Brexit přibouchl dveře imigrantům z východní Evropy

Brexit přibouchl dveře imigrantům z východní Evropy 1
Komentáře
Petr Holub
Sdílet:

Největší podporu měl brexit v Malém Polsku, kde pro odchod z Evropské unie hlasovalo 75,6 procent voličů. Malým Polskem označují Britové padesátitisícové město Boston na východním pobřeží Anglie, které si přezdívku vysloužilo vysokým počtem přistěhovalců z východní Evropy, především z Polska. V roce 2004 vstoupily bývalé komunistické země do Evropské unie a podle sčítání z roku 2011 žilo v Bostonu sedm tisíc jejich občanů. Konzervativní člen městské rady Mike Gilbert ovšem jejich počet odhadl pro časopis Worldcrunch na 14 tisíc, protože jich stále přibývá a mnozí se neregistrují na úřadech. Cizinci mají podle něho na svědomí sedmdesát procent přestupků a trestných činů.

Invaze, která změnila Anglii

Do první desítky volebních obvodů s největší podporou brexitu se bez výjimky dostaly regiony s vysokým podílem Poláků, Litevců, Rumunů a dalších Východoevropanů. Patří mezi ně South Holland Great Yarmouth nebo East Lindsey rovněž na východním pobřeží. V některých z nich roste počet Východoevropanů ročně až o čtvrtinu. Velké menšiny jsou v obvodech Thurrock a Castle Point poblíž ústí Temže, případně ve městě Stoke na jih od Manchesteru.

Oficiální data vzestup polské a dalších menšin potvrzují. Nejvíc britských obyvatel narozených v cizině pochází z Polska a jejich počet předloni dosáhl 850 tisíc. Na pátém místě je 175 tisíc rodilých Rumunů, jejich počty ovšem rostou o třetinu ročně a brzy předstihnou Indy, Iry a Pákistánce, kteří jsou před nimi. Ve skutečnosti ale bude počet přistěhovalců větší, protože do Anglie cestují „pod kobercem“, jak říká významný labourista Ed Balls.

Lidé z menších měst jako je Boston snáší dost těžko, že charakter jejich sídla vytvářený po staletí se změnil během několika let. „Angličtina tu zní jako kuriozita,“ stěžují si novinářům lidé z Malého Polska.

Za východoevropský příliv může Evropská unie, která Brity přinutila otevřít hranice i pracovní trh občanům všech členských států. Východoevropané se navíc dobře zorientovali v britském sociálním systému a provozují zde hru známou i z Česka. Rodina přežívá na dávkách a otec si přivydělává na černo. Nakonec i samotné britské dávky jsou mnohdy vyšší, než průměrně placená práce v rodné zemi. Řešení je nasnadě. Je třeba hranice zase zavřít a zbavit se i těch, kdo přišli v posledních letech, požaduje protievropská strana UKIP a lidé jí dali za pravdu.

Polský instalatér? Proč jich je ale tolik

Politici z východní Evropy reagují na vítězství brexitu v referendu podle svého zaměření. Ti umírnění litují odchodu Velké Británie z EU a slibují, že budou rádi nadále s pobloudilými Brity spolupracovat. Euroskeptici chválí Brity, že zasadili úder zpupnému Bruselu, který bere všem Evropanům svobodu. Ve skutečnosti se Britové chtějí distancovat od východní části kontinentu a omezit svobodu nařízenou z Bruselu.

Elity východní Evropy dosud ze svého vědomí vytěsňují fakt, že exodus právě z jejich zemí způsobil, že Británie po třiačtyřiceti letech vystoupila z Unie. Desetileté soužití s Východem bylo větším důvodem k brexitu než údajná arogance vzdálených bruselských úředníků i než nezvládnutá uprchlická vlna z minulého roku.

V levicovém britském tisku i v oficiálních komuniké východoevropských diplomatů se stížnosti na imigranty obvykle odbývaly tvrzením, že jejich pracovní síla pomáhá britské prosperitě. Co by si nakonec ti Angličané počali bez polských instalatérů, litevských zemědělců, rumunských stavebních dělníků, nebo třeba českých lékařů. Londýnští novináři a diplomaté si zřejmě nebyli ověřit platnost těchto argumentů v Bostonu, King’s Lynnu, Spaldingu a dalších městech východní či střední Anglie. Nenapadlo je, že se o výsledku referenda rozhodne právě v nich.

Pro Poláky, Litevce, Rumuny, Maďary, Slováky i Čechy znamenají výsledky čtvrtečního hlasování jediné. Brány ostrovního království se zavírají.

Další zajímavé články si přečtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články