Zavírání uprchlíků je správné, notovali si Zeman s Chovancem

Zavírání uprchlíků je správné, notovali si Zeman s Chovancem
Český prezident Miloš Zeman (ilustrační foto) Foto: FOTO: Jan Zatorsky
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Prezident Miloš Zeman podporuje migrační politiku vlády a ministerstva vnitra. Rozdílný názor má pouze na žalobu Slovenska na Evropskou komisi kvůli povinným kvótám pro přerozdělování uprchlíků, ke které by se připojil. Řekl to v sobotu po jednání expertního týmu prezidenta v Lánech ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

„Jedinou věc, kterou pan prezident zmiňoval, že by se připojil k žalobě Slovenska na Evropskou komisi, jinak se shodujeme,“ zhodnotil zhruba čtyřhodinovou schůzku Chovanec. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) již dříve řekl, že Česko se nepřipojí ke slovenské žalobě na dočasné uprchlické kvóty v rámci EU, aby se nedostalo do izolace při vyjednání o odmítnutí trvalých imigračních kvót.

Čtěte také: Xenofobní a islamofobní Zeman, kritizuje ČR vysoký komisař OSN

Chovanec dále řekl, že účastníci schůzky se bavili i o situaci v záchytných zařízeních pro uprchlíky, kvůli nimž se Česko v týdnu stalo terčem kritiky ze strany Vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Ten obvinil Česko ze systematického porušování práv uprchlíků. Svůj názor zdůvodnil tvrzením, že je běžné, že české úřady zadržují přistěhovalce po dobu 40 až 90 dnů a podrobují je osobním prohlídkám, aby jim vzaly peníze na zaplacení nákladů na pobyt v zařízeních pro cizince.

Podle Chovance však mezi účastníky schůzky panovala shoda na tom, že budou běženci i nadále zadržováni, aby se dodržovalo evropské právo. „Jsou to lidé, kteří u nás nechtějí zůstat, nechtějí požádat o azyl,“ zdůraznil Chovanec. Běženci jsou podle něj zadržováni, aby mohli být vraceni zpět do zemí, odkud do Evropy přišli.

Ministr doplnil, že pozval komisaře OSN, aby přijel na návštěvu tuzemských detenčních zařízení. Podle Chovance se podmínky v těchto zařízeních neustále zlepšují. Dokázat to chce v příštích týdnech mimo jiné tím, že tam pozve média a velvyslance některých evropských zemí. „Aby viděli, jaký je skutečný stav,“ dodal.

Kromě těchto témat se s prezidentem bavili o vyslání českých policistů do Maďarska, kde mají pomáhat se střežením hranic. „Pan prezident to vzal na vědomí s tím, že s tím de facto nemá problém, že je to správná cesta ochrany vnější schengenské hranice, o které hovoříme už dlouho,“ řekl Chovanec. Do vlády by podle něj měla jít také podobná žádost Slovinska, které by chtělo rovněž policejní pomoc.

Čtěte také: TOP 10 nejhorších výroků o uprchlících. Zeman se nevešel

Evropa musí uprchlickou krizi řešit demokraticky, míní Chovanec

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články