Když chceš pas, dáš DNA a záznam hlasu. Nové praktiky Pekingu

Budoucnost cestování?

Když chceš pas, dáš DNA a záznam hlasu. Nové praktiky PekinguNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Obyvatelé čínské autonomní oblasti Sin-ťiang, kteří se ve většině hlásí k muslimskému náboženství, budou muset ke své žádosti o cestovní povolení nově doplnit i vzorek DNA. Čínská vláda chce novým nařízením údajně snížit bezpečnostní rizika před nadcházejícím ramadánem. Informaci přinesl server Deutsche Welle.

Ramadán je posvátným měsícem pro všechny islámské věřící, k nimž se řadí i obyvatelé čínské autonomní oblasti Sin-ťiang. Komunistická vláda se ovšem bojí teroristických útoků, ke kterým by v průběhu blízkého svátku mohlo docházet. Kvůli svým obavám tedy vydali státní představitelé nové nařízení týkající se cestovních dokladů pro muslimské obyvatelstvo této oblasti.

Lidé žádající v Sin-ťiangu o pas budou muset nově ke svému požadavku připojit i vzorky vlastní DNA, otisky prstů a také krátkou nahrávku hlasu. Pro cestu do Hongkongu nebo Taiwanu budou muset turisté navíc získat zvláštní osvědčení, obyčejné pasy jim stačit nebudou.

Nové nařízení vstoupilo v platnost jen několik dní před oficiálním začátkem ramadánu. Některé organizace zabývajícími se lidskými právy tedy usuzují, že čínská vláda se pokouší svou politikou potlačit práva menšin žijících na území Číny. Pokud totiž obyvatelé Sin-ťiangu přísná pravidla nesplní, cestovní doklad jim nebude vydán.

Přísné vládní nařízení doplnil navíc i pokyn místní samosprávy, podle kterého by muslimové neměli v průběhu ramadánu držet celodenní půst. Ten je přitom jedním ze základních pravidel muslimské víry. „V průběhu měsíce ramadánu nesmí přestat přísun jídla a pití,“ píše se na stránkách místní vlády.

Muslimové v oblasti Sin-ťiang jsou trnem v oku čínské vládě již od roku 2014. Tehdy obvinili komunističtí vládci místní obyvatele z přípravy teroristických útoků, které proběhly v některých čínských městech. Prezident Si Ťin-Pching slíbil při této příležitosti zakročit proti veškerým teroristům v tomto regionu.

Muslimové z oblasti Sin-ťiang jsou přitom pouze jednou z celkem 55 menšin žijících v rozsáhlé Číně. Někteří mezinárodní experti přitom soudí, že právě tyto menšiny jsou často cílem tvrdé politiky vládnoucí komunistické strany. Ta se svými tvrdými nařízeními údajně snaží umlčet jakékoli možné protesty, které by v konečném důsledku mohly vést k pádu stávajícího státního uspořádání.

Čtěte také: Tanky rozjezdily studenty. Děsivé snímky z Číny

V Hongkongu odpočítávali konec autonomie. Úřady to zakázaly

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články