Zemřel přírodovědec a mistr kreslených vtipů Pavel Kantorek

Smrt skvělého humoristy

Zemřel přírodovědec a mistr kreslených vtipů Pavel KantorekAKTUALIZOVÁNO
Přírodovědec a kreslíř Pavel Kantorek Foto:

FOTO: Wikimedia Commons / Matěj Baťha

1
Domov
Sdílet:

Ve věku 75 let zemřel Pavel Kantorek. Informoval o tom jeho bratr Jan, píše server iDnes.cz. Mimo přírodní vědy se v 60. letech proslavil především jako vynikající autor kreslených vtipů a krátkých humorných povídek. V srpnu 1968 po vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa Kantorek emigroval a před svou smrtí působil jako univerzitní profesor v Torontu.

Kantorek byl rodákem z Olomouce a v Brně vystudoval přírodní vědy. Již tehdy kreslil vtipy a role humoristy a vědce se mu podařilo úspěšně propojit. „Vědec musí mít smysl pro humor a naopak – humorista by měl znát logiku,“ řekl před lety ČTK.

V 60. letech publikoval svou tvorbu do řady humoristických časopisů. Některé kreslené vtipy a povídky, točící se především kolem zvířat a přírody, vydal i knižně. Jeho vědeckou i výtvarnou kariéru ale již v začátcích, když mu bylo 26 let, přerušila sovětská okupace Československa. Po roce 1968, kdy emigroval do Kanady, nesměly jeho kresby vycházet, jelikož v nich leckdy schovával politickou satiru a narážky na tehdejší dění.

Ani v emigraci se však humoru nevzdal. Přispíval do tamějších humoristických periodik a spolupracoval s jinými českými disidenty. „Těch vtipů bylo několik tisíc. Od 70. let vycházely ve Švýcarsku, v Německu, v Kanadě a po listopadu se opět objevily i tady,“ říkal sám Kantorek.

V Kanadě působil především jako profesor fyzikálních věd na Fakultě inženýrství a aplikovaných věd na Ryersonově univerzitě v Torontu. Zabýval se hlavně teorií relativity a kosmologií. Podílel se i na vývoji optických vláken. Po sametové revoluci v roce 1989 se do Česka rád vracel, jezdil do Prahy nebo na chalupu.

Čtěte také: Zemřel dramatik a herec Sam Shepard, držitel Pulitzerovy ceny

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články