Trump to schytává za výnos o migraci. Zastání však našel v Polsku

Kritika Trumpovy politiky

Trump to schytává za výnos o migraci. Zastání však našel v PolskuAKTUALIZUJEME
Americký prezident Donald Trump. Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa vyvolávají kontroverze na mnoha stranách. Nevoli způsobil především jeho nejnovější imigrační výnos, kterým plošně zakazuje vstup lidem ze sedmi zemí. Přestože se na Trumpa z celého světa spíše snáší kritika, český premiér Bohuslav Sobotka je přesvědčený, že na to americký prezident má právo. Světoví lídři, i například Evropská komise, nyní řeší, jaký bude mít americký zákaz dopad na jejich obyvatele. Podle kritiků nebylo nařízení promyšlené, zkonzultované s partnery a spojenci, a způsobilo chaos.

Trumpův exekutivní příkaz pozastavil na 120 dnů program Spojených států pro přijímání uprchlíků a do odvolání zakázal vstup do USA migrantům ze Sýrie. Příkaz na 90 dnů zakázal vstup do USA lidem z Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu, tedy zemí, kde drtivou většinu obyvatelstva tvoří muslimové.

Svět reaguje na výnos

21:44 Obama vyjádřil „zásadní nesouhlas“ s diskriminací lidí podle víry
Bývalý americký prezident Barack Obama vyjádřil zásadní nesouhlas s diskriminací lidí podle jejich náboženského přesvědčení. Obama „zásadně nesouhlasí s kroky, které vedou k diskriminaci lidí kvůli jejich víře a náboženství,“ prohlásil jeho mluvčí Kevin Lewis. Bývalý prezident je zároveň potěšen „rozsahem aktivity, která je patrná v komunitách po celém zemi“. „Lidé využívající ústavního práva na shromažďování se organizují a prostřednictvím svých volených zástupců o sobě dávají vědět. To přesně očekáváme v okamžiku, kdy jsou americké hodnoty ohroženy,“ prohlásil s odvoláním na Obamova slova jeho mluvčí.

20:25 Členové Islámského státu se Trumpovi vysmívají
Příznivci radikální organizace Islámský stát se Trumpově migračnímu výnosu vysmívali s tím, že teroristickým atentátům v USA stejně nezabrání a místo toho přinese organizaci nové členy. „Toto rozhodnutí nezmůže nic. Útoky na vás přijdou zevnitř Ameriky, od Američanů narozených v Americe, s americkými rodiči a prarodiči,“ napsal jeden ze stoupenců IS na sociální síti Telegram, kterou islamisté často využívají. Od samého IS však podle agentury Reuters dosud žádná reakce na krok nového amerického prezidenta nepřišla.

19:45 Stát Washington zažaluje Trumpa kvůli dekretu
Stát Washington bude žalovat prezidenta Donalda Trumpa za dekret o zákazu vstupu občanů sedmi muslimských zemí do USA, oznámil ministr spravedlnosti státu Bob Ferguson. Žalobu podle něj podpoří společnosti Amazon.com Inc. a Expedia Inc. Žaloba na Trumpa a některé vysoce postavené úředníky jeho vlády bude podle Fergusona podána ještě dnes u federálního soudu v Seattlu. Bude požadovat, aby klíčové paragrafy exekutivního příkazu byly označeny za neústavní a aby platnost dekretu byla pozastavena. Stát Washington, který leží na severozápadě USA, se tak stane prvním státem americké unie, který se kvůli novému prezidentovi obrátí na soud.

19:15 Šéf OSN chválil africké státy za vstřícnost k uprchlíkům
Generální tajemník OSN António Guterres dnes v etiopské metropoli Addis Abebě chválil členské státy Africké unie (AU) za to, že lidem prchajícím před násilím otevřely své hranice. Naopak jiné země, včetně bohatých států na Západě, hranice zavírají a stavějí zdi, řekl. „Africké státy patří k nejvstřícnějším a nejštědřejším na světě vůči uprchlíkům,“ řekl Guterres, který na summitu zastupuje OSN. „Těm, kteří potřebují pomoc, zůstávají africké hranice otevřeny, zatímco mnoho bohatých vyspělých států ve světě hranice zavírá,“ citovala jej agentura AP.

17:21 Evropská nacionální pravice jásá
Lídři evropských krajně pravicových stran Trumpův výnos chválí. Podle Brita Nigela Farage byl Trump zvolen, aby přesně takové kroky činil. Voliči to od něj prý očekávají. Nizozemec Geert Wilders zase na Twitter napsal, že islám a svoboda nejsou kompatibilní a že podobné nařízení je třeba i v Nizozemsku. Trumpa se zastala i francouzská kandidátka na prezidentku Marine Le Penová.

16:57 Francouzský ministr zahraničí: „Terorismus nemá národnost“
Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault na Twitteru Trumpovo nařízení odsoudil. Podle něj je přijímání uprchlíků aktem solidarity. „Terorismus nemá národnost, diskriminace není odpověď,“ napsal na svůj Twitter.

