Turecká odveta. Ankara si zve nizozemského velvyslance

SKANDÁL S VYHOŠTĚNOU MINISTRYNÍ

Turecká odveta. Ankara si zve nizozemského velvyslanceNOVÉ
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Turecké ministerstvo zahraničí si v pondělí kvůli diplomatické roztržce s Nizozemskem předvolalo nizozemského velvyslance. Do Haagu zároveň zaslalo protestní nóty, informoval server listu Hürriyet. V jedné z nich si stěžuje na zacházení s tureckou ministryní, kterou nizozemské úřady v sobotu vyhostily ze země. Ve druhé nótě protestuje Ankara proti zásahu nizozemské policie proti lidem demonstrujícím v Rotterdamu na podporu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. K uklidnění situace vyzvala Evropská unie i Severoatlantická aliance.

Nizozemsko o víkendu označilo tureckou ministryni pro záležitosti rodiny Fatmu Betül Sayanovou Kayaovou za nežádoucí osobu a eskortovalo ji do Německa, odkud přijela. Sayanová Kayaová se chystala v Rotterdamu promluvit k členům místní turecké komunity a přesvědčit je, aby v dubnovém referendu o změnách turecké ústavy hlasovali pro posílení pravomocí hlavy státu. Ještě předtím nizozemská vláda zakázala přistát v Rotterdamu šéfovi turecké diplomacie Mevlütu Çavuşogluovi.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

V jedné z nót zaslané do Haagu protestuje Ankara proti údajně nepřiměřenému zákroku nizozemské policie proti davu asi 250 Erdoganových příznivců, kteří se v neděli shromáždili před budovou konzulátu v Rotterdamu. Protestující po policistech házeli kamení i zápalné láhve. Nizozemská policie v pondělí oznámila, že během demonstrace zadržela šest lidí.

Turecké ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že za postup nizozemských úřadů žádá oficiální omluvu. Od neděle je to už potřetí, co si ministerstvo předvolalo zástupce nizozemské ambasády. Místo samotného velvyslance, který je podle agentury Reuters na dovolené, protestní nóty převzal chargé d‘affaires. Turecká diplomacie oznámila, že si přeje, aby se velvyslanec do země „nějakou dobu“ nevracel.

Erdogan už o víkendu postup nizozemských úřadů – stejně jako dříve v podobné situaci těch německých – přirovnal k „nacismu a fašismu“. Nizozemsko se podle něj chová jako „banánová republika“. Nizozemský premiér Mark Rutte odmítl, že by se jeho země mohla Turecku omluvit; omlouvat by se podle něj měla spíše Ankara. „Je krajně nechutné, abychom zrovna my – s našimi dějinami – byli označováni za nacisty,“ ohradil se také nizozemský sociálnědemokratický vicepremiér Lodewijk Asscher.

Nizozemsko v pondělí vyzvalo své občany cestující do Turecka k opatrnosti. Za důvod výstrahy označilo právě panující napětí ve vztazích obou zemí. „Buďte na pozoru a vyhněte se místům se zvýšenou koncentrací osob,“ stojí na internetových stránkách ministerstva zahraničí. Podobné varování v pondělí vydala také rakouská diplomacie.

Šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová a eurokomisař pro rozšíření Johannes Hahn v pondělí v reakci na přirovnání Nizozemska a Německa k nacistům vyzvali Turecko, aby se zdrželo „přehnaných vyjádření“ na adresu členských zemí. Evropská komise v prohlášení uvedla, že v případě schválení turecké ústavní novely znovu posoudí status Turecka jako kandidátské země ucházející se o vstup do EU. K uklidnění situace vyzval v pondělí také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „Vyzývám všechny spojence, aby prokázali vzájemný respekt,“ řekl. Členem Severoatlantické aliance je Turecko, Nizozemsko i Německo.

V Turecku se referendum o ústavních změnách koná 16. dubna, v Nizozemsku už tuto středu budou parlamentní volby.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Ankara Nizozemcům: Dostanete lekci, omluva nebude stačit

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články