Miliardy pro PPF nesou O2 budoucnost, říká šéf Budník

ROZHOVOR

Miliardy pro PPF nesou O2 budoucnost, říká šéf BudníkEXKLUZIVNĚ
Tomáš Budník, generální ředitel O2. Foto: FOTO: Jan Zatorsky
1
Ekonomika
Sdílet:

Žádost PPF o půjčku bezmála 25 miliard korun, spekulace kolem rozdělení čí přímo roztříštění společnosti, nejasno kolem dividendy a setrvání akcií na pražské burze. Hlavní důvody napětí kolem akcií a samotné společnosti O2. Miliardy pro PPF nejsou rizikem, ale otevřením spousty výhod a nových šancí pro O2. Umožní rozvoj i akvizice. Padnou okovy, spojené s převzetím. O2 nepovedou Číňané, dodavatelem LTE je Nokia. Snaha firmu drobit je nesmysl. Věřím, že závěr roku přinese posun a obrat OIBDA může přijít do dvou let, říká v exkluzívním rozhovoru pro Roklen24 generální ředitel O2 Tomáš Budník.

R24: Kolem O2 plynou zejména tři, pro trh a drobné akcionáře třaskavá témata: dividenda a setrvání akcií na burze, žádost PPF o téměř 25 miliard korun financování a vyčlenění části aktivit firmy včetně spekulací o jejím rozdělení či dokonce roztříštění do vícero společností. Bude O2 dál vyplácet dividendu?

Nemáme korporátně napsanou dividendovou politiku, zatím se vždy řídila rozhodnutím valné hromady v rámci rozdělování zisku. Nemáme teď žádnou lepší odpověď, než tu, že budeme standardně pracovat s maximalizací hospodářského výsledku.

R24: O2 je významný titul pražské burzy. Jednoznačně dividendový titul. Rozhodující o úrovni celého českého akciového trhu. Je zájmem managementu O2 dále vyplácet dividendu? Ponechat akcie na pražské burze?

Máme před sebou rozhodnutí o finanční asistenci PPF. Mým primárním cílem je maximalizovat zisk pro společnost a chovat se s péčí řádného hospodáře a to také dělám. Úvahy o budoucnosti na burze, jak bude společnost vyplácet dividendu, to jsou otázky, které je nutno adresovat našemu majoritnímu akcionáři. Já se musím dívat na maximalizaci pro všechny akcionáře.

R24: Podle čerstvé pozvánky bude valná hromada 17. prosince rozhodovat, zda si O2 vezme úvěr až 31,8 miliardy korun a půjčí PPF 24,8 miliardy korun. Je to prospěšné největšímu akcionáři, PPF. Čím je to prospěšné O2, její budoucnosti, rizikovému profilu a všem jejím akcionářům?

My to vnímáme jako velkou výhodu pro O2. Jde o finanční asistenci dle zákona o korporacích, velmi přísně regulovaný proces. Rozhodne valná hromada, my jsme připravili zprávu s podmínkami, za nichž lze asistenci poskytnout. Vidíme řadu příležitostí.

O2 se stane ještě víc součástí finanční skupiny PPF a máme k dispozici trh s financováním s potenciálně lepšími podmínkami, než si v dnešní době umíme zajistit sami. S úvěrem až 32 miliard se dostaneme na výrazně nižší náklady.

PPF po nás chtěla nějaký mechanismus úroků, ale my jsme odpovídali, že úrokové podmínky chceme nastavit tak, že pro O2 vygenerujeme čistý výnos včetně průběžného splácení úroků.

Integrace O2 do skupiny PPF není jen finanční, je to o řadě know-how. Například už dnes financování hardwaru realizujeme ve spolupráci s Homecredit ze skupiny PPF. Jinou rozvojovou aktivitou je zlepšení prodeje hardwaru v prodejních sítích, využití synergií s projektem Eldorado, druhým největším řetězcem s elektronikou v Rusku ze skupiny PPF. Prodáváme téměř 400 tisíc telefonů, ale jen zhruba čtvrtina zákazníků si u nás tato zařízení kupuje, ostatní si je pořizují na volném trhu, aniž vědí, že je u nás často mohou získat výhodněji. Dobrá a viditelná spolupráce je O2 Arena, kterou využíváme jako „chrám technologie“.

