Kontroverzní zajišťovací příkazy na vládě. Kdo za ně dá hlavu na špalek?

Kritika finanční správy a jejího šéfa

Kontroverzní zajišťovací příkazy na vládě. Kdo za ně dá hlavu na špalek?AKTUALIZOVÁNO 2
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Vláda se bude zabývat kontroverzními zajišťovacími příkazy, kterými finanční správa zlikvidovala stovky firem. Premiér Bohuslav Sobotka si od ministra financí Ivana Pilného (ANO) vyžádal analýzu, jak jeho úředníci extrémní opatření používají. Tu už v polovině září ministerstvo financí zveřejnilo a uvedlo, že k používání takzvaných zajišťováků vytvoří novou metodiku. Pilný se následně za likvidaci firmám omluvil. Odvolat šéfa finanční správy Martina Janečka se ale zdráhá. Na pondělním jednání vlády takový návrh ale nejspíš padne.

Finanční správa přitom v posledních měsících čelila kritice, že příkazy zneužívá a likviduje tak i řadu poctivých firem, které se do řetězových obchodů mohly dostat neúmyslně. Po obstavení účtů totiž mnoho firem není schopno pokračovat v podnikání a někdy se očistí až za několik let.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

V pátek například Krajský soud v Ostravě zrušil rozhodnutí celníků o zajišťovacích příkazech pro opavskou firmu FAU za zhruba 340 milionů korun. Celní úřad podle něj neměl důvod pro tak masivní zajištění. Finanční správa firmu FAU podezřívá z vědomého zapojení do karuselového podvodu.

Více čtěte zde: Soud zrušil zajišťovací příkazy proti firmě FAU. Celníci postupovali bezdůvodně

Zákon je podle daňových poradců nastaven špatně a nedává firmám příliš velké možnosti, jak se bráni. „K zajišťovacím příkazům je nutno uvést, že tento prostředek je v zákoně koncipován naprosto velmi nešťastným způsobem, proto ministerstvo, vědomo si této skutečnosti, připustilo myšlenku, že by přístup k vydávání těchto příkazů mělo změnit, a proto je i velmi zavádějící tvrzení ministra, že se velká část postižených proti příkazům neodvolala,“ uvedl pro server Echo24 daňový poradce Tomáš Goláň.

Kdo za to ponese odpovědnost?

Ministerstvo financí v analýze, kterou projedná vláda, sice obhajuje svoji práci a tvrdí, že u zajišťovacích příkazů dochází k pochybení zcela výjimečně, rozhodlo se ale vytvořit novou metodiku. Podle daňových poradců to má jediné vysvětlení a to, že si uvědomuje, že se jedná pro firmy o „trest smrti“.

V případě legislativních změn uvažuje resort financí o zavedení alternativy k příkazům. Ta by měla spočívat například v obdobném mechanismu, který existuje v insolvenčním řízení a spočíval by v možnosti firmy zvolit si jako alternativu řádně jmenovaného správce s odbornými znalostmi. Jeho schválení by přitom po nezbytně nutnou dobu podléhaly všechny operace směřující ke zmenšení majetku příslušného daňového subjektu dané firmy.

Kvůli zajišťovacím příkazům volá řada politiků po odvolání šéfa finanční správy Martina Janečka. „Je to opravdu skandál. Určitě to otevřeme nejpozději na pondělní vládě,“ řekl Hospodářským novinám vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Ruku pro by zvedla i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová i ministr pro lidská práva Jan Chvojka (oba ČSSD), jak napsaly v HN. Pilnému, do jehož gesce finanční správa spadá, se do toho ale zatím nechce.

Vedle zajišťovacích příkazů se budou ministři na vládě bavit také o od daně osvobozených korunových dluhopisech. I v jejich případě měl Sobotka pochybnosti, zda finanční správa dělá svoji práci a kontroluje je. Pilný ho tak bude informovat, jak kontroly probíhají. Finanční správa uvedla, že má u 25 daňových subjektů podezření, že stát krátily na dani. Zkontrolovat by ale měla více než 1500 firem a osob.

Čtěte také: Poslanci žádají hlavu šéfa finanční správy. Kvůli zajišťovacím příkazům

Vyšetřované korunové dluhopisy. Za krácení daně hrozí 25 subjektům až deset let

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články