AKTUALIZOVÁNO

Praha má Lítačku. „Lidé to to tak chtěli,“ říká Krnáčová

,

Nová tramvajenka

Témata: , , ,

Nová karta pro MHD v Praze, která nahradí opencard, se bude jmenovat Lítačka. Pro tento název se v průzkumu, který si magistrát zadal, vyslovilo 52,56 procenta lidí. Řekla to pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Pilotní projekt město spustí 1. března. Dvouslovné názvy byly příliš dlouhé a tramvajenka neprošla kvůli tomu, že karta neslouží pouze pro jízdu tramvají. Primátorka zároveň novinářům rozdala funkční karty, které jsou zelené s bílofialovými motivy.

Pilotní projekt Lítačky odstartuje podle primátorky 1. března 2016. Nové karty bude magistrát vydávat ve Škodově paláci, v místech na rohu Jungmannovy a Charvátovy ulice, kde dříve vydával řidičáky.

„Náklady se nevyšplhaly ani na dva miliony korun. Nikdo nás nemůže vydírat a se systémem si můžeme dělat, co chceme,“ řekla Krnáčová.

Vedení města podle primátorčina poradce Marka Prchala vyhodnotilo na 5727 zmínek o názvu karty na internetu. „Monitorovali jsme všechny sítě a přestože vznikly skupiny proti Lítačce, víc lidí se přiklonilo k názvu Lítačka,“ řekl Prchal s tím, že ve výsledku se k Lítačce přiklonilo asi 52,7 procent lidí. Při průzkumu město analyzovalo i facebookové profily tzv. influencerů, tedy lidí, kteří mají svými příspěvky vliv na větší množství uživatelů.

Tři druhy opencard nahradí jen dva Lítačky

Praha bude vydávat o jeden typ Lítačky méně, než kolik vydává opencard. Lidé si budou moci pořídit pouze anonymní Lítačku nebo kartu na jméno s registrací osobních údajů u dopravního podniku (DPP). Karta na jméno bez registrace údajů k dispozici nebude. Řekl to šéf městské firmy Operátor ICT Václav Strnad. Lítačku bude možné využívat pouze jako tramvajenku nebo průkaz do městské knihovny, parkovné s ní zaplatit nepůjde.

„Oproti dřívějšímu systému ten nový zjednodušuje,“ řekl Strnad. Cena kuponu na anonymní Lítačce zůstane stejně jako v případě anonymní opencard vyšší, cestující zaplatí měsíčně o stokorunu více, 670 korun.

Oproti opencard ubude jedna z jejích funkcí – možnost zaplatit kartou parkovné v automatech v modrých zónách. Možný tak nebude ani převod peněz z opencard na Lítačku. Pokud lidé mají na opencard peníze, město jim je vyplatí.

Kartu si budou moci lidé pořídit od 1. března ve Škodově paláci v místech, kde byly dříve vydávány řidičské průkazy. Pilotní projekt skončí k 30. červnu 2016. Lítačka nahradí opencard, kterou vlastní 1,2 milionu lidí a Prahu vyšla na 1,7 miliardy korun.

Čtěte také: Praha odstartovala pilotní projekt k zavedení karty Lítačka

Lítačka Praze od opencard nepomůže, využívá totiž stejný systém

Přejít na diskusi