Platit i za mobily či tablety? Nápad ČT se poslancům nelíbí

Platba za televizní vysílání

Platit i za mobily či tablety? Nápad ČT se poslancům nelíbíNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Nápad šéfa ČT Petra Dvořáka, že by koncesionářské poplatky mohla v budoucnu platit každá domácnost v Česku, zřejmě narazí. Dvořák argumentuje tím, že v době chytrých telefonů a tabletů sleduje televizi stále více lidí na internetu. Možnost změny příslušné legislativy připouští hnutí ANO. Poslanci z dalších stran jsou ale proti. A debatu o tak výrazné změně placení poplatků si nedokáží představit.

Že by v placení poplatků mohla v příštích letech přijít zásadní změna, řekl generální ředitel České televize Hospodářským novinám. Podle jeho představ by nově neplatili jen lidé, kteří mají doma televizní přijímač, ale každá domácnost. A to kvůli tomu, že stále více lidí sleduje televizi a poslouchá rádio na chytrých telefonech či tabletech.

Sama Česká televize legislativní změny navrhovat nemůže. Mohla by k tomu ale využít debatu v Poslanecké sněmovně o novele audiovizuálních zákonů, kterou právě připravuje ministerstvo kultury. A lidovecký ministr Daniel Herman připouští, že současné vymezení koncesionářských poplatků už je překonané. To samé mimochodem říkají i poslanci hnutí ANO.

„To není nápad ČT. O nové definici poplatku, která by odpovídala rozvoji technologií, uvažuje ministerstvo a volební výbor už dávno,“ řekl deníku ECHO24.cz předseda volebního výboru Martin Komárek (ANO) s tím, že existuje hned několik variant, jak se k poplatkům nově postavit.

Komárek dodává, že by někteří občané měli být od poplatku osvobozeni, nebo by měli platit poplatky nižší. Není podle něj ale například možné, aby se platilo na základě vlastnictví chytrého telefonu či tabletu: „Osobně nechci kontrolovat, zda si někdo pořídil chytrý mobil. V takovém případě by patrně bylo rozumnější, aby platili všichni.“

Kdo se nedívá, dal by prohlášení

Také Dvořák vysvětluje, že v zahraničí jsou modely, kde platí každá domácnost bez ohledu na to, zda televizi vlastní. Například v Německu k tomu ale funguje i řada slev.

„Nicméně Česká televize žádné změny v systému koncesionářských poplatků nenavrhuje. Vždy bude na zákonodárcích, jaký systém dlouhodobě udržitelného financování veřejné služby zvolí a zda ten stávající, kdy jedna skupina, vlastnící televizní přijímač, dotuje tu, která sleduje televizi přes jinou technologii, je spravedlivý,“ dodává k tomu mluvčí ČT Alžběta Plívová.

Zatím se ale zdá, že mezi poslanci vůle k tak zásadní změně nebude. A to přesto, že po ní volá hnutí ANO. Poslanci z ostatních stran si jen těžko dovedou představit, že by se téma koncesionářských poplatků otevíralo bez předchozí podrobné diskuze.

Aktuální poplatek za televizi činí 135 korun a za rozhlas 45 korun měsíčně. Televize ale vybere na poplatcích každý rok méně, protože ubývá počet přihlášených přístrojů.

„Ještě nikdy jsme o něčem takovém ve sněmovně nemluvili. A všichni dobře víme, že otevření koncesionářských poplatků je vždy velké téma a politikum, které si vyžaduje nejen diskuzi mezi poslanci, ale zejména s odbornou veřejností a experty. Nedovedu si moc dobře představit, že by se do toho v dohledné době nějak výrazněji zasahovalo,“ řekl deníku ECHO24.cz jeden z členů volebního výboru Jan Birke (ČSSD).

A podobně se na revoluční novinku dívají nejen jeho mnozí koaliční kolegové, ale i zástupci opozice. Například velký kritik poměrů v České televizi Daniel Korte z TOP 09. Podle něj existuje řada jiných možností, jak získat peníze. Především zlepšení výběru současných poplatků.

Zatím není jasné, jestli by zákon počítal i s možností, že někteří lidé nesledují ČT ani na televizním přijímači, ani na webu. Podle ČT by šlo ale vyřešit i tento problém. Už dnes je totiž možné se prostřednictvím čestného prohlášení z databáze plátců koncesionářských poplatků odhlásit.

Aktuální poplatek za televizi činí 135 korun a za rozhlas 45 korun měsíčně. Televize ale vybere na poplatcích každý rok méně, protože ubývá počet přihlášených přístrojů.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články