Saúdské Arabky budou moci beztrestně řídit auto. Možná...

Za volant bez líčidel!

Saúdské Arabky budou moci beztrestně řídit auto. Možná...Uvnitř video
Odvážná muslimka, která se při jízdě autem v Saúdské Arábii nechala natočit. Záznam pak zveřejnila na YouTube. Foto: Foto: PrintScreen z YouTube/Women2drive
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ženy v Saúdské Arábii možná budou smět řídit auto, aniž by je za to čekalo vězení. Poradní shromáždění Shura doporučilo vládě, aby přijala řidičky v silničním provozu jako běžnou věc. Ženám za volantem by ale muselo být více než třicet let a musely by mít na sobě konzervativní muslimský oděv. Zapomenout by musely také na líčidla.

Poradní shromáždění doporučilo další podmínky, za kterých by ženám mohlo být dovoleno řídit auto. Musely by získat souhlas mužské autority v rodině, a to manžela, otce, bratra nebo syna. Vyjet by směly mezi sedmou hodinou ranní a osmou večerní, a to od soboty do středy. Ve čtvrtek a pátek by mohly řídit až od pravého poledne do osmi hodin do večera.

Mimo město by pak musel Saúdskou Arabku za volantem vždy doprovázet muž. Součástí návrhu Shury je také založení speciální ženské dopravní služby, která by řešila nehody a další incidenty. Stanovisko Poradního shromáždění citoval britský list The Independent s odkazem na agenturu AP.

Rozhodnutí Shury sice není závazné, ale přesto znamená rozchod s dosavadní praxí. Řidičky často končí ve vězení nebo s pokutami. V roce 2011 byl ženě, která se provinila řízením auta, vyměřen trest deset ran bičem. Král Abdalláh ale tvrdý postih zrušil.

Čtěte také: Nikáb je jako klapky pro koně, šokuje afghánská první dáma

Zákaz řízení dlouhodobě podporuje skupina konzervativních muslimských duchovních kolem krále. Pokud ženy usednou za volant, v zemi se podle nich začnou šířit „prostopášnosti“. Pro ženy platí v Saúdské Arábii přísná pravidla. Pokud chtějí cestovat, vdát se nebo dosáhnout vyššího vzdělání, potřebují povolení od mužské autority.

Proti zákazu řízení auta Saúdské Arabky v minulosti několikrát protestovaly. Usedly za volant a vydaly se do ulic. Své „prohřešky“ přitom natočily a umístily video nebo fotografii na sociální sítě. O zrušení přísného nařízení usiluje například skupina Women2Drive.

Poradní shromáždění Shura, které má 150 členů, částečně plní v Saúdské Arábii roli parlamentu. Dává doporučení vládě, které předsedá král Abdalláh.

Čtěte také: Chtěla se podívat na volejbal, odsedí si rok vězení

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit