A dost! Poslanci nevydali kolegyni policistům

Přelomové rozhodnutí

A dost! Poslanci nevydali kolegyni policistůmAKTUALIZOVÁNO 3
Krátké zprávy
Filip Nachtmann
Sdílet:

Dost možná přelomové rozhodnutí má za sebou Poslanecká sněmovna. V úterý se totiž většina poslanců zastala své kolegyně Zuzany Kailové z ČSSD a odmítla ji vydat policii k trestnímu stíhání. Podle některých poslanců už došla kriminalizace komunálních politiků příliš daleko. Policisté chtějí Kailovou stíhat kvůli projektu vítání občánků.

Žádost policie dorazila do sněmovny 23. dubna a týká se působení Kailové jako ústecké radní. Kailovou policisté podezírají z porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. V případu už obvinili primátora Ústí nad Labem Víta Mandíka a radního Josefa Macíka (oba ČSSD). Ve sněmovně to v minulých týdnech vypadalo, že poslanci navážou na dosavadní praxi a svou kolegyni k trestnímu stíhání vydají. Žádost policie je ale nepřesvědčila. To se odrazilo i na úterním jednání.

„Přišla jsem do Poslanecké sněmovny pracovat a zúročit zkušenosti z komunální politiky. Velmi mě mrzí, že se dnes musíme zabývat touto věcí,“ řekla v úterý před poslanci Kailová. Podle ní bylo vítání občánků jedním z nejúspěšnějších projektů v dějinách Ústí nad Labem a policie svým postupem zničila nejlepší akci pro rodiny s dětmi. „Dehonestováni jsou nejen moji kolegové, ale i já a má rodina,“ dodala politička.

A u většiny kolegů – včetně opozice – našla zastání. „Připadá vám tento hon na komunální politiky normální? Budeme se toho jako poslanci účastnit? Já vás prosím, abychom dnes, v případě, že paní poslankyně nebude vydaná, toto brali jako precedent pro další podobné případy,“ zastala se Kailové Jana Černochová z ODS.

'Je to literární průjem'

„Původně jsem nechtěla vystupovat, protože soucítím stále se státním zastupitelstvím, protože jsem tam většinu života pracovala. Ale kladu si otázku, kam státní zastupitelství směřuje. Četla jsem to usnesení a nazvala bych ho literárním průjmem. Ta účelovost je tady přímo cítit,“ prohlásila za řečnickým pultem bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová z ČSSD. „Kriminalizace komunálních politiků už došla příliš daleko. V tomto případě říkám kategorické ne,“ přidal se František Laudát (TOP 09).

Jediní, kteří ve sněmovně vystupovali pro vydání Kailové, byli poslanci hnutí ANO. Například podle Martina Komárka by nikdo neměl chtít dělit společnost na občany dvou kategorií.

Proti vydání Kailové se nakonec postavilo 81 poslanců, pro jich bylo 42, většinou z ANO. Po hlasování zazněl sněmovnou mohutný aplaus.

Stíhání poslankyně souvisí s projektem vítání občánků, které pro Ústí nad Labem do loňského března organizovala společnost Darothore. Členové vedení městské radnice podle policie umožnili firmě získat neoprávněný majetkový prospěch, čímž měla městu vzniknout škoda nejméně jeden milion korun. Stíhaným hrozí trest od tří do deseti let.

Po rozhodnutí sněmovny může policie Kailovou stíhat až poté, co jí skončí poslanecký mandát.

Poslanci si zvykli své poslance k trestnímu stíhání spíše vydávat. Ještě minulá sněmovna vyhověla žádosti policie u poslanců Víta Bárty, Jaroslava Škárky, Otto Chaloupky, Vlasty Parkanové, Romana Pekárka a Davida Ratha, současní poslanci už vydali Bohuslava Svobodu a Bronislava Schwarze.

Sdílet:

Hlavní zprávy