Premiér Kosova může stanout před tribunálem za zločiny i obchod s orgány

Premiér Kosova může stanout před tribunálem za zločiny i obchod s orgány 1
Krátké zprávy
Sdílet:

Před zvláštním tribunálem pro stíhání zločinů spáchaných během konfliktu v letech 1998 a 1999, o jehož zřízení uvažují EU a USA, by mohli stanout nynější čelní představitelé Kosova, včetně premiéra Hashima Thaçiho. Napsal to dnes prištinský deník Bota Sot. Především Evropská unie chce, aby tato zvláštní soudní instituce definitivně odborně projednala zločiny, z jejichž spáchání je obviňována někdejší povstalecká Kosovská osvobozenecká armáda (UÇK). Tato organizace vedla ozbrojený boj za odtržení Kosova od Srbska.

Rozsáhlá operace srbské armády a policie proti vzbouřencům byla provázena četnými zločiny spáchanými i na civilním obyvatelstvu a vyústila v exodus statisíců Albánců. Srbská strana ale z řady zločinů obviňuje i vzbouřence a jejich velitele, kteří dnes v Kosovu zastávají vysoké funkce.

List Bota Sot napsal, že by se na lavici obžalovaných mohl jako první objevit předseda vlády Thaçi. Vedle něj se tam prý ocitnou i místopředseda parlamentu Xhavit Haliti, bývalý šéf tajné služby Kadri Veseli a nynější poslanec a bývalý náčelník hlavního štábu UÇK Azem Syla.

Zprávy o chystaném zvláštním tribunál pro Kosovo se objevily počátkem dubna. Soud by měl zasedat v Nizozemsku, aby byla zaručena ochrana svědků a překládaných důkazů. Záměr odráží zklamání, že se kosovským úřadům ani Evropské unii nepodařilo v nově vytvořeném státě zřídit funkční soudní systém.

Tribunál se má zabývat zejména ilegálním obchodem s lidskými orgány a neobjasněnými únosy asi 400 lidí, do nichž je údajně zapleten Thaçi. Obvinění z obchodu s lidskými orgány, jehož se údajně dopouštěla UÇK, se poprvé objevila v roce 2008. Nezávislí vyšetřovatelé upozornili na podezření, že za války v Kosovu byly odebírány orgány zajatým Srbům a také kosovským Albáncům, kteří nesouhlasili s praktikami povstalců, a prodávaly se k ilegálním transplantacím.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy