FOTOGALERIE

Vesmír za soukromé peníze. Space X ukázal unikátní snímky

Vesmír zblízka

Témata:

Space X, největší soukromý konkurent americké vládní agentury NASA v dobývání vesmíru se vydal v jejích stopách a na nátlak fanoušků zveřejnil 100 doposud nepublikovaných fotografií ze svých vesmírných projektů. Podívejte se na noční start rakety Falcon 9 z mysu Canaveral, vypuštění satelitu na oběžnou dráhu nebo jak vypadá Země, kterou skoro kompletně osvětluje Slunce. 

Zakladatele společnosti Space X Elona Muska se fanoušci kosmonautiky dlouho ptali, proč nechce fotografie zaznamenávající jejich výzkum a lety do vesmíru zveřejnit stejně jako státní NASA jejíž fotografie může kdokoli sdílet nebo i komerčně využívat například na trička a plakáty.

Musk dal tedy nakonec zveřejnění zelenou. Fotografie nejdřív dala Space X na Flickr jen s omezenými publikačními právy. Po zveřejnění se hned ozval fanoušek s dotazem, proč nejsou fotografie bez omezení publikovatelné stejně jako snímky NASA. Musk mu obratem odpověděl, že je právě omezení zbavil. 

Space X, kterou v roce 2002 založil podnikatel Elon Musk, jež je mimo jiné i otcem platebního systému PayPal nebo automobilky Tesla Motors, se za pár let stala největším konkurentem vládní agentury NASA. Space X má jako soukromá vývojářská společnost v oblasti kosmonautiky hned několik prvenství.

Čtěte také: Astronaut tweetuje z vesmíru. Takhle fotí Zemi

Přejít na diskusi