstrantů míří na Hrad

Nerudovou ulicí k Hradu právě prochází pochod ze Setkání dobré vůle, který jde z Václavského náměstí na Hradčanské vyjádřit nesouhlas s prezidentem Zemanem. Začátku průvodu vévodí velké červené trenýrky. Lidé skandují hesla jako ,,Ať žije Havel,“, nebo ,,Pojďte s náma,“ a přitom na sobě mají ukrajinské a české vlajky. 

17:50 Na protiuprchlické demonstraci promluvil i Miroslav Sládek

Účastníci protimigrační demonstrace Za naši kulturu a bezpečnou zem, kteří míří k Úřadu vlády, se zastavili na Klárově. Spojili se tam s asi 50 účastníky demonstrace projektu Československo, který nesouhlasí s řízením státu a vyzvali vládu k demisi. Promluvil k nim někdejší předseda republikánů Miroslav Sládek.

17:30 Lidé demonstrující proti migraci se hromadí u Úřadu vlády

Před Úřadem vlády se začali shromažďovat protiuprchličtí aktivisté z demonstrace Za naši kulturu a bezpečnou zem a také z demonstrace pořádané nacionalistickou stranou Národní demokracie. Demonstrující mají i zahalené tváře, například pod známou masku hackerů Anonymous. Lidé v průvodu skandují hesla jako „Islám tady nechceme“, „Čechy Čechům“ a přihlížející vyzývají ke spoluúčasti pokřikem „Češi pojďte s náma“.

16:55 Dvě protiuprchlická shromáždění míří k Úřadu vlády

Většina účastníků demonstrace Za naši kulturu a bezpečnou zem, která se odpoledne konala v Praze u Národního muzea, se vydala na pochod na náměstí Republiky. Tam se připojili ke zhruba 300 lidem, kteří se účastnili demonstrace pořádané Národní demokracií. Akce na Václavském náměstí se podle odhadu policie zúčastnilo asi 4000 demonstrantů. Obě skupiny půjdou společně k Úřadu vlády.

