Soud s Konvičkou? Extremistům může i pomoci

MÁ STÍHÁNÍ SMYSL?

Soud s Konvičkou? Extremistům může i pomociNOVÉ 2
Domov
Vojtěch Beran
Sdílet:

Když se objevila informace, že policie obvinila lídra Bloku proti islámu Martina Konvičku, jeho odpůrci neskrývali spokojenost. Vývoj posledních dní však naznačuje, že soudní spor s Konvičkou může jen přilít olej do ohně. Například Blok proti islámu, jemuž Konvička šéfuje, za poslední tři dny přijal hned 140 nových žádostí o členství a toto číslo dále roste. Na rizika spojená s perzekucí Konvičky upozorňuje i advokát Jan Vučka. Pokud budou soudy trestat lidi s odlišným názorem, může to podle něj vést k nárůstu extremismu.

Lídr Bloku proti islámu Martin Konvička byl obviněn na popud severočeské státní zástupkyně Věry Novákové. Důvodem jsou příspěvky, které v uplynulých letech zveřejnil na svém facebookovém profilu. Ve zmíněných příspěvcích hovořil například o namletí muslimů do masokostní moučky, jejich zavírání do koncentračních táborů nebo o zplynování radikálních islamistů.

Advokát Jan Vučka, který se specializuje na obhajobu v trestním řízení, však upozorňuje na odvrácenou stránku boje s extremismem. „Ty výroky jsou mimořádně hloupé, nekulturní a prostě špatné. Jenže dnešní elity ženou občany do náručí právě takovým lidem. Potlačování otevřené diskuze, kdy se o problémech s imigrací naplno nemluví, protože to je ,politicky nekorektníʻ a ,netolerantníʻ, nahrává právě tomu extremizmu, kterému to má bránit,“ řekl pro server ECHO24.cz.

Problém je podle něj především ten, že zavedené politické strany se k občanům mnohdy obrací zády. „Když se nebudou svobodně ventilovat obavy občanů, které objektivně existují a mají jisté odůvodnění, protože tyto názory neodpovídají tomu správně levicovému a multikulturnímu ideologickému vnímání světa, pak tím sami vyrábíme příznivce antidemokratických hnutí, protože ti lidé nemohou najít zastání u tradičních politických subjektů. Taková politika je sebevražedná a nakonec omezí naše svobody víc, než kdybychom dovolili volně říkat hlouposti,“ uvedl.

‚Vstupte do Bloku, podpoříte svobodu slova‘

Jeho slova potvrzuje zejména vývoj v posledních dnech. Spolek Blok proti islámu (BPI), jemuž Konvička šéfuje, začal prakticky ihned svého představitele vykreslovat jako mučedníka a politického vězně. „Pokud si také myslíte, že obvinění Martina Konvičky je politickým procesem, přidejte se k BPI. Podpoříte tak boj za svobodu slova,“ objevilo se hned v úterý na stránkách Bloku.

A lidé se následně skutečně začali přidávat. Podle tiskového mluvčího Bloku proti islámu Davida Štěpána počet žádostí vzrostl po obvinění docenta Konvičky hned několikanásobně. „Standardně nám chodí asi tři žádosti o členství denně. Od úterý do čtvrtka nám však nových žádostí přišlo hned 140 a pořád přicházejí nové,“ sdělil na dotaz serveru ECHO24.cz David.

Výmluvná je i úvodní fotka, která se po obvinění Konvičky objevila na Facebooku Bloku proti islámu. Fotka zobrazuje Konvičku s ústy ucpanými českou vlajkou a doprovodným nápisem „Většinu neumlčí“.

Advokát Vučka, který má s obdobnými případy zkušenosti jako obhájce i jako státní zástupce, ovšem upozorňuje, že kromě důsledků jako je nárůst podpory různých protiislámských hnutí je problematické i samotné stíhání lidí s odlišným názorem. Jako příklad zmínil nedávný případ, kdy byl tajemník extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Jakub Svoboda obviněn z výtržnictví kvůli tomu, že na předvolebním mítinku strany spálil vlajku EU.

„Někdy mi připadá, že orgány činné v trestním řízení plní spíš politické zadání, než aby hájily spravedlnost. Čítankovou ukázkou je nedávné trestní stíhání za spálení vlajky Evropské unie na politické demonstraci, kdy se prokuratura u soudu velmi pečlivě vyhýbala otázce, zdali spálení vlajky náhodou není ústavou chráněným projevem politických práv,“ uvedl.

„Všichni dobře víme, že hlavním důvodem pro toto nesmyslné stíhání bylo, že šlo o demonstraci tzv. extremistů. Naštěstí zafungoval nezávislý soud a obžalovaný byl osvobozen,“ dodal k tomu Vučka. „A Vrchní státní zastupitelství v Praze nedávno chtělo zabránit registraci spolku, protože spolek měl v programu kritiku odsunu sudetských Němců. – Když instituce, která se sama nechává zneužívat k politické agendě, někoho stíhá za politický trestný čin, je to pokrytecké,“ uzavřel.

Řezníka soudní proces proslavil

Ilustrativní v této souvislosti je i známý případ rapera Řezníka. Český protagonista hudebního žánru horrorcore, jehož písně se točí kolem vraždění, mrzačení a znásilňování, ale i existenciálních úvah a recesistického zobrazování současné společnosti, byl v roce 2011 spolu se dvěma dalšími podobně zaměřenými interprety souzen kvůli skladbě „Konečný řešení“.

Trio interpretů se v písni kriticky vyjadřovalo k některým problémům, které sužují cestující v pražských ulicích a prostředcích městské hromadné dopravy. Stěžovali si například na zapáchající bezdomovce, mastné tyče v tramvajích nebo pomočené podlahy v autobusech. Jako řešení problému pak navrhovali fyzické odstranění bezdomovců a dalších nepřizpůsobivých občanů.

Kvůli této písni byl tehdy Řezník (stejně jako dnes Konvička) obviněn z podněcování k nenávisti vůči skupině osob. V následném soudním procesu však byl spolu s „Hrobkou“ a „Pitvou“, s nimiž nazpíval „Konečný řešení“, zproštěn viny v plném rozsahu. Shodou okolností zastupoval tehdy stát Jan Vučka a sám soudu navrhoval zproštění obvinění, které psali jeho kolegové z jiného státního zastupitelství. Jako vedlejší produkt se Řezníkovo jméno zapsalo do širšího povědomí a získal i řadu nových posluchačů.

Průběh svého souboje s justicí pak Řezník popsal ve skladbě „Soudní proces“ z roku 2012. Vzhledem k tomu, že Řezník svůj soud vyhrál, se píseň nese spíše v oslavném duchu. Obsahuje však větu, která by mohla jednoho dne platit i v případě docenta Konvičky: „Celej tenhle zátah určitě stál hroznou sumu – vyhozený prachy, ale díky za reklamu!“

Martin Konvička byl obviněn ve středu 18. listopadu z podněcování k nenávisti vůči muslimům na základě paragrafu 356 trestního zákona. Trestní oznámení na něj podala státní zástupkyně Věra Nováková z okresního státního zastupitelství v Jablonci nad Nisou. Příčinou byly Konvičkovy výroky na Facebooku, kde se nevybíravým způsobem vyjadřoval na adresu muslimů. Nováková trestní oznámení podala už začátkem února letošního roku. V případě odsouzení Konvičkovi hrozí až tři roky za mřížemi.

Čtěte také: Státní zástupkyně předhodila Konvičku policii už v únoru

Policie obvinila Konvičku. Jsou za tím Pelikánové, naznačuje blok

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články