4

Zemřela Slávka Peroutková, třetí žena Ferdinanda Peroutky

AKTUALIZUJEME

Ve věku 94 let dnes v Praze zemřela Slávka Peroutková, třetí žena spisovatele a novináře Ferdinanda Peroutky. Informace přinesl na své facebookové stránce historik Pavel Kosatík s odkazem na Martina Gromana, šéfredaktora stanice Dvojka Českého rozhlasu, který je předsedou Společnosti Ferdinanda Peroutky.

Novinářka Slávka Peroutková se narodila 9. listopadu 1922 v Trutnově jako Jaroslava FenclováV květnu 1948 byla zatčena při pokusu o přechod hranic komunistického Československa, ze kterého se nakonec díky fingované svatbě s Angličanem Cecilem Dee vystěhovala do Velké Británie. Poté odešla do USA, kde se provdala v roce 1955 za Ferdinanda Peroutku, s ním společně pracovala pro rozhlasovou stanici Svobodná Evropa.

Po listopadu 1989 se vrátila do Československa.

V polovině 90. let stála u vzniku Ceny Ferdinanda Peroutky, která oceňuje práci českých novinářů.

Ještě v exilu připravila o Peroutkovi knihu Muž přítomnosti, která vyšla v roce 1995 v Nakladatelství Lidové noviny pod názvem Deníky, dopisy, vzpomínky. Úvod knihy napsal Jiří Kovtun a doslov Pavel Tigrid.

V roce 2005 vydala v nakladatelství Dokořán svoje pamětí pod názvem Třetí ženou svého muže – Třiatřicet let s Ferdinandem Peroutkou. 

Děti na objednávku Posouvání hranic: Náhradní mateřství, výroba dětí na zakázku. Smíme všechno, co umíme?
Jsme poslední romantici Sochař a malíř Jaroslav Róna o židovských předcích, svých souputnících i dávných civilizacích

Hesla:

Vážení diskutující, před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní či takové, které odporují obecné lidské slušnosti.