Krást západní patenty je v pořádku, zní z Ruska

Svérázný přístup

Krást západní patenty je v pořádku, zní z RuskaNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Federální antimonopolní služba Ruska začala s přípravou změn zákona, který by ruským firmám umožnil vyvíjet a používat lékařské patenty bez souhlasu jejich autorů. Tento návrh je zaměřen zejména na západní státy, které podle Ruska zneužívají své pozice a odmítají do Ruska dodávat své vybavení a léky, informuje server Lenta.ru.

O návrhu úpravy zákona ruskou Federální antimonopolní službou napsaly 1. března noviny Vedomosti. V praxi by měl pro ruské firmy a instituce znamenat volnou ruku při používání zahraničních patentů a vynálezů a to zcela volně a nezávisle na jejich autorech. Ruský antimonopolní úřad tím de facto schvaluje krádeže postihnutelné dle mezinárodního práva.

„Jedná se o patenty na léky a lékařské vybavení, jejichž vlastníci práv zneužili svou dominantní pozici a odmítli vyrábět nebo dodávat produkty do Ruska,“ cituje Lenta.ru návrh zákona, který počítá s tím, že ruská vláda bude o těchto povoleních přímo rozhodovat.

Dle současných zákonů mohou ruské úřady použít bez souhlasu vlastníka jeho duševní vlastnictví, pokud je to v zájmu obrany a bezpečnosti země. V tomto případě měla ruská strana majiteli práv vyplatit peněžní odškodnění, nejnovější návrh chce přidat další podmínku a to možnost využití patentu i v případě hrozby pro jednotlivce a práva občanů na lékařskou pomoc a vybavení.

Proti krádežím a omezováním svého působení v Rusku se ostře postavili zástupci přední asociace farmaceutických výrobců Spojených států Pharmaceutical Research and Manufacturers of America. PhRMA požaduje, aby „ruská vláda přestala s diskriminací jejich podniků na ruském farmaceutickém trhu“.

„V dobách, kdy jsme budovali socialismus, lidé se věnovali výrobě a patentování inovativních produktů, proto nám již nyní nepatří,“ cituje Lenta.ru prohlášení šéfa FAS Igora Artemjeva z prosincového setkání s ruskou unií průmyslníků a podnikatelů. Vedomosti ironicky poznamenaly, že nyní již ruskému antimonopolnímu úřadu nic v návratu k socialismu nepřekáží. Podobně se na podzim vyjádřil i Vladimir Putin, který volal po reformě zdravotnictví a zároveň zdůraznil, že se Rusko nevzdá zahraničních léků a lékařského vybavení.

Čtěte také: Ukrajinci zatýkali: Velitel praporu Azov byl údajně ruský agent

Brežněva o invazi požádal Dubček, píše ruská ambasáda

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články