Práce z domova je v ohrožení. Firmy s ní skončí, varují kritici

Sešněrováno předpisy

Práce z domova je v ohrožení. Firmy s ní skončí, varují kriticiNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Přispívat při práci z domova na internet, energie nebo telefon? I to možná budou muset zaměstnavatelé, pokud ministryni práce a sociálních věcí Michaele Marksové z ČSSD projde chystaná novela zákoníku práce. Proti plánu se bouří podnikatelé i pravicová opozice, jde prý o nesmyslné zasahování do vztahů mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. Novinka podle kritiků bude mít jediný důsledek – firmy přestanou možnost práce z domova nabízet.

Chystaná změna zákoníku práce má upravit třeba práci na dohodu, výpočet dovolené, příplatky pro topmanažery nebo takzvaný home office. A právě kolem práce z domova se v posledních dnech rozhořela velká debata.

Ministerstvo práce totiž například plánuje, aby zaměstnavatelé při práci z domova platili svým zaměstnancům i část nákladů – třeba na internet, energie nebo telefon. Kontrolovali by zároveň, zda mají doma při práci zajištěnou bezpečnost. Nápad resortu se ale vůbec nelíbí podnikatelům. Možnost alespoň občas pracovat z domova totiž řada z nich dává svým zaměstnancům jako oblíbený benefit. S tím by ale po schválení novely byl v mnoha případech konec.

„Je to další krok v tlaku na zaměstnavatele, podnikatele a firmy. Nevím, jestli může být typičtější příklad socialistického myšlení než tohle. Jde o zcela absurdní zásah do našich práv a do vztahů mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem,“ říká například šéf Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek.

Pokud ministerstvo svůj nápad na zpřesnění legislativy kolem práce z domova prosadí, většina zaměstnavatelů podle Bábka tuto možnost přestane svým zaměstnancům nabízet.

„Jsem k podobným návrhům obecně skeptický. Regulovat takto práci z domova je nesmysl. Pokud funguje home office, je to věcí zaměstnavatele a zaměstnance a nikdo by jim do té domluvy neměl vstupovat,“ přidává se prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Benda: Zrušme zákoník práce

Pro kontroverzní novinku z pera ministerstva nemá pochopení ani pravicová opozice. Například šéf TOP 09 Miroslav Kalousek je podobně jako Bábek přesvědčený, že se návrh obrátí proti těm, které má oficiálně chránit.

„Pokud by ho paní ministryně prosadila, tak tím pouze omezí možnost domácího zaměstnávání, protože ho nikdo nebude chtít. Je to prostě absurdní,“ varuje Kalousek.

Jeho opoziční kolega Marek Benda z ODS tvrdí, že celý zákoník práce jen komplikuje pracovní trh: „Pokud se tedy má se zákoníkem práce něco dělat, tak ho zrušit. Rozhodně se nemá rozšiřovat ještě do domácností, to vnímám jako krok naprosto špatným směrem.“

„Zaměstnavatel je povinen přijmout opatření, která zabraňují izolaci zaměstnance vykonávajícího práci mimo pracoviště zaměstnavatele od ostatních zaměstnanců a zajistit mu možnost se pravidelně setkávat s ostatními zaměstnanci,“ zní také jedna ze změn.

Novela zákoníku práce je nicméně zatím pouze v připomínkovém řízení, a je tedy možné, že v ní ještě dojde ke změnám. Samo ministerstvo nicméně své plány brání. Návrh podle něj nepřináší nic nového, ale pouze specifikuje současné povinnosti.

Resort prý chce jen zpřesnit pravidla a vybídnout tak firmy k tomu, aby domácí zaměstnávání více využívaly.

Čtěte také: Revoluce? Zaměstnavatel má platit náklady na práci z domova

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články