Platy učitelů by měly od listopadu vzrůst. Ministerstvo ale neví, kde vezme peníze

Platy státních zaměstnaců

Platy učitelů by měly od listopadu vzrůst. Ministerstvo ale neví, kde vezme penízeNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Ministerstvo školství (MŠMT) zatím neví, odkud vezme peníze na navýšení platů učitelů a ostatních zaměstnanců ve veřejné správě. Koalice se v pondělí dohodla, že od listopadu vzrostou platy pedagogů v regionálním školství o 15 procent, ostatním o deset procent. Podle tiskového oddělení ministerstva školství vede jednání o rozpočtu ministerstvo financí, které vládě zatím předložilo jen návrh na snížení výdajů v kapitole školství na příští rok o stovky milionů korun.

MŠMT zatím nemá k dispozici návrh způsobu zabezpečení peněz na navýšení platů od listopadu 2017 ani od ledna 2018, sdělilo na dotaz ČTK tiskové oddělení úřadu.

Lídři vládních stran se na růstu platů ve veřejné správě dohodli v pondělí, vláda ho zatím ale neschválila. Záměr by podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) měla podpořit do konce září.

V kapitole ministerstva školství navrhuje nyní ministr financí Ivan Pilný (ANO) na příští rok 161 miliard korun, tedy méně než před prázdninami, kdy to bylo 168 miliard korun. Rozpočet školství by se měl dál odvíjet právě od růstu platů učitelů a dalších zaměstnanců. Letos ministerstvo hospodaří s 156 miliardami korun.

Kvůli růstu platů navýšil Pilný pro příští rok příjmy navrhovaného rozpočtu o 21 miliard korun proti červnovému návrhu. Ministerstva by měla přispět do rozpočtu 2018 čtvrtinou ze svých nespotřebovaných rezerv z let 2013 až 2016. Premiér odhaduje, že by to mohlo znamenat zhruba deset miliard korun. Ty by pak zřejmě bylo možné využít na přidání vysokým školám, které požadují zhruba 2,5 miliardy na růst platů svých učitelů a další peníze pro doktorandy a na společensky žádané obory. Na růstu rozpočtu vysokých škol se koalice zatím nedohodla.

MŠMT není jediným ministerstvem, které má potíž finančně pokrýt požadavek na růst platů. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) dnes ČTK řekl, že nemá kde brát a že bude zřejmě nucen zmrazit investice. Podobně se už v pondělí vyjádřili ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) a ministr dopravy Dan Ťok (ANO).

Kvůli nespokojenosti s platy vstoupili odbory do stávkové pohotovosti. Chtějí v ní zůstat, dokud vláda o růstu platů nerozhodne. Na protesty jsou připraveny i vysoké školy.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články