Mocné spojenectví v IT. Čína pomůže Rusku s kontrolou internetu

Rudý web se spojí s Velkou čínskou zdí

Mocné spojenectví v IT. Čína pomůže Rusku s kontrolou internetuNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Rusko získalo pro svou snahu dostat pod kontrolu internetové uživatele mocného spojence. Tamní programátoři budou nyní spolupracovat se svými čínskými kolegy, kteří pomohou se zavedením speciálního nástroje pro řízení a zabezpečování síťového provozu. Kreml tak bude moci nově nejen blokovat jednotlivé stránky, ale také celý internet vyřadit, píše The Guardian.

Nejnovější technologický postup zavádí Rusko po zhruba dvanácti měsících, kdy se experti obou zemí vzájemně setkávali v Moskvě a Pekingu v průběhu minulého roku. V konečném důsledku by mělo dojít ke sjednocení takzvaného Velkého čínského firewallu s ruským Rudým webem. Propojení obou projektů přinese oběma zemím mnohem větší kontrolu internetových uživatelů.

Kreml se obává, že internet může být využíván ke svolávání protivládních protestů a šíření myšlenek nepohodlných kritiků režimu. Právě v boji proti nim by měla pomoci Čína, jenž poskytne nejen zásadní technické znalosti, ale dodá také v Rusku nedostupné technologické prostředky včetně optických kabelů a datových center.

„Čína zůstává naším jediným skutečným spojencem, což platí i pro oblast IT,“ potvrdil britskému deníku zdroj z ruského technologického průmyslu. Toto spojenectví navíc prohlubují i sankce, které Rusku prakticky znemožňují dovoz některého hardwaru ze Západu.

Spolupráci s Čínou v Moskvě prosazovala skupina vysoko postavených politiků, zástupců armády i bohatých podnikatelů. O společný projekt se zasadil zejména generální tajemník Bezpečnostní rady Ruské federace a bývalý důstojník KGB Nikolaj Petrušev. Toho podporuje i miliardář Konstantin Malofejev, který se díky svému televiznímu kanálu Cařihrad TV a podpoře proruských separatistů na Ukrajině dostal na zmiňovaný sankční seznam.

Rusko v listopadu oznámilo svůj úmysl blokovat oblíbenou sociální síť LinkedIn, na níž uživatelé diskutují o svých pracovních zájmech. Už dříve přitom Kreml přijal takzvaný Jarovajin zákon, jenž předložila tamním zákonodárcům poslankyně Irina Jarovajová a který ukládá poskytovatelům internetu ukládat data o svých uživatelích na půl roku.

Čtěte také: Facebook vyvinul cenzorský systém. Umožní zneviditelnění příspěvků

Cenzura internetu, nebo peníze pro stát? Komu pomůže zákon o hazardu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články