‚Šaškárna, prasárna.‘ Sněmovna odhlasovala, že Babiš se má omluvit

vicepremiérovy výroky k vyšetřovací komisi

‚Šaškárna, prasárna.‘ Sněmovna odhlasovala, že Babiš se má omluvitAKTUALIZUJEME
Andrej Babiš Foto: Foto: Jan Zatorsky
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Sněmovna vyzvala ministra financí a předsedu vládního hnutí ANO Andreje Babiše, aby se omluvil za své výroky na adresu sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie. Na návrh předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) to schválili poslanci při hlasování o usneseních k závěrečné zprávě komise. Babiš dnes v souvislosti s komisí a jejími závěry hovořil o výsměchu, šaškárně či prasárně.

Hamáček Babišovy výroky označil za skandální, nepřijatelné a za zpochybňování základů demokracie. Posléze ho v rozpravě vyzval k omluvě, což Babiš odmítl. Proto Hamáček navrhl usnesení, které Sněmovna přijala. Pro výzvu k omluvě hlasovalo 82 poslanců napříč stranami, pouze poslanci z klubu ANO a Jiří Štětina (Úsvit) hlasovali proti, zbytek klubu Úsvitu se zdržel. Podle hlasovací listiny se ale zdržel i předseda komise Pavel Blažek (ODS).

„Já se nemám komu omlouvat,“ reagoval Babiš u řečnického pultu na Hamáčkovu výzvu. Hamáček na dotaz ČTK sdělil, že pokud se Babiš neomluví, postih mu za to nehrozí.

Čtěte také: Omluvte se Tuhému! Babišovy konstrukce se zhroutily jako domeček z karet

Vláda se má zabývat situací na olomouckém vrchním zastupitelství

Sněmovna dále vyzvala vládu, aby zvážila případná opatření v souvislosti s činností olomouckého vrchního státního zastupitelství (VSZ). Vláda by měla posoudit, zda postačuje kárná žaloba, kterou podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, nebo zda nejsou potřeba další opatření, včetně personálních změn. Vyplývá to ze závěru sněmovní komise ke sporné reformě policie, který dnes poslanci schválili.

Kárné žalobě čelí náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár kvůli tomu, že loni v červnu informoval média o výslechu policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho. Veřejnost se o jejich předvolání k podání vysvětlení v souvislosti se spornou policejní reorganizací dozvěděla dříve než policejní funkcionáři.

„VSZ medializací prověřování okolností policejní reformy aktivisticky vstoupilo do politického života,“ stojí v odůvodnění schváleného usnesení, které je v závěrečné zprávě. Podle komise nebyl mediální výstup důvodný, jelikož prověřování vycházelo z nepravdivých a neověřených informací.

Čtěte také: Korte: Šlachtova zpráva je snůška hospodských drbů. Pokus o puč č. 2

Babiš kope kolem sebe: České Palermo vyhrálo, já jsem jediný čistý

Šlachta: Závěry komise jsou zdrcující, někdo si vyřizuje účty s Olomoucí

Státní zástupci by neměli mít právo vyšetřovat, uvedla Sněmovna

Státní zástupci by neměli mít právo vyšetřovat trestné činy místo policistů, a to ani v dílčích úkonech. O návrh na vypuštění pravomoci žalobců z trestního řádu dnes požádala vládu Sněmovna podle doporučení své komise k policejní reorganizaci. Státní zástupci by také měli ztratit možnost vybírat si policistu, jenž bude případ vyšetřovat.

Komise podle zdůvodnění zjistila, že státní zástupci běžně svými pokyny zasahují do toho, kdo konkrétně se v policejním útvaru bude věnovat určité agendě. Žalobci navíc podle komise v přípravném řízení aktivně provádějí úkony místo toho, aby se soustředili na dozor nad jeho zákonností.

Čtěte také: Rekonstrukce: jak měla být v červnu 2016 svržena vláda

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články