Je to šiřitel míru, brání čeští příznivci tureckého imáma

TURECKÁ KOMUNITA

Je to šiřitel míru, brání čeští příznivci tureckého imámaNOVÉ
Fethullah Gülen Foto: FOTO: Printscreen Youtube/BBC
1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Mezinárodní škola Meridian v pražských Kobylisích není jediným pojítkem s kontroverzním tureckým duchovním Fethullahem Gülenem v Česku. K jeho učení stavícím na mezináboženském dialogu a umírněném pojetí islámu se otevřeně hlásí sdružení Mozaiky. Obě instituce s propojenou vlastnickou strukturou fungují u nás asi deset let. Podle kritiků se mohou příznivci imáma a někdejšího spojence tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana, kterých jsou po světě miliony, budováním sítí připravovat na budoucí islamizaci tamních společností. Organizace to odmítá.

„Jako mnohem užitečnější než provozování náboženských medres nebo kurzů koránu vidí Fethullah Gülen zakládání moderních škol zaměřených na praktický život a exaktní vědy, ke kterým cítily v minulosti muslimské země určitou nedůvěru. Nevzdělanost je podle něho nejzávažnějším problémem lidstva. Bojovat s ní je možné pomocí kvalitního školství, jehož zajišťování chápe jako nejlepší službu společnosti,“ uvedl deníku Echo24.cz Salih Yilmaz, místopředseda a generální sekretář organizace Mozaiky, která stojí za iniciativou Platform Dialog.

Škol založených příznivci Gülenova hnutí Hizmet je v různých zemích světa na 140. Podle odborníků se většinou jedná o kvalitní instituce s výukou v angličtině a turečtině. Česká „pobočka“, škola Meridian, která figuruje na zahraničních seznamech imámových škol, však spojitost s islámským duchovním odmítla. A to i přesto, že jeden z jejích tureckých majitelů, Mustafa Duyar, spoluzakládal a nějaký čas předsedal právě Mozaikám, které se k učení Gülena přímo hlásí.

Navzdory propojené vlastnické struktuře podle Yilmaze z Mozaik organizace s pražskou školou nespolupracuje. „Meridian International School samozřejmě známe. Mezi učiteli a zaměstnanci školy Meridian jsou naši přátelé. Avšak pole naší činnosti a činnosti školy se nepřekrývají, nemáme proto příležitosti k nějaké výrazné vzájemné spolupráci,“ pokračoval. Vedení školy na dotazy serveru Echo24.cz dlouhodobě nereaguje.

Více zde: Jak vypadá moderní islámská škola? Turecký imám má jednu i v Praze

„Školy založené sympatizanty hnutí Hizmet proto nejsou školy náboženské, jsou založeny na obecných humanistických hodnotách, mezináboženské toleranci. Ve výuce kladou důraz na vědu a moderní technologie. Mezi učiteli a žáky jsou muslimové i nemuslimové, což je zvláště v oblastech, kde dochází k etnickým konfliktům, pro mladou generaci důležité,“ doplňuje místopředseda spolku Yilmaz.

‚Fethullah Gülen? Šiřitel dialogu a tolerance‘

Mozaiky v Česku fungují od roku 2005. Jde o občanské sdružení, které pořádá kulturní akce, přednášky či semináře. „Členy jsou v Praze žijící Turci, kteří zde většinou i studovali,“ komentoval serveru turkolog Petr Kučera z Univerzity v Hamburku. Spolek usiluje o mezináboženský dialog, prezentuje dobré jméno islámu i turecké kultury. Hlásí se současně k odkazu Fethullaha Gülena žijícího v současnosti v americkém exilu. Jen v Turecku má imám miliony podporovatelů.

I přesto je podle odborníků tamní společností jeho osobnost vnímána problematicky. Část Turků ho považuje za váženého myslitele, jiní na něj nahlíží jako na vůdce náboženské sekty, která po světě šíří své pojetí islámu a připravuje si půdu pro budoucí islamizaci daných oblastí. Podle turkologa Kučery z hamburské univerzity to však zavání někdy až konspiračními teoriemi.

„Fethullah Gülen prosazuje především mezináboženský dialog a toleranci. Dlouhodobě podněcuje své příznivce k občanskému aktivismu v zájmu sociálního smíru. Byl prvním muslimským duchovním, který odsoudil teroristické útoky z 11. září 2001. Zdůrazňuje, aby umírnění muslimové výrazněji veřejně vystupovali proti nesnášenlivým radikálům a pomáhali v boji proti nim,“ dodala organizace Mozaiky.

V Česku žije podle údajů Českého statistického úřadu okolo 1700 lidí původem z Turecka. Veřejně se příslušníci turecké komunity angažují kromě Mozaik a dalších spolků také kolem sdružení ČeskoTurecko.cz, které před třemi lety založil mladý podnikatelský česko-turecký pár Ece Ergüney a Milan Hnátek. Své aktivity zaměřují nejen na Turky v Česku, ale i Čechy v Turecku.

Čtěte také: Turecko je problém, ale vízové podmínky splnit musí, řekl Sobotka

Turecká opozice chce u ústavního soudu napadnout popřevratové dekrety

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články