VIDEO UVNITŘ

Na Champs-Élysées útočil ozbrojený džihádista s autem na policii

,

útok v Paříži

Témata: , ,

Paříž se dnes stala terčem dalšího pokusu o teroristický útok, který ale pachateli nevyšel a útočník na místě přišel o život. Muž, který byl podle agentury AFP v evidenci úřadů jako islámský radikál, naboural autem do policejní dodávky na pařížské třídě Champs-Élysées. Jeho vozidlo začalo na místě hořet. Francouzský ministr vnitra Gérard Collomb informoval, že v autě se našla automatická pušku s množstvím nábojů, roznětka a plynová bomba, která požár zřejmě způsobila.

Policisté útočníka z vozu vytáhli s vážnými popáleninami – buď byl mrtvý na místě nebo velmi brzy podlehl svým zraněním. Našla se přitom u něho pistole. Podle vyšetřovatelů byl útočníkem 31letý francouzský občan, který byl kvůli své radikální činnosti v evidenci úřadů od roku 2015. Neměl ale za sebou kriminální minulost. Podle AFP byla i jeho rodina součástí hnutí salafistů, islámských fundamentalistů.

Pařížská prefektura na twitteru bezprostředně po útoku upozornila, že oblast včetně přilehlé stanice metra byla uzavřena, a vyzvala veřejnost, aby se lokalitě vyhýbala. O půl hodiny později úřady informovaly, že „situace je pod kontrolou“ a že mezi policisty a civilisty nikdo nebyl zraněn.

 

V dubnu zaútočil na Champs-Élysées francouzský Arab Karim Cheurif na policisty útočnou puškou Kalašnikov poté, co narazil vozem do policejního auta. Jeden policista byl zabit, další dva, spolu s německou turistkou, byli zraněni. Útočník se pokoušel uniknout, ale byl zastřelen. K útoku se přihlásil takzvaný Islámský stát.

 

 

Ministr Colomb řekl, že incident ukázal, že Francie je neustále v ohrožení. Příští týden hodlá ve vládě předložit návrh zákona, který by opět prodloužil výjimečný stav zavedený před rokem a půl po pařížském masakru, jenž stál životy desítek lidí. Výjimečný stav má pak nahradit posílení pravomocí policie v rámci boje proti ozbrojenému radikalismu na trvalo.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Útočník najel do muslimů. Před rozzuřeným davem ho zachránil imám

Macron s Mayovou ohlásili akční plán v boji proti terorismu

Přejít na diskusi