19 Vesmír zblízka

Vesmír za soukromé peníze. Space X ukázal unikátní snímky

FOTOGALERIE

Space X, největší soukromý konkurent americké vládní agentury NASA v dobývání vesmíru se vydal v jejích stopách a na nátlak fanoušků zveřejnil 100 doposud nepublikovaných fotografií ze svých vesmírných projektů. Podívejte se na noční start rakety Falcon 9 z mysu Canaveral, vypuštění satelitu na oběžnou dráhu nebo jak vypadá Země, kterou skoro kompletně osvětluje Slunce. 

Zakladatele společnosti Space X Elona Muska se fanoušci kosmonautiky dlouho ptali, proč nechce fotografie zaznamenávající jejich výzkum a lety do vesmíru zveřejnit stejně jako státní NASA jejíž fotografie může kdokoli sdílet nebo i komerčně využívat například na trička a plakáty.

Musk dal tedy nakonec zveřejnění zelenou. Fotografie nejdřív dala Space X na Flickr jen s omezenými publikačními právy. Po zveřejnění se hned ozval fanoušek s dotazem, proč nejsou fotografie bez omezení publikovatelné stejně jako snímky NASA. Musk mu obratem odpověděl, že je právě omezení zbavil. 

Space X, kterou v roce 2002 založil podnikatel Elon Musk, jež je mimo jiné i otcem platebního systému PayPal nebo automobilky Tesla Motors, se za pár let stala největším konkurentem vládní agentury NASA. Space X má jako soukromá vývojářská společnost v oblasti kosmonautiky hned několik prvenství.

Čtěte také: Astronaut tweetuje z vesmíru. Takhle fotí Zemi

Hesla:

Vážení diskutující, před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní či takové, které odporují obecné lidské slušnosti.