Významná je možnost odstranění omezujících podmínek, takzvaných kovenantů, které měla PPF v rámci akvizičního financování. To by O2 mělo umožnit flexibilnější využívání všech vygenerovaných finančních prostředků. Jsou to podmínky, jak nakládat se ziskem, větší volnost v oblasti akvizic, získávání externích financování. Transakce také optimalizuje kapitálovou strukturu O2.

R24: Vy tedy nevnímáte rizika tohoto kroku?

Rizikem je případná neschopnost O2 úvěr splácet, čehož se neobáváme. Zadlužení O2 je nízké, stále máme další úvěrovou kapacitu, Standard & Poor’s potvrdila O2 dlouhodobý úvěrový rating s plným vědomím žádosti o poskytnutí finanční asistence. Pokud jde o hlavní podmínky úvěru, je splatný nevýše za 7 let a účelový, na splácení akvizičního dluhu nebo nákup dalších akcií O2, na nic jiného toto financování nelze použít. Úroková míra se odvíjí od šestiměsíčního PRIBORu plus úroková marže a přirážka. Výši dělali nezávislí poradci a věříme, že podmínky jsou nastaveny správně. PPF může úvěr splatit předčasně, s podmínkou úhrady všech souvisejících nákladů. Úvěr musí být zajištěn ručitelským prohlášením z úrovně celé skupiny PPF.

My sami chceme získat úvěr 31,8 miliardy korun se splatností do 6 let a mít tak možnost zbývajících 7 miliard použít pro O2. Vedle části pro finanční asistenci PPF chceme konsolidovat stávající zadlužení O2 a financovat rozvojové projekty společnosti. I my budeme po bankách požadovat právo předčasně splatit celý úvěr či část bez povinnosti platit poplatky či penále za předčasné splacení.

R24: Dá se očekávat ze strany PPF plné čerpání asistence?

Předpokládáme, že PPF bude čerpat celou finanční asistenci.

R24: Otázka růstu, dnes velmi nízkého, zadlužení O2 je na stole řadu čtvrtletí. Kolik si můžete dovolit půjčit, abyste se dostali na průměrné dnešní zadlužení sektoru?

Polské telekomunikace se zadlužením pohybují kolem 2,5násobku EBITDA, Deutsche Telekom či španělská Telefónica jsou pod trojnásobkem. Bavili bychom se o kapacitě kolem 45 miliard korun.

R24: Zmínil jste rating Standard & Poor‘s. Pokrývání jste se ale rozhodli ukončit a na trhu toto rozhodnutí docela rezonovalo…

V rámci úspor nákladů, poplatků za ratingovou agenturu. Rozcházíme se v dobrém, S&P po našem oznámení udělala závěrečný rating, ve kterém nám známku potvrdila. My v tuto chvíli neočekáváme vydávání například dluhopisů, kde bychom ratingovou agenturu potřebovali. Pokud to v budoucnu bude třeba, můžeme takový krok zpátky udělat. V oblasti nákladů jsme učinili i další nepopulární opatření, včetně platů ve středním i nejvyšším managementu. Vítaná rozhodně také nebyla…

R24: Jak daleko jsou úvahy v O2 o vyčlenění části aktivit?

To budu komentovat velmi rád. Určité médium vydalo zprávu, že připravujeme firmu na rozdělení do několika společností, že ji chystáme do rukou čínských investorů…Je to nesmysl!

Nikde v našich úvahách nepadlo rozdělit firmu do více kusů. My jsme v polovině srpna oznámili záměr analyzovat možnost oddělit infrastrukturu od operátora samotného. Je to něco, co evropští regulátoři doporučují. Jedním z příkladů je Velká Británie a vyčlenění infrastruktury British Telecomem. My děláme analýzu, zda má smysl to udělat dobrovolně.

V médiích padly i úvahy, zda „znovu uděláme Český Telecom a Eurotel“. Ne. Zvažujeme vyčlenění kompletní infrastruktury. To jsou kabely v zemi, nemovitosti, telekomunikační věže. To je jedna část. Druhou by byl mobilní operátor O2, který by vlastnil licence, kórové systémy, billing, vztahy k zákazníkovi. Vidíme v tom několik příležitostí, ale není to jednoduchá věc a stále ji analyzujeme.  

R24: Co spekulace o čínském investorovi?

