Jelinkova sporná minulost velvyslancům nevadí. Hlavně, že jde s nimi

AKTIVNÍ VELVYSLANCI

Jelinkova sporná minulost velvyslancům nevadí. Hlavně, že jde s nimiNOVÉ
Kanadský velvyslanec Otto Jelinek. Foto: Reprofoto: YouTube.com/USEmbassyPrague
1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Ticho po pěšině. Tak by šla popsat reakce britské, norské, americké i jihokorejské ambasády na kontroverze, které v české společnosti vyvolalo zapojení kanadského diplomata Otto Jelinka do protikorupční iniciativy. Český rodák je totiž spojován hned s několika korupčními kauzami. Kritika se na Jelinka i další velvyslance snesla ihned po zahájení šestitýdenní akce na podporu boje proti korupci. Diplomaté přitom vzkazují jediné: „Chceme transparentnost“.

Údajná korupce kolem prodeje gripenů, skandál v souvislosti s loterijními podvody, krytí netransparentního financování ODS. Některé z dřívějších aktivit současného kanadského velvyslance Otto Jelinka, který v minulosti působil jako lobbista, podnikatel nebo šéf auditorské společnosti, jsou podle jeho kritiků přinejmenším sporné. Jak se ale zdá, spojení jeho osoby s několika korupčními kauzami ostatním velvyslancům, kteří po jeho boku proti korupci brojí, nevadí.

Více zde: Velvyslanci proti korupci? Kanadský kryl nelegální financování české politiky

„Nejsem v pozici, abych se mohl vyjádřit k jakémukoliv konkrétnímu obvinění, ale mohu říci, že kanadské velvyslanectví bylo a je skvělý partner a spojenec v naší globální snaze boje proti korupci,“ uvedl deníku ECHO24.cz americký velvyslanec Andrew Schapiro.

Do podrobností nechtěli ve svých komentářích zacházet ani další z velvyslanců zapojených do iniciativy. „Ke kampani jsme se přidali proto, že téma považujeme z výše zmíněných důvodů za důležité. Jde hlavně o sdílení zkušeností s bojem s korupcí a kanadské zkušenosti nás zajímají stejně jako zkušenosti ostatních zemí včetně Česka,“ komentovala serveru britská ambasáda.

Podle norské ambasády je prioritou země předně podpora protikorupčních aktivit, a to „bez ohledu na to, kdo další by se mohl připojit.“

Vyjádření k záležitosti neposkytl ani samotný Jelinek, skrze ambasádu vzkázal pouze obecné stanovisko. „Vlády nemohou s korupcí bojovat samy. Je k tomu nutné partnerství mezi vládami, firmami a občanskou společností. Společné úsilí zemí s podobným pohledem na věc odráží dlouhodobé odhodlání Kanady zvyšovat transparentnost a odpovědnost – jak doma, tak v zahraničí,“ sdělil deníku ECHO24.cz mluvčí ambasády Michael Vlček.

Kritika míří i na Velkou Británii a Norsko

Podle řady českých politiků i veřejnosti by si velvyslanci zapojení do protikorupční kampaně měli nejdříve „zamést před vlastním prahem“. Poukazuje se například na návštěvu amerického velvyslance Andrew Schapira na – v současnosti prošetřované – farmě Čapí hnízdo Andreje Babiše nebo na neprůhledné praktiky úředníků z norského Barnevernu.

„Se členy české vlády se pravidelně scházíme ke konzultacím na oficiálních sídlech nebo vládních úřadech. Pokud je mi známo, pan Babiš na tomto místě koná schůzky často,“ reagoval na kritiku Schapiro.

Hlavní výtku, na které se shoduje většina politiků již dříve oslovených deníkem ECHO24.cz, představuje vstup do vnitřní politiky hostitelského státu. Diplomaté ale úmyslné zapojení do interních záležitostí odmítají. Podle norské velvyslankyně Siri Ellen Sletnerové se snaží pouze podpořit českou vládu „v její politice zaměřené na potírání korupce“.

Čtěte také: Velvyslanci pobouřili politiky. Proč nám vyčítají korupci? ptají se

„Česká republika je pro norské firmy a investory velmi atraktivním trhem. Transparentnost jako taková prospívá podnikání a konkurenci, a proto je vždy centrem pozornosti většiny norských velvyslanectví po celém světě. Věříme, že protikorupční snahy často profitují z mezinárodní spolupráce a že naše kooperace s Českou republikou je v tomto ohledu prospěšná pro obě země,“ uvedla deníku Sletnerová.

Obdobný názor sdílí i Schapiro. „Korupce je globální problém, který trápí nás všechny. Jak všichni víme, korupce dokáže podkopat ekonomiky, sociální důvěru a dokonce i bezpečnost států tam, kde je jí dovoleno růst. Žádná země, včetně mé vlastní, není vůči tomuto jevu imunní,“ dodal americký diplomat.

Jelinek měl vadit dánskému velvyslanci

V souvislosti se zapojením kanadského diplomata s českými kořeny do protikorupční iniciativy se připomíná také incident z loňského prosince, kdy deník Právo informoval o odmítnutí řady velvyslanců podepsat protikorupční prohlášení právě kvůli Jelinkovi. Christian Hoppe, velvyslanec Dánska, to ale popřel. Noviny to podle něho překroutily, on totiž k podpisu ani přizván nebyl.

„Nepovažuji za produktivní zapojovat se do takovýchto veřejných aktivit v rámci jiné členské země Evropské unie, proto jsem prohlášení proti korupci, které zveřejnili někteří mí kolegové, nepodepsal už v prosinci 2014. O rok později jsem nebyl k podpisu obdobného prohlášení ani přizván, pravděpodobně proto, že jsem odmítl předchozí rok. Kdybych ale pozván byl, odmítl bych ze stejných důvodů,“ uvedl deníku ECHO24.cz zástupce Dánska v Česku Christian Hoppe.

Pětice velvyslanců zaštítila společný projekt s názvem #protikorupci, který má za cíl sdílet jejich zkušenosti. Po dobu šesti týdnů tak budou skrze sociální sítě zveřejňovat informace k různým tématům. Zaměří se na veřejné zakázky, financování politických stran nebo na problematiku státních zástupců.

Čtěte také: Schapirova posedlost

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články