3 jeden mrtvý, osm lidí v nemocnici

Dodávka v Londýně najela do muslimů odcházejících z mešity

, , AKTUALIZUJEME

V blízkosti mešity Finsbury Park na severu Londýna dnes v noci najela do chodců dodávka. Při útoku zahynul jeden člověk a dalších deset lidí utrpělo zranění. Oznámila to policie, která podle britské premiérky Theresy Mayové k tomuto incidentu přistupuje jako k potenciálnímu teroristickému útoku. To později potvrdila i ministryně vnitra Amber Ruddová. Za řízení Mayové se uskuteční zasedání výboru pro mimořádné situace. Britská muslimská rada uvedla, že dodávka úmyslně najela do muslimů odcházejících z mešity.

Dva zranění byli podle policie ošetřeni na místě a dalších osm bylo převezeno do nemocnic. Řidiče dodávky zadrželi lidé na místě, následně ho zatkla policie. Je to osmačtyřicetiletý muž. Byl převezen do nemocnice, kde lékaři vyšetří jeho duševní zdraví.

Incident před mešitou Finsbury Park byl podle policie nahlášen krátce po 1:20 SELČ. Bílá dodávka najela do davu muslimů, kteří opouštěli modlitby. Muslimové právě zažívají postní měsíc ramadán, kdy se od úsvitu do západu slunce musí postit. Na místo vyrazily vozy záchranné lékařské služby. 

Očití svědci pro Fox News řekli, že muž, který s dodávkou najel do lidí, poté vystoupil z auta a křičel: Chci zabít všechny muslimy. Přihlížející lidí ho podle svědectví z místa drželi na zemi do příjezdu policie. To, že by útočník někoho ohrožoval nožem – jak tvrdila některá britská média, se zatím nepotvrdilo.

Britská premiérka Theresa Mayová řekla, že se jedná o „strašný incident“ a že soucítí se všemi zraněnými a záchranáři, kteří pomáhali na místě. Vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn prohlásil, že ho incident naprosto šokoval.

Londýnský starosta ráno slíbil, že do ulic bude vysláno více policistů s cílem uklidnit obyvatele, zejména muslimy dodržující muslimský postní měsíc ramadán. „Stejně jako hrozné útoky v Manchesteru, Westminsteru a na londýnském mostě je to také útok na všechny naše sdílené hodnoty tolerance, svobody a úcty,“ prohlásil zároveň Sadiq Khan.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Incident navazuje na sérii útoků, k nimž letos v Británii došlo.

Osm lidí zemřelo a 50 dalších bylo zraněno, když 3. června tři islamisté najeli autem do lidí u London Bridge a pak pobodali noži lidi v okolních barech a restaurací.

Dva týdny předtím zabil sebevražedný atentátník v Manchesteru 22 lidí po koncertě americké popové hvězdy Ariany Grande.

Pěl lidí přišlo o život při útoku 22. března u Westminsterského mostu v Londýně. Útočník nejdřív najel autem do lidí na mostě a pak ubodal policistu, než byl zastřelen.

Čtěte také: 

Londýnský terorista se snažil dostat do ochranky Wimbledonu

Teroristé z Londýna chtěli místo dodávky použít náklaďák

Z nového čísla Konečná v Charlottesville. Co se to děje v USA a může za to Trump?

Echo týdne: A byl zase jednadvacátý srpen ● Komentář: Teroristé nás neporazí. Tak určitě ● Rozhovor: Nechci, aby byl můj telefon chytřejší než já ● Esej: Kde končí Západ ● Fokus: Hon na diesel ● Historie: A přece je louka modrá, nebe zelené, mraky žluté

Bitcoin: pizza za miliardu a zabiják státu Digitální měna, do níž vkládají naděje nejrůznější nadšenci, si veřejnost získává jen velmi pomalu
Propil se do nebes Tvůrce románového šperku české literatury Jaroslava Haška přivedla záliba v bizarnostech až do řad bolševických teroristů
, ,

Hesla: ,

Vážení diskutující, před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní či takové, které odporují obecné lidské slušnosti.