Manželé Nečasovi před soudem. Budou vypovídat?

Kauza Nagygate

Manželé Nečasovi před soudem. Budou vypovídat?NOVÉ
Expremiér Petr Nečas na Česko-čínském fóru Foto: Foto: Jan Zatorsky
3
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Soud tento týden projedná kauzu poslaneckých trafik, ve které čelí obžalobě expremiér Petr Nečas se svou manželkou Janou Nečasovou a bývalým státním úředníkem Romanem Bočkem. Státní zástupce je viní z podplácení rebelujících exposlanců ODS funkcemi, Nečasovou navíc z krácení daní z luxusních darů. Jde o poslední větev v tzv. kauze Nagyová, která před více než třemi lety vedla k pádu Nečasovy vlády.

„Nebudeme případ široce komentovat. Předpokládáme, že proběhne přečtení obžaloby a výslechy obviněných,“ řekl pro deník Echo24.cz státní zástupce Rostislav Bajger z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Případ má na starosti soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová, která Nečasovou už dříve v jiné větvi kauzy dvakrát osvobodila. Úvodní projednávání případu je naplánováno na čtvrtek.

Manželé Nečasovi prý uvažují, že před soudem nebudou vypovídat. „Můj klient pan Nečas, ani paní Nečasová zatím nejsou rozhodnuti. Možná i díky tomu by tak mohlo být jednání rychlé. Jinak je možné, že se výslechy všech třech obviněných nestihnou provést v jednom dni. Pan doktor v této věci už vypovídal, možná se ale bude chtít vyjádřit obšírněji před soudem,“ řekl pro deník Echo24.cz Nečasův obhájce Josef Lžičař.

Vinu Petra Nečase, který stane před soudem coby první expremiér, advokát odmítá. Argumentaci obhajoby však nechtěl Lžičař příliš komentovat. „Těžko říct, budeme čekat na výsledek dokazování,“ uvedl. Podle mluvčí soudu Lenky Cihlářové by mělo být jednání přístupné veřejnosti. „Naplánované je líčení zatím jako veřejné. Nemám informace, že by se měly projednávat utajované skutečnosti,“ uvedla.

Výslechy trafikantů i Kalouska

Po úvodní fázi soudkyně líčení odloží zřejmě až na příští rok, kdy budou následovat výslechy „trafikantů“ Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy. „Během vyšetřování nic negativního na stranu pana Nečase neuváděli. To je ale otázka. Za ty dva roky se to mohlo posunout a jejich úmysly změnit. Posléze bude přizván i pan Kalousek,“ doplnil advokát Lžičař.

Petr Nečas měl exposlancům nabídnout lukrativní posty ve státních firmách výměnou za složení poslaneckého mandátu. Trojice totiž odmítala podpořit balíček zákonů z dílny tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), kterými by Nečasův kabinet navýšil DPH. Vzpurní politici ODS drželi klíčové hlasy.

Pokud by tehdy na podzim 2012 návrh Sněmovnou neprošel, hrozil pád celé Nečasovy vlády. Exposlanci ODS tehdy na své funkce skutečně rezignovali a jejich náhradníci změnu DPH podpořili. Šnajdr krátce na to zasedl v dozorčí radě státního podniku Čepro a Fuksa zamířil do Českého Aeroholdingu. Tluchoř měl podle spekulací skončit v polostátní společnosti ČEZ, nakonec ale žádnou funkci nezískal.

Všechny tři podniky spadají pod ministerstvo financí, kterému tehdy šéfoval právě Miroslav Kalousek. Ten teď v případu figuruje jako svědek. Kalousek kauzu označuje za nesmyslnou a účelovou. „To ale nic nemění na tom, že pokládám za nepřijatelné a nemravné, jakou úlohu umožnil plnit můj tehdejší předseda vlády své tehdejší milence a dnešní ženě,“ komentoval předseda opoziční TOP 09 už dříve pro deník Echo24.cz.

Někdejší poslanci za ODS byli původně v kauze údajného uplácení po zásahu na Úřadu vlády v červnu 2013 obviněni také a strávili měsíc ve vazbě. Ústavní soud ale posléze jejich stíhání zastavil s tím, že se na ně vztahuje imunita. Stát se trojici omluvil a vyplatil jí statisícové odškodné.

Obvinění se týká také Nečasovy manželky Jany Nečasové, kterou soud v jiné větvi kauzy týkající se zneužití vojenského zpravodajství dvakrát osvobodil, a bývalého ministerského náměstka Romana Bočka, který tehdy seděl v představenstvu Českých drah. V souvislosti s policejním zásahem na úřadu vlády v červnu 2013 české soudy řeší ještě kauzu údajného vyzrazení utajované informace, kde kromě Nečasové figuruje také lobbista Ivo Rittig, jeho právník David Michal a někdejší poradce ministra zemědělství Tomáš Jindra.

Čtěte také: Nečasová jen dělala svou práci, píše v rozsudku soudkyně

Žalobce Bajger: Výpověď Nečase v kauze BIS ovlivnily rodinné vazby

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články