Havel má bustu v USA, Klaus Gajdarovu cenu z Ruska

,

Bývalý prezident Václav Klaus převzal ve středu v Moskvě cenu Jegora Gajdara. Cenu každoročně uděluje Nadace Jegora Gajdara za mimořádný přínos k rozvoji humanitárních vztahů s Ruskem. Ten samý den se přitom dostalo vysoké poctě dalšímu českému exprezidentovi. V USA byla odhalena busta Václava Havla.

Václav Klaus ve svém projevu vysloveném v angličtině k převzetí ceny poděkoval a řekl, že je velmi poctěn. Promluvil také o svém obdivu k Jegoru Gajdarovi, kterého považuje za jednoho z nejlepších ruských moderních ekonomů a za jednoho z nejliberálnějších ruských politiků.

Jegor Gajdar byl v období po rozpadu Sovětského svazu tvůrcem ruských hospodářských reforem. Během vlády prezidenta Borise Jelcina Gajdar skoncoval se sovětskou centrálně plánovanou ekonomikou a jako ministr hospodářství a premiér zavedl řadu bolestivých reforem a započal v Rusku první vlnu privatizace. V roce 1992 uvolnil ceny, což vyvolalo velkou vlnu odporu. Laureátem ceny nesoucí jeho jméno z minulých let je například polský ekonom Leszek Balcerowicz, ruská žurnalistka Olga Romanovová nebo ekonom a bývalý šéf Centrální banky Ruska Sergey Ignatiev.

Dále vysvětlil své pohnutky pro převzetí ceny: ,,Dnes jsem si sem jen nepřišel převzít vysoké ocenění. Svou přítomností na této události jsem přišel vyjádřit svůj nesouhlas se silnou dezinterpretací ohledně událostí na Ukrajině," prohlásil Klaus. V rozhovoru pro web Protiproud již dříve Václav Klause potvrdil, že si cenu převezme, třebaže ví, že mu za to budou domácí mediální mainstream spílat.

Převzetí ceny Klausem je paradoxní vzhledem k faktu, že ve středu proběhlo v budově amerického Kongresu ku příležitosti 25. výročí pádu železné opony odhalení busty dalšího bývalého českého prezidenta Václava Havla. Slavnostní události se za českou stranu zúčastnil mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka a za americkou předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner nebo Madeleine Albrightová.

Čtěte také:

Churchill, Wallenberg, Kossuth. Teď má bustu v Kongresu i Havel

Ukrajina je umělý stát, Klaus v ruské televizi opět obviňoval Západ

Přejít na diskusi