NOVÉ

Stará Zemanova parta chce ovládat obchod s Íránem

LIDÉ KOLEM ZEMANA V OBCHODNÍ KOMOŘE

Témata: , , , , ,

Jana Kavana, Miloše Kužvarta, Jaroslava Masopusta a Zdeňka Zbytka pojí dvě věcí. Všichni jsou blízcí přátelé a spojenci prezidenta Miloše Zemana. A pak jsou všichni angažovaní v Česko-slovensko-íránské obchodní komoře, která má za cíl obnovit obchodní vztahy s Íránem.

Stará Zemanova parta ovládla Česko-slovensko-íránskou obchodní komoru, kterou založil bývalý ministr zahraničí v Zemanově vládě Jan Kavan, píší čtvrteční Hospodářské noviny (HN). Otcem myšlenky takové komory je přitom předseda KSČM Vojtěch Filip.

Ten podle HN v loni v dubnu cestou zpět z Teheránu, kam vedl delegaci, vymyslel, že založí obchodní komoru v čele právě s Kavanem. Někdejší ministr zahraničí má totiž řadu užitečných kontaktů z doby, kdy byl předsedou Valného shromáždění OSN, například se díky tomu zná se současným íránským ministrem zahraničí Džavádem Zarífim, kterým v té době působil jako zástupce Íránu v OSN.

V nově vzniklé komoře podle HN figuruje řada osob blízkým prezidentu Zemanovi. Místopředsedou komory je někdejší ministr životního prostředí Miloš Kužvart, rovněž člen Zemanovy vlády, hlavními zakladateli jsou poté Jaroslav Masopust a Zdeněk Zbytek.

Masopust a Zbytek jsou spolumajitelé firmy Mold vin, která dováží moldavská vína. Česko-slovensko-íránská komora také sídlí v jejich firmě v Praze 6, píší HN. Zdeněk Zbytek je bývalý komunistický velitel tankové divize a Zemanův osobní přítel, Jaroslav Masopust je předsedou liberecké Strany práv občanů.

Kavan, Masopust i Zbytek byli všichni členi delegace ministra průmyslu Jana Mládka, která tento týden absolvovala oficiální návštěvu Íránu. Ministr Mládek podepsal v Íránu dohodu o ekonomické spolupráci s íránským ministrem financí a ekonomiky Alim Tajebníjou a teheránská komora navíc podepsala smlouvu s českým Svazu průmyslu a dopravy a právě s Česko-Slovensko-Íránskou obchodní komorou. Během návštěvy ještě Mládek v Teheránu otevřel zahraniční kancelář agentury CzechTrade.

Čtěte také: Zemanova zahraniční politika ohrožuje naše zájmy

Přejít na diskusi