Krym je jedno velké vězení, tvrdí ukrajinská blogerka

Policejní zátah na blogerku

Krym je jedno velké vězení, tvrdí ukrajinská blogerka 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Podle ukrajinské blogerky, která je známá ostrou kritikou anexe Krymu, jsou na poloostrově ohrožena základní lidská práva. Lidé tam prý žijí jen zdánlivě ve svobodě. Ona sama se rozhodla z poloostrova odejít poté, co místní policie na začátku týdne vpadla do jejího domu a na několik hodin ji zadržela.

„Krym se stal jedním velkým vězením a málo lidí si to tam uvědomuje,“ řekla Elizaveta Bohutskaja v rozhovoru s RFE/RL. „Mnozí si myslí, že po anexi Ruskem žijí ve svobodě. Ta je ale pouze zdánlivá a obrátí se proti nám všem,“ dodala.

Krymská policie vtrhla do domu blogerky v Simferopolu v pondělí v brzkých ranních hodinách. Doprovázeli ji příslušníci bezpečnostních jednotek, kteří na zahradě domu zahájili palbu a zranili jednoho z jejích psů. V domě prý policisté hledali zbraně, drogy a extremistickou literaturu. Ženě zabavili počítač, externí disky i mobilní telefon.

Žena strávila ve vazbě šest hodin. Podle policie je prý svědkem v případu pokusu o vstup vůdce krymských Tatarů Mustafa Džemileva na Krymský poloostrov 3. května poblíž hranic Krymu s pevninskou Ukrajinou, kterému přihlížely tisíce jeho příznivců. Džemilev byl novou krymskou samosprávou z poloostrova vyhoštěn v dubnu a nesmí až do roku 2019 vkročit na ruskou půdu. V souvislosti s květnovým incidentem je vyšetřováno okolo 100 lidí.

„Lepší je být na svobodě a mluvit, něž mlčet ve vězení,“ dodala blogerka.

Krymské úřady Bohutskaju také upozornily, že její články jsou silně protiruské a mohou být považovány až za extremistické. Prý může být i z extrémistických aktivit obviněna, stejně tak z podněcování rasismu. Poté ji policie propustila.

Den před svým zatčením Bohutskaja, jejíž profil sleduje téměř 20 000 lidí, na Facebooku obvinila ruské tajné služby z manipulace krymských obyvatel a varovala, že by se boje mohly z východní Ukrajiny rozrůst i na Krym.

Čtěte také: Krym půl roku poté: napětí, zdražování i odliv turistů

Několik hodin po propuštění z vazby se blogerka z obavy o svou bezpečnost rozhodla z Krymu odejít, uchýlila se do Oděsy na jihu Ukrajiny. „Po dvou hodinách od propuštění jsem věděla, že musím z Krymu odejít. Tentokrát mě propustili, ale druhý den na základě prozkoumané elektroniky, kterou mi zabavili, by mě obvinili z extremismu a bylo by ke mně přistupováno jako k teroristce,“ řekla žena. „Lepší je být na svobodě a mluvit, něž mlčet ve vězení,“ dodala blogerka. 

Čtěte také: Putin? Pragmaticky kalkulující nacionalista s nebezpečnými spojenci

Všechno nejhorší už se na Ukrajině stalo

Sdílet:

Hlavní zprávy