Němci si stěžují na záhadný zápach z Čech

Češi zápach necítí

Němci si stěžují na záhadný zápach z ČechNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Přes Krušné hory se do Německa údajně už přes 10 let šíří zvláštní pach z Česka, který místním lidem způsobuje zdravotní potíže. V sobotu kvůli tomu přijela německá ministryně životního prostředí Barbara Hendricksová do pohraničního města Olbernhau, aby vyslechla nespokojené občany a navrhla možná řešení. Místní lidé se totiž s „českým pachem“ nehodlají smířit. O situaci obsáhle informuje Český rozhlas.

Podivný zápach v oblasti Krušných hor podvědomě asociuje oxid siřičitý. Jak to tak ovšem vypadá, oxid, který způsobuje kyselé deště, je v tom tentokrát nevinně. „Stále nevíme, jaké látky způsobují zdravotní potíže. Je vyloučené, že za to může benzol nebo oxid siřičitý, protože jejich emise jsou na české straně v limitech. Také nevíme, jestli se jedná o jednu látku nebo směs více látek,“ cituje ČRo německou ministryni.

Sasové se ovšem dožadují rychlého vyřešení celé situace, protože kromě nepříjemného zápachu pociťují i zdravotní potíže. Řadu lidí v oblasti prý kvůli zápachu z Česka trápí problémy jako jsou bolesti hlavy, nevolnost a v krajních případech i krvácení z nosu.

Vzduch zapáchá jako kočičí moč

Mezi nespokojenými občany, kterých je podle podle německých občanských sdružení až 40 tisíc, je i třiatřicetiletá Magda. Ta má dvouletého syna, jenž trpí zánětlivým onemocněním dýchacích cest. Když vane jihovýchodní vítr z Česka, tak jejímu synovi obvykle oteče hrtan a začne se dusit. Vysvětluje si to znečištěním ovzduší.

Anne Dietrichová, další nespokojená občanka, která v Olbernhau žije již přes 20 let, popsala, jak ji záhadný zápach komplikuje život: „Jakmile ráno otevřu okna a je nepříznivý vítr, hned to cítím. Vzduch zapáchá jako kočičí moč. Mě z toho vždycky rozbolí hlava. Buď si vezmu tabletu proti bolesti, nebo to vydržím.“ 

Celou situaci komplikuje fakt, že si na zápach stěžují jen obce na německé straně hranice. Na setkání v Olbernhau dorazil i Kurt Dědič, zástupce ředitele odboru ochrany ovzduší z českého ministerstva životního prostředí. Ujistil nespokojené Sasy, že česká strana v žádném případě nehodlá problém zlehčovat. 

„Na české straně se stížnosti na podobné situace neobjevují, tudíž je pro nás obtížnější ty informace nějakým způsobem propojit. Ale snažíme se s německou stranou spolupracovat tak, abychom dokázali identifikovat látky, které tady ty pachové epizody způsobují,“ řekl ČRo.

Jeho slova potvrzuje i Ivan Hrabal z České inspekce životního prostředí z Ústí nad Labem. „My jsme i cíleně oslovili starosty obcí na české straně Krušných hor, to znamená Mníšku a Hory svaté Kateřiny, a ti nepotvrdili, že by tuto zimu nějaký zápach někdy zaregistrovali,“ prohlásil.

Němci vyhledají zdroj zápachu

I když Češi na své straně hranice žádný zápach necítí, Jana Taušová z resortu životního prostředí nabízí možné vysvětlení: „Problém je v tom, že vypouštěné látky mohou na delší vzdálenosti reagovat s jinými látkami, kumulovat se, a tím může vzniknout úplně jiný pachový vjem než v České republice,“ uvedla.

Německá ministryně Hendricksová se nehodlá smířit se současným stavem, kdy nikdo s jistotou neví, odkud zápach pochází. Konstatovala, že Němci jsou připraveni financovat zařízení, která by měřila škodliviny přímo u zdroje, tedy u českých chemiček v Krušnohoří. „Pokud by šlo o to přimět petrochemické podniky v Česku, aby se mohlo měřit přímo u zdroje, jsem připravená – spolu se zemskou vládou v Sasku – uvolnit finance pro měřící zařízení, abychom se posunuli vpřed,” zdůraznila.

Čtěte také: Druhá vlna protičeských nálad v Sasku

V Krušných horách zase umírají smrky. Záchrana vyjde na miliardy

Sdílet:

Hlavní zprávy