Česko řeší hranolkovou aféru. EU je prý chce zakázat

boj o hranolky

Česko řeší hranolkovou aféru. EU je prý chce zakázatNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

České sociální sítě hlasitě řeší „skandál“ týkající se údajného zákazu hranolek a jiných oblíbených nezdravých potravin Evropskou unií. Podle některých médií chce totiž Evropská unie Čechům opět diktovat, co můžou a nemůžou jíst. Na obranu Evropské unie se ale obratem postavila řada českých politiků, kteří hysterii kolem hranolek krotí.

Informaci o zákazu hranolek jako první přinesl server tn.cz a po něm i deník Blesk. Strašidelné titulky o konci hranolek ve čtenářích vzbudily paniku a rozhořčení nad dalším omezováním.

„Zakážou nám příště dýchat?“ ptá se například jedna z diskutujících pod článkem. Jiní diskutující by to vzali z gruntu a pro jistotu chtějí zakázat rovnou celou Evropskou unii. Někteří čtenáři ale pouze nenadávají a rovnou přicházejí i s řešením bruselského zákazu. „Budem pašovat,“ navrhuje například jeden z nich.

Paniku kolem hranolek se ale snaží krotit čeští politici. Nejobsáhleji se ke kauze vyjádřil europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský, který na svém blogu napsal: „Komise se nesnaží nic zakazovat, pouze vypracovala doporučení pro výrobce potravin, jak tvorbu akrylamidu minimalizovat.“

Akrylamid je totiž karcinogenní látka, která vzniká při zpracování potravin za vysokých teplot, jako je smažení a pečení, a to právě hlavně ve výrobcích z brambor, ale i z cereálií nebo z kávy. Podle Evropské komise budou muset provozovatelé potravinářských podniků nově podniknout povinná opatření ke snížení přítomnosti akrylamidu, a to v závislosti na velikosti a povaze jejich zařízení.

Češi se tak o hranolky, brambůrky nebo chleba bát nemusí, naopak by si je měli vychutnat s vědomím, že neobsahují karcinogenní látku akrylamid.

„Nové nařízení umožní nejen omezit přítomnost této karcinogenní látky, ale také pomůže zvýšit informovanost o tom, jak zabránit vzniku akrylamidu, k němuž často dochází při domácím vaření,“ uvedl k novému nařízení komisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis.

Přítomnost akrylamidu v potravinách byla poprvé zjištěna v roce 2002 a od té doby se prováděl výzkum s cílem zjistit, jak snížit jeho přítomnost v potravinách. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) potvrdil v roce 2015, že akrylamid je karcinogenní látka a že současná dietární expozice akrylamidu (tj. zátěž vyvolaná jeho výskytem v potravinách) přináší jisté riziko z hlediska karcinogenních účinků. EFSA také uvedl, že hodnoty akrylamidu se v posledních letech nesnižují důsledně. Z šetření provedeného členskými státy na základě doporučení Komise navíc vyplynulo, že provozovatelé potravinářských podniků uskutečňují dobrovolná opatření na omezení přítomnosti této látky ve velmi různém rozsahu.

Nařízení by mohlo vstoupit v platnost na jaře roku 2018.

Čtěte také: Horší potraviny pro východ EU jsou nepřijatelné, připustil Juncker

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články