Co plánuje Johnson po brexitu? Migranty bez angličtiny nepustí

Uprchlická krize

Co plánuje Johnson po brexitu? Migranty bez angličtiny nepustíNOVÉ
Boris Johnson a Liam Fox. Foto: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Boris Johnson zveřejnil svou představu tvrdé imigrační politiky, kterou by chtěl do několika let po brexitu uvést v platnost. Bývalý starosta Londýna prohlásil, že by zakázal vstup všem migrantům, kteří neovládají anglický jazyk a nemají dostatečné profesní znalosti a dovednosti. Současně upozornil, že se plánované imigrační opatření nebudou dotýkat Irů a občanů EU, kteří již ve Velké Británii legálně pobývají, podotýká The Telegraph.

Svou vizi představil Johnson spolu s ministrem spravedlnost Michaelem Govem. Pod prohlášení se podepsala také další konzervativní politička, ministryně práce Priti Patelová. Hlasování o tom, zda Británie setrvá v EU, či odejde, se uskuteční ve čtvrtek 23. června. Nejnovější průzkum společnosti ICM přitom naznačuje, že pro brexit je aktuálně 52 % Britů, 48 % by v EU zůstalo.

Tvrdší britské imigrační zákony jsou inspirovány imigračním systémem Austrálie. Australské vízum dostane pouze úspěšný žadatel, který získá dostatek bodů v „testu“. V něm se zohledňuje jeho pracovní kvalifikovanost, dosavadní pracovní zkušenosti, věk, znalost angličtiny a vzdělání.

Podle Johnsona a Govea skončí po 23. červnu „všem občanům Evropské unie automatické právo na život a práci v Británii“. „Občané EU budou podléhat právním předpisům stanoveným těmi, které jsme si zvolili do Westminsteru, nikoli do Bruselu,“ prohlásil Johnson a dodal, že jím navrhovaný imigrační systém bude „spravedlivější, lidštější a lepší pro ekonomiku“.

„Ukončíme tím diskriminaci těch, kteří nejsou občany EU. Budeme moci kontrolovat míru imigrace podle potřeb naší ekonomiky. Uvítáme ty, kteří budou chtít něčím přispět do naší společnosti. A ty, kteří zneužívají naší pohostinnosti, budeme moci vykázat ze země,“ dodal.

Boris Johnson představil svou vizi imigrační politiky krátce po uveřejnění údajů britského statistického úřadu. Z nich vyplývá, že se čistá migrace do Británie, tedy rozdíl mezi počtem nově příchozích a odchozích cizinců, v roce 2015 oproti roku 2014 zvýšila o 20 tisíc osob. Do Británie loni přišlo 630 000 migrantů, což je o dva tisíce méně než v roce 2014, ale „pouze“ 297 000 jich zemi opustilo. Čistá migrace se tak meziročně zvýšila především kvůli tomu, že ze země odešlo méně migrantů.

Čtěte také: Británie musí zůstat! Podle OECD na brexit doplatí všichni

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články