16:28 Google, Airbnb, Facebook, Twitter proti Trumpovi
Technologické firmy se přidaly ke kritikům nového Trumpova nařízení. Google, Airbnb, Viber, Facebook, Twitter a další firmy vyjádřily podporu migrantům, darovaly peníze organizacím bojujícím za občanská práva či v případě Airbnb nabídly ubytování. Server CNN také upozornil, že americké společnosti Disney, Apple, eBay, Amazon,Yahoo, Intel či Google by bez imigrantů nevznikly – založili je imigranti či děti imigrantů. Například otec zakladatele firmy Apple Stevea Jobse byl Syřan. ​​​​

15:25 Conwayová: Chaos na letištích je jen malá cena za bezpečnost
Trumpova poradkyně Kellyanne Conwayová podle serveru Politico snižuje závažnost problémů na amerických letištích. Podle ní jsou zmatky na letištích pouze malou cenou, kterou USA platí za větší bezpečnost. Pro Fox News Conwayová komentovala příběhy rozdělených rodin na letištích, podle ní je to pouze dočasné. O problémech na letištích více čtěte zde.

15:00 USA mají právo omezit migraci, míní Sobotka
Spojené státy mají plné právo omezit vstup lidí do země, pokud mají pocit, že to přispěje k zajištění její bezpečnosti, a neporuší tím mezinárodní smlouvy, řekl dnes novinářům český premiér Bohuslav Sobotka. „Pokud se USA rozhodnou přijímat opatření k omezení pohybu osob, pokud je to v zájmu jejich bezpečnosti, mají na to právo při respektu k mezinárodním smlouvám, které platí i pro Spojené státy,“ komentoval jeden z prvních Trumpových kroků ve funkci Sobotka.

„To, že dnes Evropská komise analyzuje, zda to nemůže mít dopad na občany EU, kteří třeba mají dvojí občanství, ukazuje, že Spojené státy opatření dopředu nekonzultovaly,“ poznamenal premiér a doplnil, že by česká vláda přivítala, „kdyby došlo k předchozí konzultaci mezi vládou Spojených států a vládami partnerů a spojenců, protože partneři a spojenci by si takové věci měli říkat dopředu, aby se na ně mohli připravit“.

14:35 Problémy na letištích? „Mohou za to aerolinky a demonstranti“
Chaos a problémy na letištích, které nastaly po zákazu vstupu obyvatel sedmi muslimských zemí na území USA, podle Trumpa způsobila jedna z leteckých společností a lidé protestující v terminálech. „Jen 109 lidí z 325.000 bylo zadrženo a vyslýcháno. Velké problémy na letištích byly způsobeny výpadkem počítačů (aerolinek) Delta… protestujícími a slzami senátora (Chucka) Schumera,“ uvedl prezident. Dodal, že ministr vnitřní bezpečnosti John Kelly jej informoval o tom, že při provádění jeho nařízení vzniklo jen „velmi málo problémů“. Trumpův příkaz vydaný v pátek večer vyvolal protesty u letišť v řadě amerických měst a rovněž zaskočil letecký průmysl. Pracovníci aerolinek mnohdy nevěděli, které cestující mají vpustit na palubu a koho ne. Problémy měl i letecký personál pocházející z některé ze zemí postižených zákazem.

14:10 Zákaz vstupu občanům sedmi zemí platí pro cesty z nich
Imigrační výnos platí pouze pro cesty z území dotčených sedmi států. USA rovněž nehodlají zvýšit kontroly osob, které z těchto zemí necestují a to bez ohledu na jejich národnost či místo narození. USA podle britského ministerstva zahraničí uvedly, že výnos platí pouze pro cesty ze sedmi zemí na seznamu a netýká se tak lidí, kteří cestují odjinud, a to bez ohledu na jejich občanství. Lidé s dvojím občanstvím, z nichž jedno je britské a druhé z nich patří k zemím na seznamu, podle Spojených států budou vystaveni důkladnějším bezpečnostním kontrolám pouze v případě, že budou cestovat ze zmíněných sedmi zemí. 13:30 Polský ministr zahraničí zákaz schvaluje
Jednou z mála evropských zemí, jejíž představitel se otevřeně postavil za výnos Donalda Trumpa zakazující vstup do USA občanům sedmi muslimských zemí, je Polsko. Ministr zahraničí konzervativní vlády Witold Waszczykowski v neděli večer prohlásil, že žádná země nemá povinnost přijímat imigranty a Trump má na své rozhodnutí plné právo. „Byl zvolen prezidentem a má na to právo… Je pravomocí každé vlády, aby rozhodovala o imigrační politice,“ řekl Waszczykowski. Dodal, že Trump svým rozhodnutím neuzavřel cesty do USA uprchlíkům z muslimských zemí natrvalo.

