‚Buduje si kult osobnosti.‘ Farage čelí v UKIP rebelii

Povolební hašteření u euroskeptiků

‚Buduje si kult osobnosti.‘ Farage čelí v UKIP rebeliiNOVÉ
Nigel Farage pod drobnohledem Foto: Foto: Shutterstock
1
Svět
Petr Pešek
Sdílet:

Volební neúspěch britských euroskeptiků ze Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) vyvolal tlak na jejího šéfa Nigela Farage. Ten sice z čela strany už odstoupil, vzápětí se ale „po tlaku kolegů“ vrátil zpět. Nyní Farage čelí rebelii hned několika předáků UKIP, ustoupit ale odmítá.

Britští euroskeptici šli do nedávných parlamentních voleb  s velkými nadějemi. Po výhře v loňském hlasování do Evropského parlamentu chtěli urvat co nejvíce křesel i v britské Dolní sněmovně. UKIP sice skončil na obstojném třetím místě s 12,6 procenta, i vzhledem k jednokolovému většinovému systému ale strana obsadila jen jedno křeslo.

Neprošel ani sám Farage, který se nyní dostal pod velký tlak od několika prominentních spolustraníků. Například šéf volební kampaně a ekonomický expert UKIP Patrick O‘Flynn v rozhovoru pro deník The Times šéfa strany označil mimo jiné za „arogantního“ a prohlásil, že si buduje „kult osobnosti“.

Později sice v rozhovoru pro televizi Sky News vzal zpátečku – prohlásil, že Farage „stále je a bude mým politickým hrdinou“ – sémě nenávisti už ale bylo zaseto. Navíc O‘Flynn není jediným, kdo se proti předákovi UKIP ozval.

Farage sice po volebním neúspěch z čela strany odstoupil, hned vzápětí ale oznámil, že stranické vedení mu rezignaci zakázalo. Nyní ale přibývají hlasy, aby dlouholetý šéf UKIP odešel doopravdy, anebo alespoň umožnil skutečné hlasování o novém předákovi strany. V rozhovoru pro BBC k tomu vyzval i jeden z hlavních sponzorů strany Stuart Wheeler, podle nějž nastal ve vedení strany čas na „něco klidnějšího“.

Čtěte také: Drtivá porážka UKIP: do sněmovny neprošel ani lídr Farage

Farage z vedení UKIP neodejde. Straníci ho prý nepustili

K výměně šéfa euroskeptiků vyzval i zakladatel UKIP Alan Sked, který přednáší historii na London School of Economics. „Farage stranu řídí – ať už oficiálně, nebo ze zákulisí – celkem 15 let a nikam se nedostal. Nikdy jej ani nezvolili poslancem a straně v Británii jen pošpinil značku,“ řekl reportérovi listu The Daily Telegraph.

I on má za to, že Farage ve straně budoval kult osobnosti, a proto teď bude těžké za něj hledat alternativu. Podle něj by ale jeho setrvání v čele strany mohlo nadělat škody i v plánovaném referendu o britském členství v Evropské unii. „Jakožto člověk, který by rád viděl odchod Británie z Evropské unie, se obávám, že pokud se do čela odpůrců postaví Farage, tak lidé si řeknou, že o někoho takového nestojí a budou radši hlasovat pro setrvání v EU,“ dodal Sked.

Farage si ale z kritiky moc nedělá. V reakci na kritiku od šéfa kampaně O‘Flynna prohlásil, že „to na něj zrovna dojem neudělalo“. A pro páteční vydání listu The Independent uvedl, že rozpoutání souboje o nové vedení strany tak brzy po volbách by byla „obrovská, obrovská chyba“. A za šéfa UKIP se postavili i jeho přívrženci, například další významný sponzor strany podnikatel Arron Banks. Podle něj si Farage „zaslouží klid, a nikoliv hašteření ze strany bezvýznamných lidí“. Prozatím to ale na klid nevypadá.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit