‚Nesvádějte to na Němce.‘ Kocáb, Halík a spol. píší vládě

Pro rozdělování uprchlíků

‚Nesvádějte to na Němce.‘ Kocáb, Halík a spol. píší vláděNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Osobnosti spojené s listopadem 1989 míní, že současný nekompromisní postoj české vlády v otázce přerozdělení uprchlíků mezi členské státy Evropské unie může vést k rozrušení schengenského prostoru a k rozpadu Evropské unie. Prostřednictvím dopisu, který má ČTK k dispozici, proto vyzývají českou vládu, aby dostála evropským závazkům a svůj „negativistický“ postoj přehodnotila.

Autoři prohlášení, Michael Kocáb, Ivan Gabal, Fedor Gál, Jan Urban a Jan Ruml, žádají premiéra i ministry, aby deklarovali ochotu podílet se na rozdělení uprchlíků mezi státy EU podle přijatých dohod.

„Naším krédem bylo přispívat ke sjednocení a odstranění polarizace. Je třeba začít spolupracovat, nikoli spolupráci potlačovat a spojovat se s k tomu dalšími,“ napsali vládě.

Prohlášení, které je prostřednictvím ministra pro lidská práva a rovné příležitosti Jiřího Dienstbiera (ČSSD) adresováno předsedovi vlády a ministrům, podepsaly i další osobnosti, mimo jiné teolog Tomáš Halík politolog Jiří Pehe, socioložka Jiřina Šiklová, výtvarník Bořek Šípek nebo bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová.

Podle autorů výzvy by vláda měla pravdivě informovat české občany o počtech nelegálních migrantů a žadatelů o azyl, kteří v uplynulých 20 letech republikou prošli či v ní pobývali, aniž ohrozili chod státu, a tím zvýšit sebedůvěru občanů země. Dále by ministři podle nich neměli opomíjet rozměr lidského utrpení při informování veřejnosti o vývoji událostí a zdůrazňovat mravní povinnost států přijmout nadstandardní opatření v lidské tragédii takových rozměrů.

Autoři jsou si vědomi, že bez pevně nastavených pravidel a pečlivé organizace příjmu uprchlíků uvnitř členských států Schengenu i na jeho vnějších hranicích hrozí bezprecedentní humanitární krize, chaos a bezpečnostní rizika. „Žádáme představitele státu, aby plnili své povinnosti a nesvalovali odpovědnost za důsledky svých chyb, zbabělosti a nečinnosti na občany a na naše – mnohem vstřícnější – partnery z Německa, Rakouska či Francie, s nimiž jsme a chceme být rovnoprávní,“ uvedli.

Čtěte také: Na uprchlících může Česko i vydělat, až přes sto milionů

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články