13:20 Irácký parlament žádá odvetu
Irácký parlament dnes hlasováním pověřil vládu přijmout odvetná opatření za postup amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Iráku. Bagdád tak reaguje na dekret, jímž Trump minulý týden na 90 dní zakázal vstup do USA lidem z rizikových zemí, k nimž je řazen také Irák. Premiér Hajdar Abádí se zatím k Trumpově rozhodnutí nevyjádřil.

12:50 Merkelová kritizuje podezřívání lidí na základě víry či původu
Výnos amerického prezidenta označila už v neděli za špatný německá kancléřka Angela Merkelová, v pondělí se k ní přidali další politici její Křesťanskodemokratické unie (CDU). Boj proti terorismu neospravedlňuje všeobecné podezřívání lidí určité víry nebo původu, je přesvědčena německá kancléřka Angela Merkelová.

12:42 Seehofer byl ještě v neděli pro, v pondělí obrací
„Nepovažuji tato rozhodnutí – stejně jako pár dalších – za správná,“ řekl v pondělí Seehofer novinářům. Ještě v rozhovoru v listu Bild am Sonntag zveřejněném v neděli šéf CSU přitom Trumpa ocenil za to, že důsledně a rychle prosazuje své volební sliby. „V Německu bychom nejdříve zřídili pracovní skupinu, poté zkušební skupinu a pak ještě implementační skupinu,“ uvedl s tím, že ale s obsahem Trumpových kroků ne vždy souhlasí.

12:05 EK: zákaz se může dotknout i lidí s pasy EU
Imigračním výnosem a jeho výkladem se podrobně zabývá i Evropská komise. Ta posuzuje, zda se zákaz může dotknout také lidí s pasy zemí EU. Novinářům to v pondělí řekl mluvčí komise Margaritis Schinas s tím, že komise má zatím k dispozici rozporuplné informace, pokud se týká dopadů nařízení například na osoby s dvojím občanstvím země unie a některého ze států, jejichž občané nyní do USA cestovat nemohou. „Zajistíme, že se našich občanů nedotkne žádná diskriminace,“ podotkl mluvčí.

11:50 Mayová petici neposlechne, Trumpovi návštěvu nezruší
Vláda britské premiérky Theresy Mayové je proti zrušení plánované letošní návštěvy Trumpa, a to navzdory petici, kterou již podepsal milion Britů. Občanům Spojeného království, kteří dokument podepsali, vadí Trumpův nový imigrační výnos. Podle zdroje z premiérčina úřadu by však zrušení Trumpovy návštěvy Británie bylo populistickým gestem, které by narušilo vztahy mezi oběma zeměmi, píše zpravodajský web BBC. Více čtěte zde.

11:30 NYT: Plán nebyl promyšlený, úředníci na hranicích nic netušili
Přestože Trump vydal příkaz již v pátek, podle listu The New York Times ještě v prvních sobotních hodinách celní a bezpečnostní úředníci na hranicích vůbec nic netušili a nastal zmatek. Stejně tak o tom nevěděl ministr vnitřní bezpečnosti John Kelly, který byl postavený před hotovou věc. Jen o málo víc věděl o dekretu ministr obrany James Mattis, který se předtím vyslovil proti zákazům vstupu muslimů na území Spojených států. „Detaily plánu nebyly podrobně promyšleny. Není žádným překvapením, že nastal hromadný zmatek a já očekávám, že nejasnosti a chaos budou ještě nějaký čas pokračovat,“ řekl newyorskému listu bývalý pracovník několika ministerstev či tajné služby CIA Stephen Heifetz.

9:20 Starbucks najme 10 tisíc uprchlíků
Americký řetězec kaváren Starbucks hodlá během příštích pěti let přijmout 10 000 uprchlíků. Oznámil to generální ředitel podniku Howard Schultz v reakci na páteční imigrační výnos nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tento výnos podle Schultze vyvolal „zmatek, překvapení a odpor“. Více čtěte zde.

Na co nejrychlejší podepsání výnosu Trumpem podle NYT tlačil především Trumpův vrchní poradce Steve Bannon, který již během kampaně stál za Trumpovým příklonem k velmi restriktivní imigrační politice. Někteří členové Trumpova týmu tvrdí, že se kvůli urychlení práce snažil zamezit diskusím se členy vlády či širšího týmu Bílého domu, kteří by mohli řešit právě problematické detaily.

S Trumpovým výnosem nesouhlasí i někteří státní zaměstnanci. Šéf policie v Los Angeles, Charlie Beck, prohlásil, že prosazování těchto opatření se prodraží a nespadá pod úkoly, které by měla provádět policie. Uvedl to deník The Independent. Policie nemůže podle Becka posílit bezpečnostní složky, které se starají o deportaci imigrantů. Podle něj by nemohla policie důsledně plnit své povinnosti a ohrozila by tak veřejnou bezpečnost.

Čtěte také: Soudkyně rozhodla proti Trumpovi. Cizinci v tranzitu mohou zůstat v USA

Trumpův příkaz naruší Oscary: do Hollywoodu nemůže íránský režisér

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články