Důmyslná skrýš velitelů IS: před bombami se ukryli do přehrady

Úkryt islamistů ve vodní elektrárně

Důmyslná skrýš velitelů IS: před bombami se ukryli do přehradyNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Islámský stát zřejmě našel nové útočiště před leteckým bombardováním ze strany americké armády. Podle deníku Wall Street Journal se vrcholní představitelé této organizace společně s několika důležitými zajatci ukrývají uvnitř přehrady Tabqa v Sýrii. Spoléhají se přitom na fakt, že zničení této stavby by mohlo vést k rozsáhlým záplavám a výpadkům elektřiny v oblasti.

Přehrada Tabqa vystavěná na řece Eufrat leží jen dvacet pět kilometrů od Rakky, centra Islámského státu v Sýrii. Se svou šedesátimetrovou hrází a délkou čtyři a půl kilometru je vůbec největším vodním dílem v zemi. Teroristé ji při vojenské akci obsadili už v roce 2013. Od té doby zřejmě slouží nejen jako místo, kde jsou zadržováni důležití rukojmí islamistů, ale rovněž pro bezpečný pobyt některých velitelů.

 

O důležitosti tohoto vodního díla pro blízkovýchodní ekonomiku svědčí i slova profesora Ariela Ahrama z univerzity Virginia Tech. Ten prohlásil, že zničení přehrady by mohlo způsobit kompletní výpadek elektřiny v zemi. „Byla by to ekologická katastrofa pro Irák a humanitární katastrofa pro Sýrii,“ tvrdí akademik pro WSJ.

Spojené státy údajně právě kvůli tomuto faktu považují zmiňované místo za ideální základnu Islámského státu. Obávají se navíc, že v případě nepříznivého vývoje válečných operací by se mohli radikálové uchýlit k tomu, že by celou stavbu vyhodili do povětří sami.

„Samozřejmě, že se bojíte. Oni nejsou zrovna ten typ lidí, po kterých byste chtěli, aby kontrolovali důležité uzly v regionu,“ tvrdí expert na blízkovýchodní vodní díla Aaron Wolf z oregonské univerzity.

Američané ovšem i přes svá podezření prozatím nemají prostředky k tomu, aby teroristy ze zmiňované stavby vypudili. Kvůli nemožnosti leteckých útoků by se totiž museli uchýlit k pozemním operacím. Pro ty ale prozatím v oblasti nemají dost vojenských sil.

Tabqa přitom není prvním vodním dílem, které si islamisté vybrali ke svému pobytu. Už dříve za podobným cílem využívali přehradu u Mosulu. Z té byli ale nakonec po společné operaci iráckých a kurdských vojsk za podpory americké armády vyhnáni roku 2014.

Čtěte také: Bez milosti. Rusové v Sýrii zabili už 1000 civilistů

Rusové nasadí na bojiště v Sýrii válečné roboty. Mají dobýt Allepo

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články