Kreml kárá Barrosa: Výrok o dobytí Kyjeva je vytržený z kontextu

Kreml kárá Barrosa: Výrok o dobytí Kyjeva je vytržený z kontextuNOVÉ 1
Krátké zprávy
Echo24
Sdílet:

Kreml jako "vytržený v kontextu" popřel údajný výrok ruského prezidenta Vladimira Putina v rozhovoru s šéfem Evropské komise Josém Barrosem o "dobytí Kyjeva za dva týdny". Putinův poradce Jurij Ušakov současně pokáral Barrosa za nekorektní šíření podrobností z telefonického rozhovoru s Putinem. 

Barroso se prý o Putinově vyjádření podle italského listu La Repubblica zmínil v sobotu během mimořádného summitu EU v Bruselu. "Bylo to vytržené z kontextu a mělo to zcela jiný smysl," zdůraznil v úterý Ušakov podle agentury ITAR-TASS. Šíření detailů z telefonického rozhovoru je podle něj "nekorektní", "překračuje rámec diplomatické praxe" a "je nedůstojné seriózního politika". 

Čtěte také: Když budu chtít, zaberu Kyjev za dva týdny, řekl prý Putin Barrosovi

Italský deník ve svém článku detailně popsal, jak údajně probíhalo jednání na unijním summitu. "Rusko je ve válce s Evropou," zopakovala v úvodu litevská prezidenta Dalia Grybauskaitéová větu, kterou již předtím řekla i novinářům přítomným v Bruselu.

Může následovat Litva a Estonsko

Následně si vzala slovo německá kancléřka Angela Merkelová, rovněž viditelně pobouřená chováním Moskvy. Prezident Putin podle ní nesplnil sliby, které dal, a naopak přispěl k další vojenské eskalaci konfliktu na východě Ukrajiny. Chování ruského vůdce je prý nepředvídatelné. Po Ukrajině může přijít Litva a Estonsko, musíme na to reagovat novými sankcemi, prohlásila údajně Merkelová. 

Barroso poté tlumočil přítomným svůj poslední rozhovor, který s Putinem vedl. "Jestli budu chtít, za dva týdny zaberu Kyjev," přešel prý ruský prezident během telefonátu do výhrůžek. Jako by říkal: Takže mě neprovokujte dalšími sankcemi, uvedl k tomu italský list. 

Své obavy z dalšího vývoje vyjádřil i britský premiér David Cameron. "Putin si už vzal Krym, nemůžeme mu dovolit získat celou zemi," uvedl prý na summitu Cameron. Připomněl v této souvislosti, že Západ ve vztahu k Rusku nesmí zopakovat stejnou chybu jako s politikou vůči nacistickému Německu v roce 1938.

Čtěte také: Nové sankce: ruské firmy se mají hůř dostat k penězům

Podle Kyjeva, NATO a některých evropských vůdců existují jasné důkazy, že se ruští vojáci a technika na východě a jihovýchodě Ukrajiny přímo účastní vojenských operací po boku proruských separatistů. Moskva ale i nadále tvrdí, že tam žádné vojáky nevyslala. 

Čtěte také: Zastavte Rusko novými sankcemi, žádá Ukrajina Západ

Sdílet:

Hlavní zprávy