Exploze tisíckrát silnější než v Čeljabinsku? Asteroid míří k Zemi

,

Zjištění ruských vědců

Ruští vědci zjistili, že se k Zemi přibližuje asteroid o přibližné velikosti 370 metrů. Pokud naši planetu zasáhne, exploze by mohla být až tisíckrát silnější než v případě čeljabinského meteoru v roce 2013. Ke střetu by ale podle astronomů mohlo dojít nejdříve za šest let. O objevu vědců informoval ruský server RT.

Asteroid je na své oběžné dráze vzdálený od Země zhruba čtyři a půl milionu kilometrů. To je přibližně dvanáctkrát víc, než je od naší planety daleko Měsíc. Jeho existenci zaznamenal dalekohled, který se nachází u města Kislovodsk v podhůří Velkého Kavkazu. Ruští astronomové z Lomonosovy univerzity v Moskvě pojmenovali těleso 2014 UR116.

Vesmírný objekt se blíží k Zemi, ale jeho přesnou dráhu lze odhadovat jen obtížně, protože na ni má vliv kombinace nejrůznějších faktorů. Trasu asteroidu může ovlivnit například gravitace Marsu a Venuše. Podle Victora Shora z Institutu aplikované astronomie by ke střetu s naší planetou mohlo dojít nejdříve za šest let. Vědec to řekl ruské agentuře Interfax.

Ruští vědci předali zjištěné údaje o objektu kolegům v americkému středisku Minor Planet Center, které se zabývá sběrem dat o asteroidech. Astronomové se nyní pokusí zpřesnit odhady, kam vesmírné těleso nakonec zamíří.

Čtěte také: Proč vyhynuli dinosauři? Měli i kus smůly, míní vědci

Přejít na diskusi