Česko vyhlásilo válku Bruselu. Bojuje proti omezení zbraní

Proti omezení držitelů zbraní

Česko vyhlásilo válku Bruselu. Bojuje proti omezení zbraníNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Při všech možných příležitostech aktivně vystupovat proti diskutabilnímu návrhu evropské směrnice o kontrole zbraní. To je jasný úkol, který zástupcům Česka v Evropské unii zadala vláda. Směrnici, která v reakci na pařížské útoky paradoxně omezuje legální držitele zbraní, před vládou odmítli i poslanci a senátoři. Ti varují, že by přijetí návrhu znamenalo ztrátu desítek tisíc pracovních míst navázaných na zbrojařský průmysl.

Proti kontroverzní směrnici se strhla doslova lavina odporu už loni na podzim. Šlo o jedno z mála témat, kde našly shodu koalice i opoziční strany. A o co vlastně jde? Směrnice vznikla jako reakce na teroristické útoky v Paříži a má za cíl posílit boj proti nedovolenému obchodování se střelnými zbraněmi. Navzdory tomu nicméně dopadá téměř výlučně na legální držitele zbraní. A Česko kritizuje, že se tím pádem s bojem proti terorismu zcela míjí.

Poté, co směrnici odmítl parlament, rozhodla se ve středu podobně i vláda. A zástupcům Česka v unii doporučila, aby proti návrhu aktivně vystupovali. Podle analýzy připravené ministerstvem vnitra by dokonce premiér a někteří vybraní ministři měli co možná nejdříve navázat v celé věci neformální kontakt s příslušnými eurokomisaři.

„Pokud by ta směrnice nakonec přeci jen byla přijata, hrozí totální frustrace z Evropské unie u odborné veřejnosti a naprostá ztráta důvěry ve zdravý rozum v unii,“ řekl deníku ECHO24.cz jeden z největších kritiků návrhu, šéf sněmovního výboru pro bezpečnost Roman Váňa z ČSSD.

Čtěte také: Omezit zbraně je hloupost, vzkazují poslanci Bruselu

Ten potvrzuje slova svého stranického kolegy a ministra vnitra Milana Chovance, že by návrh komise omezující kontrolu zbraní vedl jen v Česku ke ztrátě tisíců pracovních míst. Hlavně proto, že směrnice uvažuje i o úplném zákazu výroby některých typů zbraní, což by byla rána pro tuzemský zbrojařský průmysl: „U nás by šlo až o 20 tisíc pracovních míst, pokud by některé zahraniční firmy přesunuly výrobu do zahraničí. Ztráty v EU by byly zhruba 600 tisíc míst.“

S námi střední Evropa i pobaltské země

Poslanci varují, že by přijetí návrhu Evropské komise mohlo znamenat problémy například i pro českou armádu. Kontaktovali už proto své české kolegy v europarlamentu, aby proti směrnici bojovali i v Bruselu. To se už ale děje. Směrnice je teď ve výborech a ze všech stran k ní přichází pozměňovací návrhy. Některé z nich podal třeba bývalý ministr spravedlnosti a nynější europoslanec Jiří Pospíšil (za TOP 09).

„Ta směrnice naprosto neúměrně a příliš tvrdě reguluje postavení těch, kteří legálně drží zbraně. V České republice se to týká například několika desítek tisíc myslivců, kteří mají poloautomatické zbraně. To opravdu není boj proti terorismu. Uvidíme, jak to nakonec celé dopadne. Řekl bych, že mezi našimi europoslanci je většina proti směrnici. Jinak se tu ale najdou jak příznivci, tak odpůrci toho návrhu,“ přibližuje atmosféru kolem návrhu Pospíšil.

Ten se shoduje se svými kolegy z českého parlamentu, že podobně odmítavě jako my se ke směrnici staví středoevropské a pobaltské státy nebo Finsko. Naopak Itálie, Francie nebo Belgie novou úpravu prosazují.

Více čtěte: Brusel vytáhl proti zbraním. Průkaz bude třeba i na hračky a zapalovače

Z českého pohledu patří mezi nejproblematičtější změny směrnice přesunutí většiny poloautomatických zbraní mezi zakázané a požadavek na znehodnocení zakázaných zbraní ve sbírkách a muzeích. Vadí také to, že by členský stát EU nemohl povolit výjimku z držení zakázané zbraně pro civilní subjekt.

Po zveřejnění návrhu směrnice roste podle ministerstva vnitra počet žadatelů o vydání zbrojního průkazu, který od roku 2010 klesal. Od loňského července do konce letošního března přibylo téměř čtyři a půl tisíce nových držitelů průkazů. Ten má nyní přes 294 tisíc lidí a resort čeká, že jejich počet bude dál stoupat.

Čtěte nové vydání Týdeníku Echo ZDE.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články