Policie zatkla v sídle pravoslavné církve v Praze 7 cizinců. Církev to popírá

Spory v pravoslavné církvi

Policie zatkla v sídle pravoslavné církve v Praze 7 cizinců. Církev to popíráNOVÉ
Arcibiskup Michal Dandár Foto: FOTO: Wikimedia Commons
1
Domov
Renáta Bohuslavová
Sdílet:

V ústředí Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku v Šárecké ulici v Praze 6 ve čtvrtek 3. listopadu zasahovala pražská cizinecká policie. Mluvčí Krajského ředitelství hl. m. Prahy Tomáš Hulan v pondělí pro server Echo24.cz potvrdil, že policie zajistila sedm cizinců. Vedení církve však zásah v jejím ústředí v pondělí během dne popřelo s tím, že připravuje prohlášení.

„Pražská cizinecká policie 3. listopadu zajistila v Šárecké ulici v Praze 6 sedm nelegálních pracujících cizinců. Následně s nimi zahájila řízení o správním vyhoštění,“ řekl pro Echo24.cz Tomáš Hulan s tím, že by mělo jít o cizince, kteří působili v rámci stavby.

To, že v objektu opravdu probíhá rekonstrukce, serveru Echo24.cz potvrdil i otec Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku Zdeněk Veselý. Zásadně ale popřel, že by v Šárecké ulici č.p. 34 došlo k policejnímu zásahu. „K ničemu takovému vůbec nedošlo. Žádná podobná akce 3. listopadu na ústředí církve neproběhla. Žádní Ukrajinci zde nepracují,“ uvedl pro Echo24.cz Zdeněk Veselý s tím, že v objektu probíhá přestavba na níž se podílejí různé firmy. Jaké národnosti zatčení byli policie nepotvrdila.

Spory v pravoslavné církvi

Dlouhodobě trvají v tuzemské pravoslavné církvi spory. Nejen zvenčí, ale i od některých svých členů je kritizována za velký příklon k moskevskému patriarchátu, který způsobuje rostoucí vliv ruského prostředí na českou a slovenskou pravoslavnou církev. Podle některých hlasů spory v církvi eskalují kvůli vyplácení finančních náhrad v rámci majetkového vyrovnání státu s církvemi, což ročně pro tuto církev znamená 40 milionů korun.

Spory v Pravoslavné církvi v českých zemích a na Slovensku trvají přes dva roky od doby, kdy funkci pražského arcibiskupa a metropolity českého a slovenského opustil vladyka (biskup) Kryštof, občanským jménem Radim Pulec. Po odchodu Kryštofa vedení církve dosadilo na místo pražského arcibiskupa vladyku Jáchyma, ale velká část církve ho neuznávala. Nebyl totiž podle nich zvolen způsobem, jaký vyžaduje základní dokument církve.

Stejný názor na Jáchyma zastává cařihradský patriarcha Bartoloměj, hlava celosvětového pravoslaví. Podle kritiků současného stavu v církvi byl odchod Kryštofa řízený skupinou českých kněží podporovaných Moskevským patriarchátem Ruské pravoslavné církve. Jáchyma měla ve funkci potvrdit volba před dvěma lety, zvolen ale při ní byl Michal Dandár. Ten byl navzdory tomu, že část věřících jeho volbu zpochybňuje, loni v březnu v pražském kostele sv. Cyrila a Metoděje arcibiskupem vysvěcen.

Čtěte více: Lidská práva, to je hereze, kázal moskevský patriarcha

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články