Za hacknutím emailů demokratů prý stojí Rusové

Prezidentské volby v USA

Za hacknutím emailů demokratů prý stojí RusovéNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Šéf předvolební kampaně Hillary Clintonové Roby Mook obvinil Rusko z toho, že jeho hackeři ukradli a zveřejnil soukromou korespondenci vedení Demokratické strany. Cílem Ruska je podle Mooka poškodit Clintonovou, aby v říjnových prezidentských volbách zvítězil její rival z Republikánské strany Donald Trump. Prohlásil to v rozhovoru pro CNN. Rusko obvinění odmítá.

Mook poukazoval na nedávné zveřejnění elektronické korespondence vedení Demokratické strany, z níž údajně vyplývá, že vedení strany během primárek stranilo Clintonové před Sandersem. Kvůli aféře podala v neděli demisi předsedkyně strany Debbie Wassermanová Schultzová. „Nemyslím si, že je náhodou, že tyto e-maily pronikly na veřejnost v předvečer demokratického sjezdu a myslím si, že je to velmi znepokojující,“ prohlásil Mook.

Rusko obvinění odmítlo, stejně jako odmítlo být zneužito v americké předvolební kampani, řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Jsme svědky posedlosti zneužít Rusko ve volební kampani v USA. Rodina jednoho z kandidátů ty absurdní informace okamžitě dementovala,“ sdělil Peskov s odkazem na syna kandidáta republikánů Donalda Trumpa.

„Včera (v pondělí) se objevily informace, podle nichž byl Trumpův poradce Carter Page v Moskvě a sešel se se (šéfem prezidentské kanceláře) Sergejem Ivanovem. Rusko je bohužel zneužito ve volební kampani. Není to žádná novinka, používá se tu starý trik. Není to dobré pro bilaterální vztahy, ale chápeme, že je třeba toto špatné období překonat,“ řekl Peskov. Podle agentury Interfax Ivanov nebude informaci o schůzce s Trumpovým poradcem komentovat.

Skandál propukl o víkendu po pátečním zveřejnění souboru e-mailů na serveru WikiLeaks. Obsah e-mailů byl zveřejněn tři dny před zahájením nominačního sjezdu. Odcizeno bylo 20 tisíc e-mailů, které si vyměnili mezi lednem 2015 a letošním květnem členové strany. Přestože pošta většinou obsahovala běžné informace o stranické agendě, část e-mailů údajně naznačovala, že vedení demokratů dávalo v primárkách přednost Clintonové před jejím soupeřem Berniem Sandersem.

Záležitost začal vyšetřovat americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI). „Útok takové povahy bereme velmi vážně a budeme pokračovat ve vyšetřování a postihu těch, kdo ohrožují kybernetický prostor,“ konstatoval vyšetřovací úřad v prohlášení.

Čtěte také:

Skandál u demokratů: Předsedkyně celostátního výboru rezignovala

Demokraté mají jasno, Sanders konečně podpořil Clintonovou

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články