K diskusi o čínských investorech, o tom, že zde čínské firmy masívně dodávají technologie. My jsme čerstvě vybrali dodavatele na LTE sítě. Je to finská společnost Nokia. Vybíráme nejlepší technologii za nejlepší cenu, soustředíme se na poměr cena výkon a nesouvisí to s tím, kdo je Číňan, Němec nebo Fin. Rozhodně se ohrazujeme proti informacím, že bychom reportovali v čínštině, nevedeme žádná jednání s potenciálními zájemci. Je to lež!

R24:  Co je hlavní motiv k vyčlenění infrastruktury?

Zaměření se na ty dva byznysy pořádně. Pokud bychom to udělali, vznikly by dva managementy a dvě firmy, které by si řídily svůj byznys. Operátor bude mít brand O2. Typický vztah se zákazníkem je v řádech jednotek let, tím se řídí investiční horizont. Je krátkodobý, je to o efektivitě prodeje, zkušenosti s brandem O2.

V infrastruktuře je to ale něco úplně jiného. Diskutujete a přemýšlíte v horizontu desítek let, typicky investujete na 10 až 15 let, snažíte se o minimální provozní náklady. Taková firma se řídí jinak. Jiný způsob práce, řízení firem, investování do těch firem. To je hlavní benefit.

R24: Co na to český regulátor?

V rámci těchto úvah jsme byli v kontaktu s českým regulátorem a jsem přesvědčen, že on by v rámci transparence trhu takovouto změnu vítal.

R24: Berete si půjčku 4 miliardy korun na vyrovnání závazků s bývalým většinovým akcionářem, skupinou Telefónica. Jsou to platby za další užívání značky O2, nebo něco dalšího?

Jde o krátkodobý úvěr na tři plus tři měsíce s možností jej prodloužit. Chceme zaplatit závazky, které se týkají značky, ale i roamingových a dalších partnerských služeb v rámci sjednané čtyřleté smlouvy, ve které budeme pokračovat. Právě i tento úvěr budeme refinancovat novým, výhodnějším syndikovaným úvěrem.

R24: Kdy dojde na platby za značku O2? Za období do roku 2018 či až 2022? V průběhu posledního čtvrtletí letošního roku?

V průběhu letošního 4Q máme v úmyslu uhradit platby do roku 2018. Využitím tohoto našeho práva dojde k prodloužení doby užívat značku O2 o jeden rok, tedy do 2019. Následně máme k dispozici opci na značku O2 až do roku 2022.

R24: Platba předem dle Vašeho prohlášení znamená zlevnění dalšího užívání značky O2. Můžete říci úsporu?

Bohužel ne, to je součástí obchodního tajemství. Související náklady budou součástí účetní závěrky a ověřeny auditorem.

R24: Opakovaně v našem rozhovoru padlo slovo akvizice. Nečekám, že mi teď řeknete jméno akvizičního cíle, ale oblast, směr, rámcová velikost?

My se díváme oportunisticky na příležitosti na trhu a zvažujeme je. Jsou v oblasti telekomunikačních služeb a ICT. V telekomunikacích jsou to diskuse s malými hráči, virtuálními operátory a podobně. U ICT jsou to věci, které by se nám hodiny do portfolia, například u cloudových služeb.

R24: Prosincová valná hromada bude projednávat změnu kompetencí dozorčí rady. Co je cílem?

Je tam spousta bodů, které se týkají zvýšení pravomocí představenstva. My po asi třičtvrtě roce běžných provozních činností přicházíme na věci, které jsou brzdou. Já stále opakuji, že chci prosazovat a prosazuji osobní zodpovědnost manažerů, efektivitu, rychlejší rozhodování, selský rozum. Chceme odstranit některé administrativní zdržení a bariéry ve fungování představenstva vůči dozorčí radě. Jsou to věci, týkající se provozního fungování, drobných akvizic, výše kontraktů se schválením dozorčí rady, změn vedení v jakékoli dceřiné společnosti ke schválení dozorčí radě… Jsou to věci, které možná měly v minulosti určité odůvodnění, nyní to ale tak nevidíme. My se snažíme proces rozhodování očistit a zrychlit. Představenstvo má řídit společnost, dozorčí rada dohlížet.

Celý rozhovor si můžete přečíst na Roklen24.cz

Sdílet:

Hlavní zprávy