16:45 Setkání dobré vůle dominuje Václavskému náměstí
Na Václavském náměstí se nyní shromáždily stovky příznivců uprchlické vlny v rámci shromáždění Setkání dobré vůle. Mezi účastníky jsou například lidé ze shromáždění na podporu uprchlíků z organizace Tahle země patří všem – Refugees welcome, kteří měli dopoledně happening na náměstí Míru a poté se vydali na Albertov. Při cestě na náměstí je musela policie dvakrát zadržet. Poprvé kvůli nedodržování trasy a podruhé, když zatýkala muže s dýmovnicí. Kromě nich na náměstí přišli i účastníci akce, kteří v Praze a Brně psali na karty jména lidí, které by si přáli vidět jako prezidenty. Dav skanduje na kolemjdoucí heslo: ,,Pojďte k nám“. Lidé mávají tibetskými vlajkami a drží transparenty s nápisy jako ,,Nenávist nás neochrání.“
16:25 Lidé v Praze i v Brně odevzdávali karty se jmény příštích prezidentů
Jak na Národní třídě v Praze tak i na Moravském náměstí V Brně se konala akce Karta pro příštího prezidenta na níž lidé psali na kartičky jména osobností, které by rádi viděli v dalším volebním období na Pražském hradě.Happeningu se v obou městech zúčastnilo několik stovek lidí, mimo jiné s českými vlajkami. ,,Objevila se i jména Járy Cimrmana či T. G. Masaryka,“ řekla novinářům organizátorka akce v brně Šárka Václavíková z Občanského diskusního fóra. Účastníci akce se poté vydali na Václavské náměstí na společné Setkání dobré vůle s lidmi z akce na podporu uprchlíků Tahle země patří všem – Refugees welcome. Na náměstí se ale konali i demonstrace odpůrců uprchlíků a islámu.
16:05 Policie zastavila prouprchlický průvod. Jeho účastník odpálil dýmovnici
Policie zastavila průvod účastníků demonstrace na podporu uprchlíků u Botanické zahrady. Podle informací ČTK v davu někdo zapálil dýmovnici a ohrožoval s ní ostatní. Policisté ho vyvedli. Demonstranti vyšli z náměstí Míru k Albertovu, kde měl akci Blok proti islámu, který se na adresu migrantů vyjadřuje velmi tvrdě. Žádný konflikt ale nenastal, policie od sebe obě skupiny oddělila. Kvůli průvodu prouprchlických aktivistů došlo v oblasti k rozsáhlým dopravním omezením.
15:32 Na Albertov dorazili příznivci uprchlíků. Od ‚islamofobů‘ je oddělují těžkooděnci
Několik desítek policejních těžkooděnců v těchto chvílích odděluje účastníky pochodu na podporu uprchlíků od sympatizantů Bloku proti islámu. Příznivci uprchlíků na Albertov vyrazili z náměstí Míru, kde předtím proběhla akce organizovaná iniciativou Proti projevům nenávisti. S sebou si nesou transparenty a vykřikují prouprchlická hesla. Policisté, kteří mají za úkol držet příznivce a odpůrce migrantů oddělené, kvůli pochodu uzavírají ulice mezi Botanickou zahradou a Albertovem. Například ulice Na Slupi, kterou projíždějí i tramvaje MHD, byla kvůli demonstrantům zablokovaná asi půl hodiny. Policistům se podle dostupných informací daří držet obě skupiny oddělené.
15:00 Účastníci akce se začínají hádat, někteří shánějí autogramy
Na místě, kde před chvílí skončila akce Bloku proti islámu, se hádá několik skupin návštěvníků akce. Předmětem sporu je podle všeho názor na islám. Zatímco jedna část hovoří o solidaritě s uprchlíky, druhý tábor varuje před „řezáním hlav“. Někteří z návštěvníků akce se snaží dostat k prezidentu Zemanovi a dalším řečníkům ve snaze získat autogram. Jisté dámě se to povedlo, když se jí na pásku Bloku proti islámu podepsali Martin Konvička a Marek Černoch.
14:50 Prezident položil kytku u pamětní desky
Prezident Miloš Zeman položil kytici u pamětní desky věnované obětem událostí 17. listopadu. Pro ostatní návštěvníky akce byl přitom přístup k desce omezen a i prezidenta při pokládání kytky obklopoval kordon členů ochranky.
14:43 Zeman a Konvička na jednom pódiu. Zpívali hymnu
Po skončení shromáždění si přítomní zazpívali hymnu. Na jednom pódiu se sešli vedle prezidenta Zemana i šéf Bloku proti islámu Martin Konvička či poslanec za Úsvit Marek Černoch. Podrobnou zprávu o Zemanově projevu připravujeme. Zemanův projev najdete tady.
14:38 Prezident Zeman domluvil, lidé mu tleskají
Projev prezidenta Miloš Zemana skončil. Odmítl v něm nálepkování odpůrců islámu, názory médií a slíbil, že za rok se vrátí. Po jeho projevu se ozývalo: „Ať žije Zeman“ a jen slabé pískání.
14:33 Zeman proti nálepkování
Prezident Zeman v projevu na Albertově odmítl používání označení jako „extremisté“, „xenofobové“ či „islamofobové“
14:28 Zeman dorazil na Albertov, po minutě ticha začal s projevem
Na vzpomínkovou akci k 17. listopadu na pražském Albertově dorazil i prezident Miloš Zeman. Před svým projevem požádal shromážděné o držení minuty ticha za oběti z Paříže. Poté v projevu mimo jiné uvedl: „Tento národ si zaslouží, aby si vládl sám.“
14:15 Na Albertově zaznívají protiuprchlická hesla
S projevem na Albertově na úvod akce odpůrců islámu vystoupil poslanec strany Úsvit Marek Černoch a kromě jiného zkritizoval ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera i Evropskou unii za postoj k uprchlické kritzi. „Brusel je nám na nic, chceme ochranu hranic!“ zaznívají hesla a dav jásá. Černocha na pódiu následoval předseda hnutí Martin Konvička.
14:00 Program na Albertově začíná
V davu jsou i islamofobové z Německa – z uskupení Pegida a také Velké Británie. ,,Ať žije prezident Zeman,“ ozývá se z davu na Albertově. Prezidenta Miloše Zemana sem přišly podpořit stovky lidi. „Jsme moc rádi, že jsme se tu sešli v tak hojném počtu, a to i přes štvavou kampaň médií i některých politiků. My jsme na to ale zvyklí,“ řekli v úvodu organizátoři akce.
