Prezidentem bude Trump. Profesor se od roku 1984 nikdy nespletl

VOLBY DO BÍLÉHO DOMU V USA

Prezidentem bude Trump. Profesor se od roku 1984 nikdy nespletlNOVÉ
Republikánský kandidát prezidentských voleb v USA Donald Trump. Foto: FOTO: Shutterstock.com.
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Od roku 1984 se nikdy nespletl. Kandidát, kterého předvídal, se poté vždy stal americkým prezidentem. Známý profesor historie z Americké univerzity ve Washingtonu Allan Lichtman pravidelně dává jakýsi polibek života. A učinil tak i letos. V rozhovoru pro Washington Post takto „políbil“ Donalda Trumpa, který podle něj porazí Hillary Clintonovou a s úsměvem zasedne do Bílého domu.

Čtěte také: Senátor Cruz podpoří ve volbách Trumpa

Dlouhodobě je přitom favoritkou právě Clintonová. Ta vévodí předvolebním průzkumům s větším či méně výrazným náskokem, i když se už objevují výsledky průzkumů, které mírně favorizují Trumpa. Osmého listopadu však za následníka současné hlavy státu Baracka Obamy zvolí Američané Trumpa, coby pětačtyřicátou pomazanou hlavu Spojených států. Aspoň podle Lichtmana.

Lichtmanova třicetiletá stoprocentní úspěšnost není založena na často divokých výsledcích průzkumů veřejného mínění, proměňujícím se demografickém složení v zemi, ani na jeho vlastních politických názorech.

Budoucího prezidenta předpovídá dle vlastních třinácti „klíčů do Bílého domu“. Těchto třináct indicií podrobně rozebírá ve své knize Předvídání dalšího prezidenta: Klíče do Bílého domu 2016. Lichtman nicméně přiznává, že proces letošní predikce pro něj byl dosud nejnáročnější ze všech, které kdy učinil.

„Nikdy jsme neviděli kandidáta, jako je Trump“

„Klíče do Bílého domu jsou systémem, který generuje předpověď založenou na historických událostech. Definoval jsem ho na základě každé prezidentské volby v rozmezí let 1860 až 1980. Poté jsem ho použil k vždy správné předpovědi od roku 1984 až do roku 2012,“ popsal Lichtman pro Washington Post.

Třináct klíčů je třináct otázek s možností odpovědi pravda/nepravda. „Každá „pravda“ je plusovým bodem pro vítězství strany, která má aktuálně svého zástupce v Bílém domě. Pokud je šest a více odpovědí „nepravd“, strana, která má zástupce v Bílém domě prohraje. Pokud je méně jak šest „nepravd“, vládnoucí strana získá další čtyři roky,“ vysvětluje Lichtman sofistikovaný a dosud neomylný systém.

Kandidát Trumpova formátu je podle Lichtmana, devětašedesátiletého historika a univerzitního profesora, bezprecedentním úkazem amerických prezidentských voleb. „Trump udělal z letošní volby tu, kterou bylo nejnáročnější posoudit od roku 1984. Nikdy jsme neviděli kandidáta, jako je Trump,“ říká. Dodává, že právě on může zbořit principy, které platily od roku 1860.

Oba prezidentští kandidáti se aktuálně připravují na první ostrou 90minutovou veřejnou debatu, která se uskuteční v pondělí. Trump si přitom nezapomenul „rýpnout“ do Clintonové a její zpochybňované zdravotní kondice s tím, ať se na debatu dobře vyspí. Očekávaný zájem má překonat dosud rekordní divácké počty z roku 1980, kdy souboj kandidátů Jimmyho Cartera a Ronalda Reagana vidělo 80 milionů lidí v TV. Rekord zápasů Super Bowl je přitom 115 milionů diváků a to z roku 2015.

Čtěte také: Obama: Putin je jako Husajn. A Trump ho miluje

Zeman: ‚Volil bych Trumpa.‘ Přirovnal ho k Reaganovi

Polovina Trumpových voličů jsou ubožáci, míní Clintonová

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články