NOVÉ

Jediný stát porušující práva žen? Izrael, zní z OSN

,

Témata:

Pouze jeden stát ze všech 193 členských zemí OSN porušuje práva žen – Izrael. Vyplývá to ze závěrečné zprávy, kterou v pátek předložila Komise pro postavení žen při OSN. Výsledky Komise, v jejímž předsednictví sedí Írán nebo Súdán, Izrael označil za pokrytectví a zaujatost.

V dokumentu „Postavení a pomoc palestinským ženám“ dostal Izrael výtku za okupaci Západního břehu, která zapříčinila „vysoký stupeň nezaměstnanosti a chudoby mezi místními Palestinci, především ženami“, uvádí izraelský zpravodajský portál Ynetnews. 

„Palestinské ženy a dívky stále čelí značným obtížím v přístupu k základním službám, zdravotní, psychické a sociální péči, k vodě a kanalizaci, orgánům spravedlnosti i ekonomickým příležitostem,“ stojí v dokumentu.

Jedná se o vůbec jediný text z celkem devíti dokumentů závěrečné zprávy, který komentuje situaci v jednom konkrétním státě. Místo toho, aby řešil genderovou problematiku, se však z velké části týká pouze izraelsko-palestinské otázky.

Ani Sýrie, ani Súdán. Pouze Izrael

Zprávu odmítlo izraelské ministerstvo zahraničí s tím, že je to pouze další důkaz pokrytectví od členských států OSN. Proti výsledkům komise se ozval také izraelský velvyslanec při OSN Ron Prosor. „Jsem hrdý, že mohu říct, že Izrael je v oblasti ženských práv příkladem pro ostatní. Jsme si vědomi, že zrovnoprávněné ženy jsou základem prosperujících společností,“ řekl. Připomněl, že ženy v Izraeli zastávají přední místa v čele ústavního soudu, centrální banky nebo armádního velení.

Čtěte také: Izrael, to je nejlepší reklama na demokracii vůbec

Výsledky Komise pro postavení žen při OSN odmítla také přední lidskoprávní odbornice a aktivistka Anne Bayefsky. „Ne Sýrie, kde armádní síly opakovaně používají znásilňování a jiné sexuální násilí, stejně jako mučení žen, jako jednu z taktik vedení války. Ne Saúdská Arábie, kde jsou ženy fyzicky trestány, když nenosí vhodný oděv. Ne Súdán, kde není zakázáno domácí násilí a kde není stanovena věková hranice pro pohlavní styk,“ uvedla Bayefsky a jmenovala další země, kde jsou práva žen hrubě porušována.

„Popravdě neexistuje možnost, že by Komise kritizovala Írán, protože Írán je jejím členem. Súdán, jehož prezident byl obviněn z genocidy a zločinů proti lidskosti, je v současnosti místopředsedou této Komise,“ dodala.

Čtěte také: Obama: Chceme Palestinu, jinak změníme politiku vůči Izraeli

Zpráva, která vyvolala izraelskou kritiku, naopak nijak nebrala v potaz porušování ženských práv uvnitř samotné palestinské komunity. Přitom mezi Palestinci dodnes přetrvávají vraždy ze cti, uvádí Ynetnews. Situací ženských práv na území Palestiny se dříve zabývalo samo OSN. Například v roce 2013 Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě zrušil Gaze plánovaný maraton, protože vládnoucí hnutí Hamas zakázalo ženám účastnit se závodu.

Přejít na diskusi