Ukrajina nebo Izrael. Cudlínovy snímky ve Špálově galerii

RETROSPEKTIVA KARLA CUDLÍNA

Ukrajina nebo Izrael. Cudlínovy snímky ve Špálově galeriiUVNITŘ FOTOGALERIE
Tel Aviv (1997) Foto: FOTO: GVS/Karel Cudlín
8
Panorama
Echo24
Sdílet:

Tváře obyčejných lidí, které odrážejí nesnadný způsob života v Izraeli na pozadí blízkovýchodního konfliktu, Mongolsku, na Ukrajině nebo v odlehlých částech Prahy. To jsou jen některé z témat klasika české reportáže Karla Cudlína, jehož snímky se objeví na retrospektivní výstavě v pražské Galerii Václava Špály. Unikátní průřez tvorbou tohoto autora, který získal v prestižní soutěži Czech Press Photo téměř dvě desítky cen, bude vystaven do 28. srpna.

Kromě zahraničních reportáží budou na výstavě představeny také Cudlínovy série snímků z pražského Žižkova a dalších méně exponovaných částí Prahy. Autor, který je považován za jednoho z osobních fotografů Václava Havla, dále ukáže fotografie zachycující momenty z listopadu 1989 nebo odsud sovětských vojsk. V Čechách dokumentoval mimo jiné i život vězňů či uměleckou produkci Národního divadla.

„Podívaná na rub věcí, na lidskou chudobu, na zašlá zákoutí anebo noční scenérie zšeřelé Prahy nepůsobí samoúčelně, nýbrž jako projev kritického ducha. Podněcuje spíše k realistickému zamyšlení než k povrchním záchvěvům sentimentu nad tak řečeným koloritem všednosti,“ řekl historik fotografie Josef Moucha o Cudlínově tvorbě.

Podle Mouchy má Cudlín cit pro sociální skutečnost, jaký prokazoval do svého první vyhnanství Vlasta Třešňák, soused z Karlína, holdující fotografování spolu s psaním a koncertováním. Oba podle něj navazují na Egona Erwina Kische, který se svého času protloukal týmž městem a upozorňoval současníky na přehlížené stránky doby.

Během výstavy v Galerii Václava Špály zároveň bude představena kniha, která rekapituluje Cudlínovu tvorbu od roku 1976 až do současnosti. Retrospektivní výstavu zahájí ve čtvrtek v 18 hodin vernisáž a poté potrvá až do 28. srpna.

Více informací najdete na internetových stránkách galerie ZDE nebo na Facebooku.

Karel Cudlín spolupracuje jako nezávislý tvůrce s vydavatelstvími a nakladatelstvími v ČR i v zahraničí, dlouhodobě přispívá svými snímky do týdeníku Respekt a časopisu Revolver Revue. Témata nachází v životě obyčejných lidí na Ukrajině, v Izraeli, Mongolsku i v odlehlých čtvrtích Prahy. Za svou tvorbu získal fotograf téměř dvě desítky cen v prestižní soutěži novinářské fotografie Czech Press Photo. V posledních patnácti letech samostatně vystavoval např. ve Francii, Německu, Rakousku, Bulharsku, Moldávii, Rumunsku, Chorvatsku, Ázerbajdžánu, Izraeli, Holandsku, Slovinsku, Španělsku, Itálii, Kypru, USA, Senegalu nebo Gruzii. Od roku 2015 je vedoucím Ateliéru dokumentární tvorby Katedry fotografie na FAMU. Na této škole vystudoval v osmdesátých letech katedru umělecké fotografie.

Čtěte také: Odchod sovětských vojáků? Bylo jim to jedno, pro Rusko nic neznamenali

Tanky rozjezdily studenty. Děsivé snímky z Číny

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články