13:45 Policie provádí prohlídku každého, kdo se na Albertov přišel podívat
Policie příchozí na Albertov bez výjimky prohledává, zaměřuje se na příruční zbraně (nože, pepřové spreje). Kontroly provádí kvůli bezpečnosti prezidenta, aby nedošlo k nebezpečné situaci, řekl deníku ECHO24.cz jeden z policistů. Současně odmítl říct, zda se opatření týkají minulého roku či aktuálních události ve Francii.
13:35 Albertov se plní stovkami lidí
Na Albertově se shromáždily již stovky lidi, čekají na prezidenta Miloše Zemana, který má dorazit v 14:10. Prezidentovi příznivci rozdávají cedule s nápisem „Ať žije Zeman“ a prodávají placky se podobiznou Zemana za dvacet korun. Mezi příchozími se mísí příznivci Bloku proto islámu i lidé, kteří si pouze přišli připomenout listopadové události.
13:20 Památník na Národní třídě od rána navštívily stovky lidí
Na Národní třídu v Praze si přišly od rána připomenout listopadové události stovky lidí. Mnozí museli v davu vyčkat několik desítek minut, aby mohli následně u pamětní desky zapálit svíčku nebo položit květinu, píše reportérka ECHO24.cz. I zde, stejně jako na ostatních připomínkových místech v Praze, hlídají posílené policejní jednotky – na příchozí dohlíží desítky policistů v reflexních bundách.
13:10 Albertov je obehnaný
Na pražském Albertově, kde má prezident Miloš Zeman dnes vystoupit se slavnostním projevem, policie provádí masivní bezpečnostní opatření a prohlídky. A to i ve stínu událostí z minulého roku, kdy prezident a jeho ochranka chytali do deštníků vajíčka. Studenti se tak dnes například nedostali k desce připomínající události ze 17. listopadu. Policie posiluje bezpečnostní situaci i na Pražském Hradě.
12:45 Fiala: jakou demokracii vlastně chceme?
Předseda ODS Petr Fiala letošní výročí pokládá za zvláštní i proto, že ideály, které dnes oslavujeme a připomínáme si, prezident Miloš Zeman nedávno pošlapal udělením vyznamenání komunistickému ministru zemědělství z období normalizace Miroslavu Tomanovi. „Dnes se musíme ptát, jakou demokracii vlastně chceme a máme. S komunisty, s oligarchy, co si koupí média a hlasy? A kdo zajistí naši bezpečnost? Stačí členství v EU a NATO nebo se o ni nakonec budeme muset více starat sami?“ uvedl Fiala, který se vzpomínkových akcí ze zdravotních oslav neúčastní, podle serveru iDnes.cz. Dodal, že „nesmíme ztrácet víru v hodnoty 17. listopadu a pozbýt odhodlání za opravdovou svobodu, fungující demokracii a naše národní zájmy každodenně bojovat.“
12:30 Kalousek: O svobodu musíme každodenně bojovat
„Za těch 26 let jsme vybudovali demokratické instituce, mechanismy a procesy a po těch 26 letech si stejně palčivě jako tehdy uvědomujeme, že nebudeme-li o svobodu každodenně zápasit, tak ty mechanismy budou pouze formální, nebudou skutečné,“ uvedl na Národní třídě Kalousek. Jako jeden z hlavních mechanismů, které se po 17. listopadu vybojovaly, je podle Kalouska svoboda projevu. „Takže když při této příležitosti různé skupiny projeví svůj názor, pokud to bude pokojnou cestou a nedojde při tom k násilí, pokládám to za legitimní a nijak mě to nepohoršuje i v tom případě, kdy s tím názorem ostře nesouhlasím,“ uvedl Kalousek.
11:25 Klaus: Vyjadřovat názory, ale neházet vajíčka
,,Já myslím, že vyjadřovat názory, pokud se to ještě smí, protože si myslím, že dlouho se to v Evropské unii už nebude smět, ale pokud se to smí, tak bych byl velmi rád, aby se názory vyjadřovaly. Státní svátek je příležitost, aby se předvedli všichni, bohužel a já bych si moc přál, aby se vyjadřovaly skutečně názory a to neznamená, že se budou házet vajíčka,“ řekl bývalý prezident Václav Klaus na otázku moderátorky České televize, jestli si myslí, že vyjadřování názorů patří k 17. listopadu.
10:35 Sobotka: Strach a panika nesmí ovládnout naši mysl a naše srdce
Projev premiéra Bohuslava Sobotky k 17. listopadu vyvolal řadu pochvalných reakcí. Přinášíme tedy výjimečně i jeho plné znění, najdete ho zde v samostatném článku.
10:08 Babiš: Všechna očekávání se nesplnila
Sametová revoluce nesplnila všechna očekávání lidí. Po 17. listopadu sice přišla svoboda, ale i negativní jevy, řekl dnes novinářům vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. S dalšími politiky ANO si Babiš připomněl 26. výročí sametové revoluce u pamětní desky na Národní třídě v Praze. „Tak samozřejmě 17. listopad nám přinesl základní změny – svoboda slova, svoboda cestování a volného pohybu a svoboda podnikání,“ uvedl. Tyto hodnoty si podle něj musíme připomínat. „Vidíme, že už někteří naši mladí studenti ani nevědí, co to byl 17. listopad, co ti lidi, kteří se nebáli bojovat proti komunistickému režimu, pro nás přinesli,“ dodal. Babiš je vedený ve svazcích StB jako agent „Bureš“, vědomou spolupráci popírá.
9:22 Sobotka: Strach z teroristů se nesmí obrátit proti uprchlíkům
S migrační vlnou přichází do Evropy stín války, a na strachu lidí parazitují populisté. Hněv lidí se nesmí obrátit proti uprchlíkům, řekl dnes na pietním shromáždění k uctění památky studentů, kteří se v roce 1939 stali oběťmi nacistické persekuce, premiér Bohuslav Sobotka. Řešením uprchlické krize je podle Sobotky obnovení fungujících vnějších hranic EU a větší rozhodnost unie.
9:05 Vzpomínka před Hlávkovou kolejí bez Zemana
Prezident Miloš Zeman se omluvil z účasti na vzpomínkové akci před Hlávkovou kolejí, kam dorazila řada politiků i akademiků. Místo něj sem byl z Hradu poslán protokolář Jindřich Forejt.
 

Čtěte také: Hrad se na ‚extrémisty‘ z pražské kavárny připravil, hlásí Ovčáček

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články